Przegrzewanie procka
#1
Od kilku tygodni zmagam się z przegrzewaniem procka w kompie testowym.

Może najpierw trochę cyfr:

X2 socket 939 def. 2,2GHz (200x11)
2 GB RAM DDR1 (433MHz)

Komputerek śmigał z 2 latka na 2,750 GHz przy ramach tych samych, symetryczniena 500MHz (poluzowane tylko timingi na 4.4.8-2T). Cały zestaw bez zmiany napięcia i było git.
Chłodzenie procka to Arctic Freezer 64 Pro:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

, pasta AC MX-1, potem MX-2.

Pewnego dnia zaczęły się restarty, blue screeny. Miał ktoś taki przypadek?
Zauważyłem, że w Evereście w stresie jest duża różnica temp. na rdzeniach (62 - 72,74), prędkość procesora 2,4GHz (RAM 415MHz), obniżyłem, bo przy 2,75GHz nie dało się używać kompa.:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Czyżby rdzeń padał? Dodam tylko, że procka kupiłem używanego 2 miesięcznego (ponad 2 lata temu), czyżby go poprzedni właściciel zakatował?

Problem zepsutego czujnika na płycie już przerabiałem dawno temu, to nie to, bo procesor powinien śmigać, a pokazuje tylko złe odczyty czujnik na płycie.

Problem pamięci odpada, w memtest+ przechodzą test na 500 MHz nawet na 3.3.6-2T.

Ma ktoś jakieś sugestie? Na procek nie mam już i tak gwarancji, przymierzam się do ściągnięcia IHS, czyli tej blaszki z procka Smile Może to polepszy chłodzenie...
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#2
kiedyś byłemtemacie i katowałem mojego pc
ja bym obstawiał ten rdzeń, przecholowałeś
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#3
Zjedź na default i puść np. orthosa z testem cpu na priorytecie 5 lub więcej.
Jak przez 2-3 godziny nie wywali errora, to sam proc jest ok.
Jakie wyniki dał "ręczny" pomiar temperatury, czyli dotykanie radiatora fryzjera podczas pracy?
Odpowiedz
#4
Ręcznie - dość ciepławy Smile po jakimś czasie, normalka, to proces technologiczny 90u. W obudowie są 3 wentylatory wyciągowe 80mm + 1 w zasilaczu. Zdolność tego fryzjera pochłaniania ciepła od procka to 130W.
Zakładając, że przy 2,2GHz ma 90W to przy 2,8GHz pobierał 115W (bez zmiany napięcia). Czyli był zapas. Bardzo dobra pasta.

Myślę, że poprzedni właściciel go zakatował woltażem.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości