Google pracuje nad funkcją przeszukiwania historii przeglądania wspomaganą przez AI
#1
Google pracuje nad nową funkcją przeszukiwania historii przeglądania wspomaganą przez AI


Google pracuje nad nową funkcją w przeglądarce Chrome, która umożliwi użytkownikom przeszukiwanie historii przeglądania za pomocą sztucznej inteligencji (AI). Funkcja ta pozwoli na używanie języka naturalnego do wyszukiwania odwiedzonych stron, co może znacznie ułatwić odnajdywanie wcześniejszych wyszukiwań i odwiedzin na stronach internetowych.

Jak działa nowa funkcja?

Nowa funkcja w Chrome pozwala użytkownikom na przeszukiwanie historii przeglądania za pomocą zwykłego języka, a nie tylko przez wpisywanie konkretnych adresów URL czy tytułów stron. Zawartość odwiedzanych stron jest przechowywana lokalnie w zaszyfrowanej formie na urządzeniu użytkownika, co ma zwiększyć bezpieczeństwo danych. Jednakże, aby zapewnić dokładniejsze wyniki, dane wyszukiwania są przesyłane do Google.
Google zaznacza, że podczas korzystania z tej funkcji, wysyłane są dane takie jak „termaty wyszukiwania historii, zawartość stron najlepiej pasujących oraz generowane wyniki modelu”. To oznacza, że przeglądarka Chrome zapisuje treści stron lokalnie, ale nadal przesyła niektóre informacje do Google, co może budzić obawy o prywatność.

Recenzenci ludzcy i prywatność

Według Google, dane wysyłane do firmy mogą być dostępne dla recenzentów ludzkich, którzy pomagają w ulepszaniu funkcji. To oznacza, że recenzenci mogą uzyskiwać dostęp do treści stron, które najlepiej odpowiadają wyszukiwanym frazom. Nie jest jednak jasne, czy dane te są w pełni anonimizowane, co budzi dodatkowe pytania o prywatność użytkowników.
Funkcja może być włączona lub wyłączona w ustawieniach Chrome, ale nie jest jeszcze jasne, czy będzie domyślnie włączona. W kontekście RODO w Unii Europejskiej, automatyczne włączenie tej funkcji bez zgody użytkownika mogłoby być problematyczne.

Potencjalne korzyści i wątpliwości

Nowa funkcja może znacznie ułatwić użytkownikom przeszukiwanie historii przeglądania, umożliwiając bardziej intuicyjne wyszukiwanie przy użyciu codziennego języka. Obecnie dostępne rozszerzenia, takie jak Memex, pozwalają na przeszukiwanie zawartości stron, ale wbudowana funkcja w Chrome może zyskać większą popularność ze względu na łatwość użycia.
Mimo to, pojawiają się obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych. Przesyłanie danych do Google, nawet w zaszyfrowanej formie, i możliwość ich przeglądania przez ludzi, mogą budzić niepokój wśród użytkowników świadomych kwestii prywatności.

Co mówią eksperci?

Eksperci zauważają, że przeszukiwanie historii przy użyciu AI może być przełomem dla użytkowników przeglądarek. Możliwość wyszukiwania za pomocą prostych zapytań w języku naturalnym, takich jak „strona o pieczeniu chleba”, może znacznie przyspieszyć i ułatwić odnajdywanie informacji.
Leo Vepakov, analityk technologiczny, podkreśla, że funkcja ta może również korzystać z animacji wizualnych, które pomagają użytkownikom zrozumieć, że wyniki są przetwarzane. Jest to podobne do interfejsu Gemini, który używa animacji do wskazywania procesu generowania odpowiedzi przez AI.

Przyszłość funkcji

Choć funkcja przeszukiwania historii przy użyciu AI wciąż jest w fazie rozwoju, Google planuje udostępnić ją w wersjach beta Chrome. Będzie to okazja dla użytkowników do przetestowania i przekazania opinii, które mogą wpłynąć na ostateczny kształt tej funkcji.
Możliwość wyłączenia tej funkcji jest kluczowa, zwłaszcza w kontekście przepisów o ochronie danych osobowych. Użytkownicy muszą mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi i być świadomi, jakie informacje są przesyłane do Google.

Podsumowanie

Nowa funkcja przeszukiwania historii przeglądania wspomagana przez AI w Google Chrome ma potencjał, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki użytkownicy odnajdują informacje w swojej historii przeglądania. Jednakże, aby zdobyć zaufanie użytkowników, Google musi zapewnić pełną przejrzystość i możliwość kontroli nad przetwarzanymi danymi. 
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości