Avast: transient/persistent cache
#1
W Settings > Components > File Shield > Customize > Advanced znajdują się dwie nastepujące opcje:

Use transient caching - By selecting this option, if a file is scanned and no thread is detected, this information will be stored in the temporary memory. The file will not be scanned again until either the system is restarted or the virus definitions are updated.

Use persistent caching - If this option is selected, files that are verified as clean (e.g. files that contain a valid digital signature) will not be scanned again, even after a system restart or virus definitions update.


Czy ktoś z forumowiczów może wie, gdzie konkretnie znajdują się te cache* (w jakich katalogach) i jeśli na partycji systemowej to czy istnieje jakiś prosty sposób by przenieść je na inną? Szczególnie szukam informacji nt. "transient cache".

*) Z moich dotychczasowych poszukiwań wynika, że "persistent cache" znajduje się w podkatalogu folderu C:\ProgramData\.
a kuku!
Odpowiedz
#2
(14.01.2018, 17:18)Lex napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

jeśli na partycji systemowej to czy istnieje jakiś prosty sposób by przenieść je na inną? Szczególnie szukam informacji nt. "transient cache".
Powinno wystarczyć dowiązanie symboliczne (skrót).

Transistent cache będzie znajdować się w pamięci RAM - wskazuje na to ulotność zapisanej informacji.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#3
Moje pierwsze podejrzenia były podobne (co do transient cache i pamięci RAM) ale z drugiej strony nie jestem pewny czy on tego sobie mimo wszystko co jakis czas gdzieś nie zrzuca na dysk, bo np. w momencie gdy komputer nie jest restartowany i jest podłaczony tylko do wewnętrznej sieci to taka codzienna praca mogłaby znacząco wpłynąc na jego wydajność - szczegolnie że Avast ma wpisane dość małe wymagania systemowe co do ilości pamięci (zaledwie 256MB).

Uźyte w opisie transient caching słowo "memory" jest w jakimś stopniu sugerujące ale może też być mylące bo występuje też w innej wersji opisu dotyczacego persistent cache:

Use persistent caching - if persistent caching is used, the information about the scanned file is stored in the permanent memory. This means it is not lost after a system restart and it is also not affected by virus definition updates.

Znalazłem też taki post:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Cytat:the only problem with avast is its high cpu and disk usage
I found a solution for it:
1/ uninstall all unecessary components: just leave file AV and web shield and ... less is better. Avast firewall can cause the problem
2/ turn off Transient caching in advanced menu (I dont remember exactly the place in menu)

voala, no more intensive disk usage

Jest to, jak dla mnie, jakiś dowód na to, że transient cachiing wykorzystuje też dysk.
a kuku!
Odpowiedz
#4
Albo, ponieważ Avast potrzebuje więcej pamięci RAM, system zrzuca część danych do pliku wymiany i zwiększa aktywność dyskową. Jednakże, nie wydaje mi się żeby transistent cache tak windował zużycie pamięci. Avast wrzuci do tej pamięci podręcznej tylko przeskanowane podczas odczytania/uruchomienia pliki wykonywalne. Ich będzie stosunkowo niewiele, chyba że w jednej sesji uruchomisz wszystkie programy na komputerze (systemowe, użytkowe itp.). Nie miałoby sensu zajmować 500 MB RAM, skoro po restarcie wszystko trwale tracimy. Struktura danych jest prosta i nie wymaga rozbudowanej budowy.

(14.01.2018, 20:13)Lex napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

szczegolnie że Avast ma wpisane dość małe wymagania systemowe co do ilości pamięci (zaledwie 256MB).
Kiedyś uczyłem się, że każdy program ma przynajmniej takie wymagania minimalne, jak system operacyjny na jakim ten program działa.
Zresztą, jeśli Avast podaje takie wymagania i działa na Windows XP, to wymagania są z czapy i dotyczą wyłącznie XP. Czy Windows 10 uruchomimy na komputerze z 256MB RAM? Cool
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#5
Po moim "przeszukaniu internetu" wszystko na to wskazuje, ze transient caching jednak wykorzystuje dysk i przechowuje dane w jednym ze zlokalizowanych tam plików. Sprawdzę to w praktyce jak tylko będę mógł.
a kuku!
Odpowiedz
#6
Zainstaluj Sysinternals Process Explorer, może zauważysz jakieś ruchy I/O na usługach Avasta i dojdziesz które to pliki.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#7
Masz na myśli to tutaj?

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

a kuku!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości