Defragmentacja - dlaczego?
#1
Przymierzałem się do tego wątku jakiś czas...pisałem coś, porzucałem pomysł...i znów wracałem aż do wczoraj, kiedy ostatecznie postanowiłem temat zakończyć i wrzucić swoje słowa na forum. Mam nadzieję, że to, co napisałem pomoże niektórym użytkownikom po raz pierwszy zapoznać się z zagadnieniem, innym pomoże zrozumieć temat bardziej, a jeszcze innym możliwe że pozwoli pomóc w wyborze programu do defragmentacji. Każdy jednak...tę nadzieję mam również...zrozumie, że zabieg defragmentacji jest czymś koniecznym...
Właściwie trzeba zacząć od początku, czyli wyjaśnić czym jest defragmentacja…albo żeby już być konsekwentnym, to najpierw czym jest fragmentacja. Nie wchodząc w zawiłości systemów plików i ich zapisywania dla mojej własnej wygody posłużę się definicjami zaczerpniętymi z portalu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(jak widać naprawdę pomocny Smile)

Fragmentacja

Naturalny proces, w wyniku którego pliki znajdujące się na dysku twardym są zapisane na niesąsiadujących z sobą klastrach dysku. Dzieje się tak dlatego, że komputer zapisuje nowe dane w pierwszym wolnym klastrze dysku, który znajdzie. Na początku dysk zapełnia się więc równomiernie. Jednak, gdy w trakcie użytkowania komputera kasowane są dane (np. w wyniku odinstalowania programów), powstają obszary zapisane przedzielone obszarami niezapisanymi. Kiedy teraz zainstalowany zostanie nowy program, to jego jedna część zmieści się w pozostawionym przez poprzedni program fragmencie na dysku, a pozostała zostanie zapisana w najbliższym wolnym miejscu. Niektóre pliki ulegną więc prawie na pewno fragmentacji. Do fragmentacji dochodzi także, gdy modyfikowane są zapisane na dysku dokumenty - dodatkowa zawartość dopisywana jest w zupełnie innym miejscu. Fragmentacja jest objawem niekorzystnym, gdyż spowalnia dostęp do danych. Aby odczytać sfragmentowany plik, głowica dysku twardego musi zatrzymać się w kilku miejscach, przez co wydłuża się czas dostępu do informacji. Proces fragmentacji plików występuje na każdym komputerze.

W takim słusznie można się już spodziewać, czym jest defragmentacja czyli proces odwrotny…no i faktycznie

Defragmentacja

Proces ponownego zapisywania plików, które uległy fragmentacji - podzieleniu na części - w trakcie zapisu na dysk twardy komputera. Po wykonaniu defragmentacji dysku twardego czas dostępu do danych zmniejsza się i użytkownik odczuwa, że komputer pracuje szybciej.

A bardziej poglądowo z tymi plikami, fragmentacją i defragmentacją jest jak z naszymi rzeczami w szafie – na początku mamy wszystko poukładane w mniejszym lub większym porządku (porządek to pojęcie względne i trzeba powiedzieć od razu, że programy różnie do tego zagadnienia podchodzą, ale o tym później). W miarę ich używania…w zależności od tego jak często i intensywnie to robimy…które z nich lubimy lub potrzebujemy bardziej, a które mniej…jak bardzo „lubimy” ich porządkowanie…w naszej szafie powoli narasta delikatny nieład, ewentualnie bałagan, jakby przeszło tornado. Jeśli teraz potrzebujemy znaleźć konkretne rzeczy, to im ten nieporządek jest większy, tym trudniej nam to zrobić i tym dłużej to trwa. Sposobem na to jest ich poukładanie w pewnym założonym przez nas porządku…np. wszystkie podkoszulki/koszule/swetry jednego koloru na jednej półce…lub osobno bielizna, osobno podkoszulki, osobno swetry, itd.…lub rzeczy aktualnie używane na przód, a pozostałe głębiej, gdzie rzadziej zaglądamy…albo bardziej funkcjonalnie np. koszule/spodnie/krawaty do pracy osobno, a rzeczy na plażę w innym miejscu…Bez względu jednak na zaplanowany przez właściciela sposób porządków, będzie on mógł z pewnością łatwiej i szybciej dotrzeć do tego, co akurat jest mu potrzebne, a o to chodzi w końcu.

Tu krótka, zasygnalizowana wcześniej uwaga na temat możliwych sposobów/modelów defragmentacji w różnych programach:
• niektóre dają możliwość scalenia wszystkich plików bez zmiany ich ułożenia na dyskuwedług np. nazw, folderów, częstości używania ( Power Defragmenter GUI, HDiskDefrag, WinContig, PageDefrag ),
• inne dają osobną możliwość defragmentacji również wolnej przestrzeni dyskowej , czyli wypełniają w pewnym określonym porządku wszystkie niezapisane obszary dysku ( Defraggler, Qiucksys DiskDefrag ),
• niektóre oferują układanie tylko „na przodzie półki” czyli wszystkie dane zapisane są w procesie defragmentacji na początkowych a więc najłatwiej dostępnychi tym samym najszybszych do odczytu obszarach dysku ( Diskeeper 7 Lite, Auslogics Disk Defrag, O&O Defrag 2000 ),
• inne dają możliwość przesunięcia niepotrzebnych nam danych na obszary wewnętrzne dysku , do których dostęp nie musi być tak szybki ( np. JKDefragGUI, UltimateDefrag, Defraggler ),
• są takie, które automatycznie, po swojemu optymalizują ułożenie plików na dyskuna podstawie ich ważności, powiązania z systemem, częstości ( Smart Defrag, JKDefrag GUI ) – czyli te ważniejsze, częściej używane na zewnątrz, a pozostałe wewnątrz,
szczególnym przypadkiem jest wśród tych ostatnich UltimateDefrag, który działa według zasady Pareto ,
• są wśród programów do defragmentacji również takie, które dają możliwość defragmentacji wybranych przez nas plików czy folderów( Power Defragmenter GUI, Auslogics Disk Defrag, JKDefragGUI, WinContig, Defraggler, UltimateDefrag ),
• wreszcie są i takie, które uruchamiają się z systemem, działają cały czas w tlei w chwilach mniejszego obciążenia systemu automatycznie defragmentują dyski ( Smart Defrag, Auslogics Disk Defrag ).

Tak więc podsumowując ten przydługawy wstęp, odpowiem krótko na kilka ważnych pytań:
Czy to konieczne? – TAKkonieczne, by komputer sprawniej i stabilniej działał, a nam pracowało się na nim szybciej i wydajniej.
Czy przyspieszy ładowanie się systemu i aplikacji? – TAKprzyspieszy, bo dostęp do plików systemowych i programów z nim się ładujących będzie szybszy.
Czy musi tak długo czasem trwać? – TAKczasem musi, bo im większy bałagan na dysku, tym dłużej trzeba poukładać na nim pliki.
Czy zwiększy bezpieczeństwo naszych danych? – TAKzwiększy, bo im bardziej pokawałkowane pliki, tym większe prawdopodobieństwo, że awarie dysku, systemu, czy programów zniszczą bezpowrotnie jakąś część ważnego dla nas np. dokumentu z raportem sprzedaży, ulubionej piosenki czy zdjęcia z wakacji.

Na koniec uwaga...na pewno będziecie mieć swoje własne propozycje programów do defragmentacji i uwagi, że nie zamieściłem tego czy innego softu jako przykładu...wyjaśniam więc od razu - podane przeze mnie przykłady dotyczą tylko programów darmowych , wersjami płatnymi sie nie zajmowałem, ponieważ darmowe programy w zupełności wystarczą znakomitej wiekszości użytkowników.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Zgadzam się z tym co napisałeś.Przydatny artykulik
Odpowiedz
#3
Dodam od siebie że w Linuksie jeżeli mamy przynajmniej 10% wolnego miejsca, defragmentacja nie ma sensu, bo stopień fragmentacji jest minimalny.
Odpowiedz
#4
mam pytanie używam do defragmentacji programu UltimateDefrag Free,czy on defragmentuje plik wymiany i MFT?,jeśli nie to macie namiary na bezpłatny soft,który defragmentuje MFT i plik wymiany(Page file)?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

]
AVTongueanda Cloud Antivirus
On Demand:MBAM Free,SuperAntispyware Free
IPS:Geswall+reguły Pro
System Restore:Comodo Time Machine
Win Worms Doors Cleaner, Seconfig
Odpowiedz
#5
O&O Defrag 10 jest w promo za daro defragmentuje plik wymiany i MFT

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#6
jakoś O&O mi nie pasi,bardzo mi się podoba PerfectDisk,ale jest płatny i nie ma promo na niego

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

]
AVTongueanda Cloud Antivirus
On Demand:MBAM Free,SuperAntispyware Free
IPS:Geswall+reguły Pro
System Restore:Comodo Time Machine
Win Worms Doors Cleaner, Seconfig
Odpowiedz
#7
Według picasso

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

UltimateDefrag Free defragmentuje MFT.
Odpowiedz
#8
Producent też tak twierdzi...jest w opcjach defragmentacji dysków/ustawień High Performance (na górnym pasku menu programu) możliwość "Boot Defrag" co wg pliku pomocy Disk Trix daje po restarcie możliwość defragmentacji plików systemowych m.in. MFT. Ale nie za bardzo wierzę, że tak jest, choć UD to dla mnie podstawowy defragmentator, a z programów free tego typu jest to najbardziej zaawansowany program.
Dobrym uzupełnieniem do defragmentatora dysków będą jeszcze wg mnie 2 programy
- PageDefrag - program, którego zadaniem najogólniej jest defragmentacja plików systemowych m.in. rejestr systemowy,wszelkie logi, plik wymiany (pagefile.sys) oraz plik hibernacji (hiberfil.sys)

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- Power Defragmenter, który jest nakładką graficzną na program Contig firmy Sysinternals korzystającego z standardowego API defragmentacji z Windowsa. Do działania programu Power Defragmenter potrzebny jest program Contig do ściągnięcia ze strony Windows Sysinternals

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#9
Mały dodatek do wątku dla tych, co wolą oglądać Tongue

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#10
żenada jak KŚ
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#11
Ale syf.......do porządkowania dysku używam darmowej wersji Puran Defrag
Odpowiedz
#12
lunaticdreams napisał(a):Ale syf.......do porządkowania dysku używam darmowej wersji Puran Defrag


a widziałeś poradę w sprawie reklamy w avira free, to jest dopiero tragedia, a podobno to taka dobra gazeta
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#13
Dlaczego syf? Mnie tam się podobało ze względu na żartobliwą i bardzo przystępna formę. Myślę, że każdy laik teraz zrozumie więcej na ten temat...w końcu do takich właśnie bardzo niezaawansowanych użytkowników dedykowane jest całe pismo, jaki i ich internetowe publikacje. Przecież nie chodziło o jakieś tajniki tylko o samą zasadę i wytłumaczenie konieczności takiego zabiegu Smile Zawsze będę za edukacją, a nauka przez zabawę/żart jest bardzo na miejscu.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#14
polak900 napisał(a):
lunaticdreams napisał(a):Ale syf.......do porządkowania dysku używam darmowej wersji Puran Defrag


a widziałeś poradę w sprawie reklamy w avira free, to jest dopiero tragedia, a podobno to taka dobra gazeta


Nie widziałem ale jeśli jest podobnie zrobiona to dziękuję ale nie obejrzęGrin
ichito napisał(a):Dlaczego syf? Mnie tam się podobało ze względu na żartobliwą i bardzo przystępna formę. Myślę, że każdy laik teraz zrozumie więcej na ten temat...w końcu do takich właśnie bardzo niezaawansowanych użytkowników dedykowane jest całe pismo, jaki i ich internetowe publikacje. Przecież nie chodziło o jakieś tajniki tylko o samą zasadę i wytłumaczenie konieczności takiego zabiegu Smile Zawsze będę za edukacją, a nauka przez zabawę/żart jest bardzo na miejscu.


Może i masz rację Ichito,ale ja to tak odbieram jako syfSmile
Odpowiedz
#15
nie wiem o co wam chodzi mi się tam podobają filmiki z Drwalem Marcinem
Odpowiedz
#16
lunaticdreams napisał(a):
polak900 napisał(a):
lunaticdreams napisał(a):Ale syf.......do porządkowania dysku używam darmowej wersji Puran Defrag


a widziałeś poradę w sprawie reklamy w avira free, to jest dopiero tragedia, a podobno to taka dobra gazeta


Nie widziałem ale jeśli jest podobnie zrobiona to dziękuję ale nie obejrzęGrin
ichito napisał(a):Dlaczego syf? Mnie tam się podobało ze względu na żartobliwą i bardzo przystępna formę. Myślę, że każdy laik teraz zrozumie więcej na ten temat...w końcu do takich właśnie bardzo niezaawansowanych użytkowników dedykowane jest całe pismo, jaki i ich internetowe publikacje. Przecież nie chodziło o jakieś tajniki tylko o samą zasadę i wytłumaczenie konieczności takiego zabiegu Smile Zawsze będę za edukacją, a nauka przez zabawę/żart jest bardzo na miejscu.


Może i masz rację Ichito,ale ja to tak odbieram jako syfSmile

reklamę wyłącza się w ten sposób zapamiętaj że ustawiasz automatic update na dayly np o godzinie 5 wtedy kiedy sobie śpisz
pozbawiasz się tym sposobem aktualizacj automatycznej bo komp kiedy śpisz jest raczej wyłączony z małymi wyjątkami
idąc tym rozumowaniem KŚ tym zagraniem obniża ci bezpieczeństwo kompa
dlaczego bo laik czytaj noob komputerowy nie zdaje sobie z tego sprawy, cieszy się natomiast że w czasie ulubionej gry nie ma reklamy
taki użytkownik nie zaktualizuje baz codziennie a np co kilka dni albo wogóle przez taka poradę
żenada na całej linii i to właśnie mi się nie podoba
pomysł może i śmieszny i dobry ale wykonanie jest do d...
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#17
baldys15 napisał(a):jakoś O&O mi nie pasi,bardzo mi się podoba PerfectDisk,ale jest płatny i nie ma promo na niego

Moim zdanie O&O jest świetny, wrzuciłem niedawno triala i zrobiłem porządek na jakiś czas.
Odpowiedz
#18
defragmentator ma być lekki i szybki po co mi coś co zajmuje jak dla mnie cenny ram usługi O&O sporo zajmują
od dawna nie używam diskkeepera, O&O, PerfectDIsk -a przerzuciłem się na vopt i jestem bardzo zdowolony
ten puran defrag też jest dobry ale wolę vopt
WIN11
Ventura
Odpowiedz
#19
z tego co zauważyłem to najcięższy jest Diskeeper który na bieżąco optymalizuje dysk decyduje gdzie będzie zapisywany każdy plik co przekłada się na to że pliki mimo że na dysku prawie nie ma fragmentacji zapisywane są bardzo wolno
co przekłada się na zwolnienie wszystkich programów intensywnie korzystających z dysku
Odpowiedz
#20
Mam wrażenie, że piszecie o defragmentacji real-time...tylko na jakiego grzyba taka defragmentacja? Chyba tylko z lenistwa, bo przecież ruszanie plików podczas i normalnej pracy mija się z celem i niepotrzebnie obciąża system.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości