QAnon - kim lub czym jest?
#1
"Płaskoziemcy", "anty-5G", antyszczepionkowcy", ogólnoświatowy spisek i temu podobne bzdury, o których pewno słyszeliście, a które u nas raczej niespecjalnie gościły, bo to czasem temat dla lekarzy specjalistów, a nie do normalnej dyskusji na forum...no chyba, że w "Pogaduchach" Smile Ostatnio głośno o nich nieco bardziej, a to w związku z akcjami mediów społecznościowych przeciwko QAnon.
Trudno mi powiedzieć, czy to "ktoś" (są takie teorie) czy raczej coś - takie też są ze względu choćby na różnorodność treści zawartych tezach do QAnon przypisanych. Myślę, że zacytuję Wikipedię, bo tam jest wystarczająco dużo informacji, by się w tym zorientować
Cytat:QAnon (określany również jako Q) – anonimowa osoba lub grupa osób rzekomo mająca dostęp do silnie strzeżonych tajemnic państwowych Stanów Zjednoczonych, która od października 2017 r. poprzez serwisy internetowe pozwalające na anonimowe umieszczanie wiadomości ujawniać ma informacje o rzekomo dziejącej się „za kulisami” niewidzialnej wojnie pomiędzy administracją Donalda Trumpa wspieraną przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych, a tajemniczą ogólnoświatową rozproszoną grupą przestępczą, jakoby korumpującą i podporządkowującą sobie instytucje państwowe Stanów Zjednoczonych oraz innych państw świata.
(...)
W mediach nazwą QAnon oraz The Storm określa się zbiorczo teorie spiskowe oparte o interpretacje wiadomości pisanych przez Q. Ze względu na pewne podobieństwa przyrównuje się je do teorii spiskowych Pizzagate.

30 maja 2019 roku lokalna filia FBI w Phoenix w swoim biuletynie wywiadowczym wskazała QAnon oraz Pizzagate jako teorie spiskowe o charakterze antyrządowym mające potencjał do motywowania ekstremistów do popełniania przestępstw i aktów przemocy.
(...)
Jakkolwiek Q często wypowiada się na temat zarówno sojuszników, jak i wrogów Stanów Zjednoczonych, to Polska pojawiła się tylko raz w jego przekazach.

Według Q Narodowy Bank Polski jest rzekomo kontrolowany przez rodzinę Rotschildów, która w świetle całej teorii konspiracyjnej propagowanej przez Q stanowi jeden z kilku głównych rodów sterujących organizacją przestępczą z którą walczy administracja Donalda Trumpa.
Całość bardzo obszernego artykułu poniżej
https://pl.wikipedia.org/wiki/QAnon

No dobra, a teraz kontekst - zwolennicy tych teorii bardzo naprzykrzyli się już nie tylko oficjalnym władzom USA, ale dzięki mediom społecznościowym mogły tak naprawdę rozkwitnąć i zdobyć dziesiątki tysięcy swoich fanów. W końcu media te pod naciskiem krytycznych opinii musiały podjąć jakieś decyzje i nałożyć restrykcje.
O nich to ze strony Twittera tutaj
Cytat:Liczba profili na Twitterze, którze wzmiankują o QAnon w swojej aktywności, zdaniem grupy badawczej Advance Democracy przekracza 93 tys. Analitycy przyznają, że w ciągu ostatnich 10 tygodni użycie słów kluczowych powiązanych z kontrowersyjnym ruchem zmalało związku ze wzmożonymi działaniami zespołu moderacji Twittera. Mimo to aktywność ruchu na platformie Jacka Dorseya nie maleje. Użytkownicy rozpowszechniający na Twitterze treści związne z QAnon posługują się bowiem lekko zmodyfikowanymi słowami kluczowymi, które wewnątrz społeczności ruchu są łatwo rozpoznawalne i nadal pozwalają na porozumiewanie się zwolenników tajemniczej persony "Q", która ma stać za QAnon.
(...)
Twitter podjął działania zmierzające do wyeliminowania kont naruszających regulamin platformy, które związane są z ruchem QAnon. Naruszenia te to przede wszystkim nękanie, mowa nienawiści i wzywanie do przemocy. Serwis nie usunął wszystkich kont powiązanych z QAnon, ale wprowadził nowe obostrzenia dla ich funkcjonowania, które, jak obecnie twierdzi, doprowadziły do redukcji szerzenia się teorii konspiracyjnych tego ruchu o ponad połowę.

Twitter nie zrobił wystarczająco wiele - twierdzi cytowany przez waszyngtoński dziennik były analityk FBI Daniel J. Jones, obecnie prezes organizacji Advance Democracy. W jego ocenie teorie spiskowe nadal rozprzestrzeniają się na Twitterze, podobnie jak aktywność ruchu. Niektóre z kont, których Twitter nie usunął, mają ponad 100 tys. aktywnych obserwujących i współpracują w ramach działań propagandowych mających m.in. zniechęcić ludzi do przestrzegania restrykcji i zasad higieny w związku z pandemią koronawirusa.
https://www.cyberdefence24.pl/qanon-nie-...na-sciezke

Ale i Facebookowi nie jest łatwo działać skutecznie, o czym na DP
Cytat:Od teraz firma będzie usuwać wszystkie fanpage, grupy, a także konta Instagramowe, na których pojawi się jakakolwiek wzmianka o QAnon – nawet jeśli nie będzie zawierać treści drastycznych. Nowa polityka ma jednak dotyczyć działań zorganizowanych – nie będzie obejmować pojedynczych kont, które udostępniają treści na własne, prywatne profile.

Facebook wierzy w to, że podejmując takie kroki ograniczy zasięg wpisów dotyczących tej grupy spiskowej. Amerykańska korporacja sklasyfikowała ją teraz jako "zmilitaryzowany ruch społeczny", a więc praktycznie na równi z ekstremistycznymi organizacjami paramilitarnymi czy terrorystycznymi.
Platforma Marka Zuckerberga w porównaniu do innych sieci społecznościowych reagowała raczej opieszale. Naraziła się przez to na krytykę, że swoimi działaniami (lub raczej ich brakiem) przyczyniła się do rozprzestrzenienia się nienawistnej ideologii.
Postępowanie Facebooka budzi jednak wątpliwości. Prawdopodobnie nie będziemy musieli długo czekać, zanim zobaczymy kreatywne próby obejścia nowej polityki platformy social media.
https://www.dobreprogramy.pl/Facebook-zd...11418.html
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości