Kwarantanna Domowa - aplikacja na czas pandemii
#1
Jak wiemy z mediów różnej maści, nasz rząd na szybko stworzył aplikację, która wg oficjalnych informacji

Cytat:(...) która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.
źródło cytatu
https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa

Aplikacja jest póki co dobrowolna, ale i tak od razu pojawiło się sporo wątpliwości i głosów krytycznych pytających - jak to będzie z naszą prywatnością? jeden z takich głosów tu np.
https://niebezpiecznik.pl/post/aplikacja...-slusznie/
Nie wszystko jest jasne do tej pory jasne, choćby rzeczywiście wykrywane uprawnienia aplikacji wobec tych z oficjalnej informacji

Cytat:Według regulaminu aplikacja zbiera: ID obywatela – techniczny identyfikator, imię, nazwisko, numer telefonu, deklarowany adres pobytu, zdjęcie, lokalizację obywatela, datę końca kwarantanny.
(...)
Jednak po kliknięciu opcji Uprawnienia w sklepie Google Play okazuje się, że aplikacja ma szersze uprawnienia, np.:
  • widzi, z jaką siecią Wi-Fi się łączysz;
  • odczytuje zawartość pamięci Twojego urządzenia i może modyfikować lub kasować jego zawartość;
  • odczytuje identyfikator urządzenia i informacje o połączeniu;
  • ma dostęp do aparatu i mikrofonu, może więc nagrywać dźwięk i wideo;
  • odczytuje lokalizację na bazie danych z sieci komórkowej i GPS;
  • ma też kontrolę nad latarką.
Po zainstalowaniu aplikacji okazuje się, że sprawdza też, jakie inne aplikacje są zainstalowane na telefonie i czy nie ma wśród nich takiej, która oszukuje lokalizację.

źródło cytatu
https://panoptykon.org/aplikacja-kwarantanna-domowa

W cytowanym artykule stawianych jest sporo pytań, a całość podzielona tematycznie na kilka tytułów...trudno przytaczać wszystkie, ale na pewno warto zapoznać się z całością, nawet kiedy aplikacji nie mamy potrzeby instalować u siebie czy bu bliskich. Gdyby jednak ktoś potrzebował tę aplikację, to link poniżej
https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna-domowa
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Od 1 kwietnia wprowadzono obowiązek korzystania z 'Kwarantanny Domowej"
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplika...bowiazkowa

Wiele miast wprowadza nowe technologie w kontrolowaniu kwarantanny np. drony, a w Moskwie zaczęto używać systemu rozpoznawania twarzy korzystającego z kamer miejskich
Cytat:Władze Moskwy będą kontrolować przestrzeganie przez mieszkańców nakazu samoizolacji za pomocą systemu rozpoznawania twarzy, który w trybie pilnym zostanie zainstalowany w 175 tysiącach kamer monitoringu miejskiego - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant".

Gazeta powołuje się na dwa źródła - jedno w moskiewskim merostwie i drugie zaznajomione z tym procesem. Odpowiedni sprzęt został już zakupiony, ale jeszcze nie został w pełni zainstalowany; wymaga to kilku tygodni - wyjaśnia dziennik.
"Kommiersant" zapowiada, że dane z kamer mają być połączone z danymi operatorów telefonii komórkowej. Wyposażenie - system NTechLab - został zakupiony jeszcze w styczniu. Merostwo zakupiło także serwery, odpowiednie komputery i narzędzia do przetwarzania danych.
System - według źródeł "Kommiersanta" - zostanie na pierwszym etapie użyty do śledzenia osób, które już naruszyły nakaz kwarantanny; do systemu wprowadzone zostaną zdjęcia tych osób. Ponadto do systemu mogą zostać wprowadzone fotografie tych ludzi, które zachorowali na lekką formę Covid-19 i nie trafili do szpitala, a leczą się w domu.
System będzie również w stanie "rejestrować podejrzaną aktywność w poszczególnych budynkach i na klatkach schodowych" - zapowiada "Kommiersant". W tym wypadku - jak twierdzi jedno ze źródeł dziennika - monitorowane byłyby "szczególnie niebezpieczne" budynki i system informowałby o tym, że ktoś do nich wchodził.
https://www.cyberdefence24.pl/system-roz...-w-moskwie
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
Jak mam zainstalować jak mam nokie 3310 ?
Odpowiedz
#4
(02.04.2020, 09:13)LiberumVETO napisał(a): Jak mam zainstalować jak mam nokie 3310 ?
Jest formularz, w którym pod groźbą kary, do zadeklarowania braku urządzenia mobilnego, na którym możliwa jest instalacja aplikacji.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości