Przeglądarki internetowe w kilku aspektach
#1
Przeglądarki internetowe od lat stanowią istotny...a w przypadku części użytkowników najbardziej istotny...czynnik wpływający na bezpieczeństwo używanych systemów i przechowywanych w nim danych...są też jednym z najbardziej popularnych i najczęściej instalowanych rodzajów aplikacji. Nie jest dziwne więc, że co jakiś czas pokazują się mniej lub bardziej obszerne opracowania na ich temat...tym razem trzy odmienne spojrzenia na nie w czterech odsłonach, wszystkie w miarę aktualne.

"Porównanie wydajności popularnych przeglądarek internetowych"

Cytat:Test wydajności siedmiu przeglądarek internetowych, przeprowadzony z wykorzystaniem popularnych benchmarków JS i WebGL. Jest to typowe starcie na numerki, które nie daje odpowiedzi na pytanie, która przeglądarka jest "najlepsza". Pokazuje jedynie, która z nich działa najszybciej na określonym sprzęcie, w konkretnej rozdzielczości (bardzo istotne) i konkretnym systemie operacyjnym.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



"Porównanie wydajności popularnych przeglądarek internetowych II"

Cytat:Rezultaty benchmarków, które przedstawiłem w poprzednim wpisie, mówią o ogólnej wydajności przeglądarek ale słowem nie mówią o tym, czy używanie przeglądarki jest przyjemne, jak szybko renderują się strony, czy tego, ile zasobów używa przeglądarka podczas normalnego używania. Pora to sprawdzić i rozwiać wątpliwości.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



"Przegląd bezpieczeństwa i prywatności przeglądarek"

Cytat:Teraz dużo mówi się o prywatności w sieci. Więcej niż dotychczas. Pewnie dlatego, że w społeczeństwie coś drgnęło. A może ze względu na RODO? Nowa dyrektywa o ochronie danych osobowych jest stosowana przez sklepy internetowe, portale społecznościowe i blogi technologiczne. Lecz jakich argumentów byśmy nie dobrali, musimy do prywatności dołożyć równie ważny aspekt, który ma wpływ na wszystko, co jest związane z *cyber*, czyli bezpieczeństwo. Bez bezpieczeństwa nie można zagwarantować prywatności.
(...)
Przeglądarka jest aplikacją, która najczęściej ma styczność z Internetem. Stanowi też pierwszą linię obrony i zarazem jest wystawiona na atak frontalny. Dlatego w tym przeglądzie przyjrzymy się najpopularniejszym przeglądarkom. Sprawdzimy ustawienia oraz podsumujemy informacje, za pomocą których producenci przekonują użytkowników do swojego oprogramowania.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Ostatni artykuł dotyczy mało omawianego aspektu czyli analizy ruchu sieciowego przeglądarek w "spoczynku" i ewentualnego naruszania prywatności - tekst jest po angielsku
"Browsers and privacy"

Cytat:Web browsers are the most common tool nowadays. Therefore, they are most popular target for any kind of bad people: malware authors, attackers and others.
Further, there is also a huge interest from companies to get data from users. They want to get all kinds of data. And since web browsers are the most common tools, the most obvious way is to cooperate with browser manufacturers to get data.
So far, this are the facts which are known to most privacy concerned people. But since no one can avoid using a browser, most are willing to do a compromise. But which browser does leak the fewest data of all?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Dla mnie trochę słabe te testy. Np niewiele mi mówi, że przeglądała nawiązała połączenia do x domen. Osobiście chciałbym, by researcherzy przeanalizowali co dokładnie jest wysyłane przez Firefoksa i Google Chrome. Wiem, że Firefox anonimizuje dane, ale fajnie byłoby mieć jakąś analizę osób z poza Mozilli jak trudno byłoby zdeanonimizować dany profil Firefoksa/instalację.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości