A Kaspersky znów na świeczniku...
Kaspersky wciąż nieco się miota po ubiegłorocznych oskarżeniach o szpiegowanie swoich użytkowników na świecie i chyba nie bardzo może sobie znaleźć w nim miejsce - rząd Holandii postanowił właśnie wycofać jego programy i usługi z infrastruktury rządowej oraz firm zarządzających ważnymi procesami i usługami
https://www.bleepingcomputer.com/news/go...antivirus/

Do tego wszystkiego dochodzi spory manewr techniczno-piarowski...a może bardziej propagandowy...czyli przenosiny infrastruktury własnej Kasperskyego do Szwajcarii. Czy to pomoże firmie i czy pozbędzie się wreszcie negatywnej otoczki po ostatnich wydarzeniach?...nie wiadomo, bo chyba słusznie można przypuszczać, że skoro sam Kaspersky był powiązany kiedyś z KGB, to ani oni ani żadna rosyjska agenda nie tak łatwo zgodzi się na odcięcie od takich zasobów informacyjnych.
Więcej nieco tu np.
https://avlab.pl/pl/kaspersky-lab-zapowi...szwajcarii
https://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-L...88146.html
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Przecież wiadomo, że antywirusy szpiegują - wszystkie - by budować bazy danych potrzebne do skutecznego działania ich serca.
Normiki i tak nie mają wiedzy i zapału (tłumaczą to czasem), by chociaż podjąć sensowne działania, by rządy miały problemy z dowiadywaniem się o nich więcej niż powinny. W zasadzie przed zwykłymi cywilnymi włamywaczami też nie mają, więc antywirusy są im po prostu bardzo pomocne i warto, by mieli. Przynajmniej cywilni włamywacze będą mieli trudności z włamaniem do nich. Normik nie pracujący w wojsku albo administracji (i być może pewnych kluczowych firmach) nie powinien się sugerować tym, że jakiś jego plik zostanie wysłany do Rosji albo NSA tylko wybrać najlepszy antywirus (uwzględniając cenę i inne aspekty) pod względem wykrywania szkodliwego oprogramowania.

A Ci, którzy nie chcą by ich pliki były wysyłane do rządowych agencji typu NSA i tak raczej nie mogą używać antywirusów i muszą nauczyć się żyć bez nich.
Odpowiedz
(16.05.2018, 13:36)ichito napisał(a): A Ci, którzy nie chcą by ich pliki były wysyłane do rządowych agencji typu NSA i tak raczej nie mogą używać antywirusów i muszą nauczyć się żyć bez nich.

I Windowsa, Androida, Google'a, Youtube'a, mediów społecznościowych, Spotifaja, smart urzadzeń, autonomicznych samochodów, sprzedaży wysyłkowej... Wink
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
heheee racja Grin

Odpowiedz
(16.05.2018, 20:21)M'cin napisał(a):
(16.05.2018, 13:36)ichito napisał(a): A Ci, którzy nie chcą by ich pliki były wysyłane do rządowych agencji typu NSA i tak raczej nie mogą używać antywirusów i muszą nauczyć się żyć bez nich.

I Windowsa, Androida, Google'a, Youtube'a, mediów społecznościowych, Spotifaja, smart urzadzeń, autonomicznych samochodów, sprzedaży wysyłkowej... Wink
Korzystając z Google'a wysyłasz tam pliki? Możesz być ofiarą phishingu, bo wiesz... nie trzeba wysyłać plików, by korzystać z ich serwisów.

Ale jeśli Ci chodziło o wysyłanie jakichkolwiek informacji.
Nie mam smartfona (ale niestety mam telefon tak w ogóle).
Windowsa używam tylko do niektórych rzeczy, do reszty inne systemy. Oczywiście na Windowsie i innych systemach jest firewall.
Przy sprzedaży wysyłkowej wiele razy podawałem fałszywe imię i nazwisko. Przy paczkomatach zgadzał się email, który mam osobny pod paczkomaty.

Spotify korzystam czasem, bo nie widzę aż tak wielkiego zagrożenia w tym, że słucham takiej a takiej muzyki. Wiem, że niektóre mogą być związane z polityką, ale duża część osób słucha wielu piosenek nie do końca słuchając tekstu lub się nie zgadzając do końca z ewentualnymi propagowanymi poglądami (a często nie wiadomo czy autor chce propagować poglądy czy nie), więc niewiele da się z tego wyciągnąć pewnych wniosków o danej osobie.

Najtrudniej rzeczywiście jest z ominięciem Googla. Myślę, że można jednak zmniejsza zagrożenie nie logując się do serwisu, czyszcząc ciastka, broniąc się przed fingerprintowaniem itd IP nie zdradza imienia i nazwiska, no chyba że ma się dostęp do logów u ISP.

Mój OpSec nie jest jeszcze idealnie szczelny, ale stosuję.
Odpowiedz
Po wielokroć szczelniejszy od mojego, szanuję. Jednak fałszywe dane do zakupów to może być problem, szczególnie jeżeli człowiek chciałby później coś reklamować, jak kupił droższa zabawkę. No i płatności przez internet... Chyba, że doładowujesz Paypala na poczcie Wink
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości