RAM i windows 10
#1
Hey
Jak to jest z ramem na windows 10? 
Mam 16GB. 4x Ballistix Sport DDR3 4GB 1600MHz CL9
I kiedy użycie ramu osiągnie około 12.5 - 12.8GB nastepuje zamknięcie jakiegoś procesu w celu zwolnienia pamięci a przecież mam jeszcze 3GB zapasu więc co jest grane? Dziesiątka ma jakieś swoje widzi misie i robi co chce?


Zrobiłem test systemowym programem do diagnostyki pamięci który rozszerzony trwał jakieś 9 godzin. I nie wykryto błędów
Zrobiłem również test Memtest86 i też 0 błędów (screeny gdzieś niżej)

Jakieś pomysły? Pamieć fizycznie jest chyba ok.

Screeny:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#2
To tylko sprawa zarządzania pamięcią, a ponieważ nie wiemy, jak działa planista i menedżer pamięci w Windowsie, to po prostu zostaw tak jak jest. Windows wie lepiej od nas.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#3
(15.02.2018, 08:10)ludendorf napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Hey
Jak to jest z ramem na windows 10? 
Mam 16GB. 4x Ballistix Sport DDR3 4GB 1600MHz CL9
I kiedy użycie ramu osiągnie około 12.5 - 12.8GB nastepuje zamknięcie jakiegoś procesu w celu zwolnienia pamięci a przecież mam jeszcze 3GB zapasu więc co jest grane? Dziesiątka ma jakieś swoje widzi misie i robi co chce?
Nie potrafię sobie wyobrazić systemu 64 bitowego, który zamyka sam procesy gdy użycie pamięci osiąga 13GB. Nie pomyliłeś się kolego czasem w swoich obserwacjach?
Windows 10 faktycznie rezerwuje sobie jakąś część pamięci i sam z niej korzysta ale:
- jeżeli brakuje fizycznej pamięci używana jest pamięć dyskowa,
- pamięć zajęta przez nieużywane procesy przenoszona jest na dysk, ale procesy nie są zamykane,
- może nastąpić wywalanie/uwalanie procesów, ale aby to osiągnąć musiałbyś nie mieć pamięci wirtualnej (pełny dysk np.).
Ale to jest bardzo charakterystyczne bo procesy są nie zamykane lecz uwalane z wyjątkiem krytycznym.
Odpowiedz
#4
(15.02.2018, 12:41)wredniak napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ale to jest bardzo charakterystyczne bo procesy są nie zamykane lecz uwalane z wyjątkiem krytycznym.
Nie ma takiego wyjątku, który byłby obsługiwany w przypadku niewystarczającej pamięci.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#5
Tu mam ustawione tak jeśli cokolwiek to ma wspólnego z tematem
Nie pamiętam czy na windows8.1 też tak było ale nie przypominam sobie o samoczynnym zamykaniu procesów więc pewnie nie


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#6
@ludendorf

Ty stawiałeś system czy ktos inny ?
Ogólnie to plik stronicowania jest błędnie ustawiony. Zaznacz "automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków"
Tak automatycznie ustawia to Windows po instalacji, tutaj ktoś to musiał zmieniać.
Odpowiedz
#7
Plik stronicowania jest ok ustawiony sam zmieniam na sztywne 1gb albo 512 MB czasem nawet wyłączam, w zależności od zastosowań danego systemu a posiadanego ram
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#8
Dla mnie osobiście ten plik wymiany nie jest ok.
Jestem zdania, ze jeżeli ustawiać na sztywno plik wymiany to 1.5 x ilośc pamięci ram lub razy 2 ilośc pamięć ram.
Jeżeli wiadomo, ze nie jest na to ustawienie potrzebne na sztywno to najlepiej pozostawić by zajmował się tym system automatycznie i nawet, to ze autor ma 16GB ramu i teoretycznie nie zajmuje całości, to jak się okazuje system nie koniecznie dobrze pracuje.

Inna sprawa, tka naprawdę nie wiemy jakie procesy są zamykane przez system i czy na pewno przez system a nie przez coś innego.
Teraz pytanie czy pokazuje się także, jakiś komunikat, ze pamięć jest zapełniona przy niby zużyciu 13GB ?

Osobiście plik SWAP przestawił bym na automat i zobaczył czy dalej coś się dzieje lub przestawił go na stały rozmiar w wielkości pamięci ram.

Zaznaczę to jest moje zdanie, i osobiście nie zgodzę się z tym ze jest on ok.
Odpowiedz
#9
Nie pokazywał mi się żaden komunikat o zapełnieniu pamięci, po prostu system sobie zamykał np przeglądarke, czy forze 7 jak miałem pobraną
Chyba pomogło włączenie tego na automat bo udało mi sie obciążyć ponad 15GB
A ustawione miałem na sztywno 1GB bo gdzieś słyszałem że tyle dać na dysku ssd żeby system po nim nie jechał albo najlepiej wcale wyłaczyć
Teraz jest ok
Odpowiedz
#10
Wychodzi chyba problem znany od lat - Windows nie potrafi korzystać z pamięci i z SWAP (zaczyna do niego wrzucać nawet jak to nie ma sensu).
To ustawienie na auto nie jest do końca dobre, bo system często robi tyle co RAM lub nawet więcej. Jak się ma np. SSD 128 czy 256 GB i do tego 8/16 a tym bardziej 32 GB RAM to z deczka "boli" fakt, że jest sobie na dysku tak wielki plik (i to bez konkretnych przyczyn).
Odpowiedz
#11
Dokładnie poza tym szybkość SWAP na dysku a prędkość buforowania na ramie jest bez porównania szybsze i do tego właśnie służy ram.

Dodatkowo system nie będzie wykonywał niepotrzebnych zadań z żonglowaniem plików i nie męczył dysku nie potrzebnie.
SWAP był dobry jak były stare ramy dd2 co nie dawał rady od kiedy są ddr3 nie ma sensu już w ogóle korzystać z SWAP na dysku.

Siedze na wyłączonym swapie od niepamiętnych lat i komp ma sie dobrze razem z dyskiem, zresztą niemal na każdym poradniku przy wstępnej konfiguracji systemu zaczyna się od wyłączenia pliku stronicowania oraz hibernacji.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#12
Wypada tu zadać pytanie: to jaką wielkość uważacie, że powinno się ustawiać ???
Odpowiedz
#13
Kiedyś bawiłem się w ustawianie Pagefile w Windowsie... i nie zauważyłem dużej różnicy. Zasada jest taka, że jeżeli Twoje programy będą wymagały bardzo dużo RAMu (np. rendering) warto ustawić większy plik stronicowania, żeby program nagle nie zawisł z powodu braku pamięci. Jeżeli zależy Ci na szybkości, ustawiasz mały, żeby Windows nagle nie postanowił korzystać z niego zamiast RAMu. Zerowanie pliku stronicowania jest złe, bo niektóre programy mogą być tak napisane, że bez niego nie otworzą się albo wykrzaczą. W większości przypadków obsługę wystarczy zostawić Windowsowi, jak pisał TW. Zawszy od manipulowania ustawieniami, lepsza będzie wymiana RAM na pojemniejszy w przypadku braków.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#14
(16.02.2018, 13:56)lukasamd napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wychodzi chyba problem znany od lat - Windows nie potrafi korzystać z pamięci i z SWAP (zaczyna do niego wrzucać nawet jak to nie ma sensu).
To ustawienie na auto nie jest do końca dobre, bo system często robi tyle co RAM lub nawet więcej. Jak się ma np. SSD 128 czy 256 GB i do tego 8/16 a tym bardziej 32 GB RAM to z deczka "boli" fakt, że jest sobie na dysku tak wielki plik (i to bez konkretnych przyczyn).

Owszem boli na pewno przy małej ilości dysku w tym przypadku przy SSD.
Owszem moze też boleć to, ze w tym momencie dysk SSD jest bardziej "tyrany" i skraca to jego żywotność, chodź przy dzisiejszych dyskach SSD nie bardzo bym na to patrzył. No i owszem, auto po ustawienia automatu ma pewnie leżeć plik o wielkości 16GB. Ale jak też widać, nie zawsze Windows potrafi sobie poradzić bez tego pliku i tutaj też się zgadzam, ze auto też nie jest do końca dobre, bo jak będziemy mieli mocno po defragmentowany plik to też kicha.
Ale cóż osobiście będę zdania, by zostawić to w auto dla systemu lub ustawić na sztywno chociaż tyle co mamy ramu lub zejść na bezpieczna stałą wartość. Ale to już by autor musiał sobie przetestować.
Ale cóż to moje subiektywne zdanie i zgadzam się z tobą @lukasamd że taki plik może boleć Smile
Odpowiedz
#15
(15.02.2018, 14:42)Tajny Współpracownik napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(15.02.2018, 12:41)wredniak napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ale to jest bardzo charakterystyczne bo procesy są nie zamykane lecz uwalane z wyjątkiem krytycznym.
Nie ma takiego wyjątku, który byłby obsługiwany w przypadku niewystarczającej pamięci.

Pewnie masz rację, myślałem tutaj o sytuacji gdy proces osiąga swoje maksimum dla pamięci (2GB dla 32bit np.). Wtedy system go uwala. Ale dla 64bit warstwy to przy prawidłowo napisanej aplikacji raczej nie do uzyskania.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości