Raport na temat zorganizowanej manipulacji politycznej w socjalmediach
#1
"Challenging Truth and Trust: A Global Inventory of Organized Social Media Manipulation" to niedawno opublikowany raport dwóch badaczy z Oxford University na temat zorganizowanej politycznej manipulacji. Właściwie sprawdzają się wszystkie wcześniejsze informacje, doniesienia i spekulacje, że w większości krajów siły polityczne będące u steru władzy organizują i opłacają (mniej lub bardziej bezpośrednio) mechanizmy zwalczające ich polityczną konkurencję. Wśród 40 badanych krajów Polskę wymienia się jako taki kraj i stwierdza się dwie z czterech metod (poniżej tabela z tymi wynikami)
- ataki na opozycję
- trolling i prześladowanie (szykanowanie)

[Obrazek: oxford2.png]

Cytat:Politycy w dziesiątkach państw, także w Polsce, manipulują opinią publiczną w mediach społecznościowych. Płacą za to. Wydają miliony, by zmanipulować opinię publiczną i wpływać na decyzje wyborcze nieświadomych tego obywateli. W Polsce podstawowe metody manipulacji to atakowanie opozycji i używanie trolli do nękania konkretnych osób, społeczności lub organizacji. Nienawistne komunikaty są wykorzystywane systematycznie, a ich celem jest prześladowanie grup mniejszości i sprzeciwu politycznego. To się naprawdę dzieje, na polecenie polityków, zwłaszcza rządów i rządzących partii. Także w naszym kraju.
(...)
„Ten raport analizuje, jak rządowe wojska cybernetyczne wykorzystują propagandę cyfrową do kształtowania opinii publicznej” – piszą jednoznacznie autorzy raportu. Dane dotyczące Polski pochodzą z lat 2015-2017 roku, czyli z czasów rządów PiS.

„Potężni polityczni aktorzy coraz silniej wykorzystują media społecznościowe do manipulowania opinią publiczną i podważania procesów demokratycznych. W 30 z 48 krajów znaleźliśmy dowody na wykorzystanie propagandy informatycznej podczas wyborów lub referendów” – podkreślają naukowcy. „W rozwijających się i zachodnich demokracjach używa się wyrafinowanej analizy danych oraz robotów politycznych do zatruwania środowiska informacyjnego, promowania sceptycyzmu i nieufności, polaryzowania społeczeństwa oraz podważania procesów demokratycznych. W bardziej autorytarnych reżimach partie rządzące stosują te same strategie w ramach szerszych działań, których celem jest wygranie wyborów”.
(...)
Autorzy raportu znaleźli dowody na to, że manipulacja w Polsce odbywa się za pomocą kont obsługiwanych ręcznie, a więc niezautomatyzowanych. Jednak raport innego naukowca z tego samego zespołu Roberta Gorwy, który rok wcześniej analizował bardzo szczegółowo polskie media społecznościowe, wykazał istnienie w Polsce aktywnych botów, reprezentujących w większości prawicowe poglądy. Choć nie było ich zbyt dużo, bo zaledwie kilkaset (badanie z 2015- pierwsza połowa 2017), zwracały uwagę swoją wyjątkowo wysoką aktywnością.
(...)
Polskę wymienia się wśród państw, w których prowadzona jest oficjalna współpraca między partiami politycznymi a firmami PR i konsultingowymi w zakresie rozpowszechniania zmanipulowanej propagandy cyfrowej podczas wyborów.

Nie ma więc mowy o wolontariuszach pracujących na rzecz konkretnych organizacji politycznych, lecz o profesjonalnym, płatnym działaniu na zlecenie.
(...)
Zdaniem naukowców w Polsce mamy do czynienia przede wszystkim z atakowaniem opozycji i prowadzeniem kampanii oszczerstw. W naszym kraju stosowana jest również druga strategia, polegająca na wykorzystaniu tzw. trolli, czyli kont (najczęściej fałszywych), które atakują, znieważają i obrażają konkretne osoby lub społeczności – posługując się przy tym mową nienawiści lub różnymi metodami nękania online (czyli mobbingu cyfrowego).
Cytat za
https://oko.press/to-juz-potwierdzone-pa...osciowych/

Cytaty zostały wybrane tak, a nie inaczej, bo bardziej bezpośrednio ukazują zjawisko w Polsce...całość raportu poniżej.
http://comprop.oii.ox.ac.uk/wp-content/u...ct2018.pdf

Na koniec...wiem, że zaraz zacznie się pyskówka, bo jak wszędzie tak i u nas jest polaryzacja politycznych preferencji...ale z faktami się nie dyskutuje tym bardziej, że to nie pierwszy przykład wskazujący na działalność w tym zakresie obecnego obozu władzy i jego popleczników w mediach, w tym społecznościowych np. było o tym tutaj.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
To nie tylko się ogranicza do mediów społecznościowych. Wystarczy przypomnieć sobie Andrzeja H***cza (Obrońca krzyża, zwolennik Palikota, fan Komorowskiego). Ile to razy redaktorzy z pyta.pl (wiem, dosyć specyficzny program i wielu się nie podoba) spotykali go na różnego rodzaju demonstracjach itp akcjach.
Odpowiedz
#3
Masz rację, że fanatyków z każdej strony jest trochę, ale tu mowa o płatnych usługach...czyli zwyczajne prostytuowanie się. Władza tego oczekuje i żąda od pewnej grupy ludzi czy wręcz całych instytucji i dostaje, co chce, bo albo zastraszy albo przekupi, albo ogłupi.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#4
Ten Andrzej raczej też tego za darmo nie robił...
Odpowiedz
#5
Każdy może publikować co chce .
Prześladowanie opozycji? .W normalnym kraju za niektóre ekscesy dostaliby taki łomot że zrozumieli by co to demokracja w jednej chwili.
Odpowiedz
#6
(07.08.2018, 06:21)jan13 napisał(a): Każdy może publikować co chce .
Prześladowanie opozycji? .W normalnym kraju za niektóre ekscesy dostaliby taki łomot że zrozumieli by co to demokracja w jednej chwili.

Po pierwsze...cytujesz niemal dokładne słowa PAD, ale one niestety...albo stety...pasują do każdej sytuacji i opcji politycznej. Po drugie - Twój post to nakłanianie do przemocy, a to z demokracją, na którą się powołujesz nie ma nic wspólnego...tak a propos...łomot działa też w obydwie strony i naprawdę uwierz, że to działa.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#7
Nie zależnie od ustroju politycznego , będzie zawsze źle bo osoby które chcą coś zmienić zazwyczaj mają zadatki na tyrana itp. I takie to osoby zazwyczaj chcą być najwyższe w hierarchii.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#8
(07.08.2018, 09:14)Quassar napisał(a): Nie zależnie od ustroju politycznego , będzie zawsze źle bo osoby które chcą coś zmienić zazwyczaj mają zadatki na tyrana itp. I takie to osoby zazwyczaj chcą być najwyższe w hierarchii.
Bo niestety większość tych "błyskotliwych" pomysłów ma być realizowana przez zwiększenie etatyzmu.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości