Facebook poprosił banki o ujawnienie prywatnych danych klientów
#1
Kilka dni temu na którymś kanale TV...nie pamiętam teraz, co to była za stacja...pokazano film pod znamiennym dość tytułem "Facebookistan", którego tytuł dość dobrze nawiązuje do totalitarnych państewek, gdzie ludzie żyją pod stałą kontrolą i są pozbawieni praw. Dziś wpadła mi w ręce informacja, która bardzo dobrze wpasowuje się w ten punkt widzenia, a dotyczy oczekiwań FB, że będą mogli posiadać dane spoza ich systemu,a w tym przypadku z banków. Więcej w obszernym cytacie poniżej
Cytat:Facebook prosił duże banki w USA o dostęp do szczegółowych danych ich klientów. Informacje, do których dostęp chciał zyskać koncern Marka Zuckerberga, to między innymi transakcje z kart i stan konta - podał we wtorek dziennik "Wall Street Journal".

Według Facebooka informacje pozyskane od banków miały posłużyć do lepszego dopasowania nowych usług do potrzeb użytkowników platformy. W zamian za dostęp do danych, Facebook miał oferować spersonalizowane oferty od banków użytkownikom aplikacji Messenger.
W rozmowach z Facebookiem, według "WSJ", miały uczestniczyć takie banki, jak JPMorgan Chase, grupa finansowa Citigroup, Wells Fargo i U.S. Bancorp.
Dziennik informuje, że jeden z banków zdecydował o wycofaniu się z negocjacji ze względu na obawy o prywatność swoich klientów.

Nowe usługi

Według "WSJ" Facebook miał powiedzieć przedstawicielom banków, że informacje o ich klientach będą użyte do stworzenia nowych usług. Ich zadaniem miało być skłonienie użytkowników komunikatora Messenger do spędzania dłuższego czasu w aplikacji.
"WSJ" podkreśla, że Facebook ostatnio wiele wysiłku wkłada w prace nad zwiększeniem zaangażowania korzystających z platformy osób, które w ostatnim kwartale znacząco zmalało. Wyrazem tego był m.in. spadek wartości akcji koncernu, który w jeden dzień stracił 120 mld dolarów po ogłoszeniu rozczarowujących dla inwestorów wyników finansowych za drugi kwartał tego roku.

Facebook zadeklarował, że nie planował wykorzystania danych pozyskanych od banków do tworzenia reklamy ukierunkowanej. Koncern stwierdził też, że dane te nie byłyby przekazywane stronom trzecim, takim jak np. zewnętrzne firmy analityczne bądź reklamowe.

Rzeczniczka koncernu Elisabeth Diana powiedziała, że Facebook "nie kupuje danych od banków bądź firm oferujących karty kredytowe na potrzeby reklamy". Zaznaczyła również, że Facebook "nie posiada specjalnych relacji, umów o współpracy bądź innych kontraktów z bankami bądź dostawcami usług finansowych obejmujących możliwość kupna danych dla potrzeb marketingu".

Nie tylko Facebook

Programy współpracy z bankami stworzyły już dwa inne koncerny technologiczne - spółka matka Google, Alphabet i Amazon. W zamian za oferowanie podstawowych usług bankowych za pośrednictwem inteligentnych asystentów Google Assistant i Amazon Alexa, banki oferują firmom technologicznym dostęp do danych o swoich klientach - stwierdza "WSJ".
Źródło cytatu
https://tvn24bis.pl/tech,80/facebook-pro...59320.html
Źródło oryginalne
https://www.wsj.com/articles/facebook-to...1533564049

Pytanie się chyba nasuwa teraz - a co z innymi krajami?...przecież banki to nie jednopaństwowe instytucje, ale wielonarodowe i globalne korporacje, a klientów mają w każdym zakątku kuli ziemskiej. Podobnie ma się sytuacja np. z operatorami sieci komórkowych czy dostawcami internetu, którzy współpracowali lub robią to nadal przekazując do FB w sumie nie wiadomo jakiego typu dane...pamiętacie reklamy "połączenia z FB za darmo"?...no właśnie.

Wracając do wspomnianego filmu - poniżej link do strony...nie, nie na FB Smile założonej jako pewnego rodzaju kontynuacja wątku z filmu
http://facebookistan.org/about/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości