Apple Macbook Pro 13 2019 czy to dobry pomysł ?
#21
(31.12.2019, 18:06)M\cin napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(31.12.2019, 17:42)bluszcz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zawsze można próbować używać mac OS w wirtualce na laptopie PC, nie od Apple'a. Tak na próbę.
Wtedy nici z płynności UI w applu, wiec i tak nie poczujesz tematu.
Podczas pracy i tak na to się nie zwraca uwagi. Poza tym miałem na myśli spróbować przez kilka dni posiedzieć na takim systemie i dopiero potem pobawić się w sklepie.
Inna sprawa, że do mnie Apple też nie przemawia.
Odpowiedz
#22
(31.12.2019, 18:39)M'cin napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Jaka przeglądarka? 2 lata temu Google narzucało ograniczenia i działało w 4K tylko na chrome.
Oczywiście na safari innej nie było żeby sprawdzić.
Odpowiedz
#23
(31.12.2019, 17:00)Quassar napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jak chodzi o Windowsa na Mac

Do wirtualki to jest ok, ale Windowsa można też wrzucić obok MacOS i wtedy działa natywnie, z pełną wydajnością
Odpowiedz
#24
(31.12.2019, 18:22)zord napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Nie wiem też o co chodzi ale na maku nie mogłem odtworzyć filmu z yt z rozdzielczością większą niż fullhd.

Safari nie wspiera kodeka VP9 którego Google używa na Yt do filmów większych niż 1080p. Apple postawiło tu na HEVC i np. na takim Vimeo jest ok do tego z pełną akceleracją sprzętową. Na innych przeglądarkach nie ma problemów, ale taki YT 4K nieźle jedzie po CPU bo dekodowanie VP9 jest tylko softwarowe.

Oczywiście jak na Maka wrzuci się Windowsa (bootcamp) to na nim np. Chrome obsługuje VP9 z akceleracją sprzętową, jest wtedy szybko, cicho i chłodno.
Odpowiedz
#25
Bardzo dziwna decyzja Jabłka. Wątpię, by Google się ugięło i udostępniło filmy w HEVC na Youtube, bo to dla nich konieczność wyrzucenia sporej kasy w licencje by mniejszość ich klientów mogła oglądać filmy w 4K bez większego obciążenia procesora.
Odpowiedz
#26
Tak, to jest mega głupia decyzja z ich strony, tym bardziej że VP9 jest otwarty I nie wymaga żadnych opłat. Może chodziło im o jakieś kwestie związane z DRM, że niby w HEVC lepiej.. Trudno powiedzieć. Fakt faktem, na Safari YouTube jest uposledzone I jest to wina Apple.
Odpowiedz
#27
Ciekawe czy Jabłko doda obsługę AV1 do systemu i przeglądarki, gdy ten będzie implementowany masowo w laptopach w procesorach Intela i AMD.
Odpowiedz
#28
Apple ma w planach przejście na własną linię procesorów. Tak jak w przypadku urządzeń mobilnych - procesory sami projektują i zlecają produkcję wg projektu.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#29
To może zmienię swój komentarz na:
Cytat:Ciekawe czy Jabłko doda obsługę AV1 do procesora w Macbookach, systemie i przeglądarce, gdy ten będzie implementowany masowo w laptopach innych producentów.
Odpowiedz
#30
Ogólnie to Apple woli mieć wszystko swoje, a jak ma używać cudzego rozwiązania, to najlepiej żeby dostawało za to pieniądze :p. Przypominam że Google płaci Apple za domyślną wyszukiwarkę w Safari.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#31
Tak samo jak Google płaci Mozilli.
HEVC nie należy do Jabłka. Jabłko projektując swoje procesory do Macbooków mające wsparcie dla dekodowania HEVC będzie musiało zapłacić za HEVC innym firmom.
Odpowiedz
#32
Ale wtedy zapłaci tylko za HEVC, a nie za kodeka i procesor.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#33
Oni już płacą (lub są w grupie która robiła specyfikację), bo od dawna to jest nie tylko na Makach, ale i na iPhone.
Niezrozumiały jest fakt niewykorzystywania kodeka, który jest otwarty i darmowy - no ale to Apple, ich trudno czasami zrozumieć.
Choć może i jest jeden powód.. jeśli są w grupie która licencjonuje HEVC to nie jest w ich interesie aby propagować VP9 - w końcu na HEVC mogą zarabiać.
Odpowiedz
#34
Przeglądałem listę MPEG LA (jedna z grup pozwalających licencjonować HEVC) i rzeczywiście Apple tam jest. Z drugiej strony Apple jest też od 2 lat w Alliance for Open Media tworzącej AV1.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości