Apple Macbook Pro 13 2019 czy to dobry pomysł ?
#1
W niedługim czasie zamierzam zmienić laptopa i zastanawiam się czy nie wziąć Macbooka.
Przeczytałem kilka recenzji, obejrzałem parę filmów nawet wybrałem się do sklepu appla i trochę się nim pobawiłem no i niestety wydaje mi się że to zabawka.
Czy to się nadaje do zwykłego używania na co dzień ?

Wszędzie chwalą obróbkę wideo, plików graficznych i gładzik gdzie ja niczego z tego nie używam.
Odpowiedz
#2
Bardzo się nadaje do codziennego używania jeśli masz iPhona.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#3
Niestety mam szpiegunoida.
Odpowiedz
#4
To moim zdaniem nie ma sensu. Starszą używkę może jeszcze tak, ale kupować nowego żeby nie mieć synchronizacji i integracji - robienie sobie krzywdy. Lepiej kupić w takiej sytuacji odpicowanego lapka na Windowsie.

A gładzik jest cudny Cool
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#5
Dla mnie firma Mac to dla bogatych idiotów chce kupujesz 4x droższe rzeczy które w większości wypadków znajdziesz w niższej cenie u konkurencji.

Do obróbki to jednak sporo programów znajdziesz na Windowsie.
Czy aby koniecznie lapek to musi być, a może jednak stacjonarny pc większość ludzi ulega fanaberii że to koniecznie musi być lapek, a i tak nigdzie nie podróżują i na odzień lapek leży w 1 miejscu..
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#6
Musi być lapek, też nigdzie z nim nie podróżuje ale zajmuje mi mało miejsca na biurku [emoji6]
Odpowiedz
#7
Nie da się być bogatym idiotą Cool
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#8
Da sie da....
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#9
Tak, znamy to. Po co kupować lapka za 12k, skoro wystarczy 2k. Po co kupować Porszaka za milion, skoro wystarczy Opel. Po co trufle skoro są pieczarki, i można tak do końca świata.

Chodzi jednak o to, że dzięki inteligencji można być zamożnym na dłużej niż jedno pokolenie.

Można wygrać w Lotka i być bogatym, ale czy uda się ten majątek utrzymać, wątpię.
Można być synem Kulczyka, ale trzeba wiedzieć że ojciec wiedział z kim iść na układ i gdzie zainwestować. Ogólnie to gdyby idioci mogli być bogaci, nie byłoby biedy na świecie, lol.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#10
TW
To nie chodzi tyle o cene Biedny a Bogaty.. a po prostu o samą użyteczność.. Mac nie jest taki unikatowy i można mieć lepsze i większe możliwości w niższej cenie gdzie indziej....

Jak ta podstawka za pod sam monitor

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#11
Jako że siedzę na maku (i tylko na nim) od już ponad 4 lat to może coś doradzę - najpierw miałem MBP 13 2015, teraz używam MBP 15 2018.
Dodajmy, że na telefonie mam szpiegunoida Wink

Sam nie wyobrażam sobie powrotu do Windowsa, głównie dlatego, że na Maku mam spójność, to nie jest wieczny plac budowy jak Windows 10 który potrafi mieć najróżniejsze problemy co aktualizacja - niektórym się nigdy nie zdarzają, ale niektórym i owszem. Mak służy na co dzień do pracy (tak po 8-10 godzin), to nie jest zabawka, no i nie chciałbym przestojów. Poza tym, jest tu połączenie softu dostępnego na Windowsie (a przynajmniej sporo z niego) wraz z wygodą jaką daje Linux (terminal, narzędzia unixowe itd.). Jest też większe bezpieczeństwo za sprawą innego jego modelu.
Osobiście uważam po tych kilku latach rożnych doświadczeń że nie stać mnie na tanie rzeczy i dlatego wolę kupić Maka, niż walczyć z duperelami które miałbym na Windowsie, nie mówiąc już kompletnie o Linuksie (aczkolwiek ten ostatni kusi gdybym składał stacjonarkę ze względu na Dockera). On mi się po prostu zwraca i to bardzo szybko, a święty spokój jest warty dla mnie więcej, niż słowa "kupiłem taniej".

Kilka obserwacji jakie mogą się przydać:

1. Jeśli myślisz o graniu, daj sobie spokój z Makiem, on się do tego nie nadaje.
2. Kupując MBP pamiętaj, że ma "tylko" minijacka i złacza Thunderbolt 3 - to kapitalne złącze o mega możliwościach (np. w przypadku monitorów idzie zasilanie, obraz 5K, dane kamery, mikrofonu 1 kablem), ale jeśli chcesz podłaczyć wyświetlacz przez HDMI, pendrive/dysk z USB-A czy ethernet, będziesz potrzebował przejściówek lub huba.
3. MacOS może wydawać się odrobinę wolniejszy niż Windows 10 ze względu na większą ilość animacji czy delikatnych efektów
4. W pewnych wypadkach najlepiej spisują się natywne aplikacje np. bezkonkurencyjną przeglądarką jeśli chodzi o pracę na baterii jest Safari (co nie znaczy, że inne są złe)
5. Jeśli potrzebujesz np. pakietu Office, chmury OneDrive itd - nie ma problemu, to wszystko jest, choć niektóre zaawansowane opcje takiego weźmy na to Excela bodajże nie są w pełni wdrożone
6. Przez te 4 lata nie używałem antywirusa nie licząc jakiegoś skanu "na wszelki wypadek", zero problemów
7. Jeśli lubisz używać gładzika, to w tym od Apple można się zakochać - w żadnym lapie nie widziałem lepszego, nigdy.


Od strony sprzętowej moim zdaniem też jest bardzo dobrze, bo naprawdę trudno znaleźć komputery równie "kompletne". Jasne, znajdzie się sprzęty wydajniejsze, mniejsze itd. ale Mak ma wszystko przynajmniej dobre: wydajny procek, bardzo szybkie dyski NVMe, w przypadku MBP 13 jako grafa bodajże Iris, głośniki dzięki którym sprzedałem zestaw Creative 2.0 jaki miałem bo okazał się zbędny, matryca z wysokim PPI i obrazem ostrym jak żyleta, dobry czas pracy na baterii, świetna jakość wykonania i spasowanie.
Jak ktoś mi znajdzie coś takiego za 2 tysiące to super - ale nie znajdzie nawet za 4 czy 6 tysięcy. Porównywalne to są dopiero np. Delle XPS które kosztują.. podobnie co Mak.


Ufff, nieco napisałem a i tak ogólnie. Jakbyś miał jakieś pytania co do sprzetu czy softu wal - to ma i wady i zalety, ale trudno to tak ogólnie rozpisać.
Odpowiedz
#12
Potrzebował bym coś do wirtualizacji zarówno systemu jak i do uruchomienia maszyny z Windowsem do testów software, wiem że na maka jest Parallels Desktop którego kiedyś używałem i był świetny, to za bardzo nie wiem czy jest coś co zwirtualizuje mi samego macoesa jakiś odpowiednik shadow defendera.
Przydało by się też coś do synchronizacji z telefonem, powiadomienia, zdjęcia, sms itp coś w stylu windowsowego Twój telefon.
Odpowiedz
#13
Do wirtualizacji masz Parallelsa właśnie (jest, działa, bardzo dobrze sobie radzi - zdecydowanie można polecić) oraz Vmware Fusion.
Oba potrafią też wirtualizować MacOS, więc z tym problemu byś nie miał.

Jeśli chodzi o synchronizacja z telefonem to niestety, jeśli nie masz srajfona, niczego takiego nie ma - chyba że byś przeskoczył na gugielowe usługi i używał np. smsów przez przeglądarkę, google photos itd. Tutaj fakt, MS pięknie to robi na Androidzie spajając go z Windowsem i dając dużo większą swobodę niż w przypadku ekosystemu Apple.
Odpowiedz
#14
Byłem jeszcze raz w sklepie go obadać jednak to nie dla mnie, jakieś takie dziwne to wszystko w nim jest.
Odpowiedz
#15
Ja przez pierwsze 1,5 miesiące leciałem na bootcampie tj. Windows natywnie wrzucony na Maka Wink
Wcale się nie dziwię, to jest coś innego, a znowu brać za tyle kasy i zastanawiać się potem czy pasuje czy nie to średnia sprawa.
Odpowiedz
#16

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jak chodzi o Windowsa na Mac
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#17
Zawsze można próbować używać mac OS w wirtualce na laptopie PC, nie od Apple'a. Tak na próbę.
Odpowiedz
#18
(31.12.2019, 17:42)bluszcz napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zawsze można próbować używać mac OS w wirtualce na laptopie PC, nie od Apple'a. Tak na próbę.
Wtedy nici z płynności UI w applu, wiec i tak nie poczujesz tematu.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#19
Nie wiem też o co chodzi ale na maku nie mogłem odtworzyć filmu z yt z rozdzielczością większą niż fullhd.
Odpowiedz
#20
Jaka przeglądarka? 2 lata temu Google narzucało ograniczenia i działało w 4K tylko na chrome.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości