8.8.8.8: Google uruchamia publicznie dostępny serwer DNS
#1
8.8.8.8: Google uruchamia publicznie dostępny serwer DNS



Trudno zapamiętać adres IP resolwerów DNS własnego dostawcy? W ramach swojego projektu uczynienia Sieci szybszą, Google uruchomiło publiczny serwer nazw internetowych. Ma bardzo ciekawy adres IP: 8.8.8.8.

Sieciowi inżynierowie Google''a są pewni - bez szybkiego DNS-u nie będzie szybkiej Sieci. Przeciętny użytkownik dziennie wykonuje setki zapytań do resolwerów, złożone strony wymagają wielu odwołań, zanim zostaną załadowane. Szybsza infrastruktura DNS ma pomóc każdemu internaucie.

DNS-owy serwer Google''a jest pod wieloma względami eksperymentalny. Jak pisze odpowiedzialny za projekt Prem Ramaswami, w jego budowie postawiono na trzy aspekty - szybkość, bezpieczeństwo i poprawność wyników.

W celu przyśpieszenia zapytań zaimplementowano wstępne pobieranie (prefetching). Zanim wygaśnie czas życia rekordu DNS, jest dla wielu popularnych domen regularnie, asynchronicznie i niezależnie od żądań użytkowników odświeżany. Dzięki temu Google Public DNS jest w stanie obsłużyć wiele żądań w czasie podróży pakietu tam i z powrotem.

Publiczny DNS nie korzysta z rozszerzeń bezpieczeństwa DNSSEC, ale utrudnia podrobienie odpowiedzi, poprzez randomizację i włączanie do pakietów dodatkowych danych.

Google podkreśla też, że publiczna usługa zachowuje się dokładnie tak, jak można tego oczekiwać od serwera DNS - nie wprowadza ona żadnych przekierowań, blokowania czy filtrów. Wszystko jest w pełni dostępne.

Aby wypróbować usługę DNS od Google''a, należy ustawić adresy serwerów nazw na 8.8.8.8 (podstawowy) i 8.8.4.4 (zapasowy). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się tutaj.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Oczywiście pozostaje kwestia ochrony prywatności - Google i tak posiada o nas dużo danych. Czy powinno posiadać jeszcze więcej? Gigant zapewnia, że gromadzi wyłącznie te dane, które są niezbędne dla rozwiązywania ewentualnych problemów, nie zapisuje też w permanentny sposób żadnych informacji pozwalających na zidentyfikowanie użytkownika. Szczegółowe informacje o polityce logowania można znaleźć tutaj.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



i teraz dzięki gogle będzie nam się żyło lepiej,ale bzdury.....................
google przeraża mnie tym swoim szpiegowaniem nas...............
Odpowiedz
#2
sprawdziłem szybkość i powiem szczerze, strony wczytują się wolniej niż przy DNS od mojego dostawcy neta (aster).
Odpowiedz
#3
Na pewno aktualizują się znacznie szybciej, niż dnsy od operatorów takich jak TP, Dialog czy nawet OpenDNS.
W niektórych wypadkach pomocne, np. ja nie potrafię używać tych standardowych Grin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości