Raport FBI na temat ataku rosyjskich hakerów
#1
Polityka rzadko wkracza na nasze forum, ale tym razem chyba powinna, bo skala i konsekwencje wydarzeń nie mają chyba sobie równych do tej pory. Nie chodzi o konsekwencje dla konkretnych osób, ale konsekwencje mierzone w skali polityki globalnej, między-mocarstwowej, bo takimi państwami sa USA i Rosja.
Od jakiegoś czasu krążyły informacje  na temat domniemanego wpływu rosyjskich hakerów na wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w USA...plotek i niejasnych informacji krążyło sporo, co dla jednych było dowodem na ingerencję a dla innych wprost przeciwnie - wydumaną historią. Okazuje się jednak, że są twarde dowody na ingerowanie Rosji w wewnętrzne sprawy amerykańskie, czego polityczne konsekwencje właśnie się urzeczywistniły.

Cytat:Federalne Biuro Śledcze (FBI) i Departament Bezpieczeństwa Krajowego opublikowały pierwszy dokładny raport bezpośrednio oskarżający hakerów z rosyjskich cywilnych i wojskowych służb wywiadowczych o ingerowanie w proces ostatnich wyborów w USA.

Raport, liczący 13 stron, zawiera dokładne informacje o charakterze technicznym wskazujące na powiązania rosyjskich hakerów z włamaniami do serwerów Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej. Według raportu Rosjanie zaczęli w połowie 2015 r. m. in. wysyłać złośliwe kody komputerowe i linki do ponad 1000 odbiorców w USA, w tym do Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, instytucji i agend federalnych. W raporcie podano przykłady takich kodów i linków. Krajowy Komitet Partii Demokratycznej miał być ponownie infiltrowany na początku przez rosyjski wywiad wojskowy GRU. Administracja prezydenta Baracka Obamy już 7 października oskarżyła Rosję o ataki hakerskie mające na celu wpływ na proces wyborów prezydenckich w USA, ale raport FBI jest pierwszym oficjalnym dokumentem zawierającym szczegółową analizę techniczną i konkretne dane. Jest to też pierwsze oficjalne potwierdzenie FBI tych zarzutów.

Raport opublikowano tego samego dnia, w którym prezydent Obama ogłosił sankcje wobec Rosji, w tym wydalenie z USA 35 rosyjskich dyplomatów. Strona rosyjska, która zdecydowanie odrzucała te oskarżenia, potępiła sankcje i zapowiedziała "udzielenie adekwatnej odpowiedzi". Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa napisała na swoim profilu na Facebooku, że reakcji Moskwy należy spodziewać się w piątek. Według amerykańskich agencji wywiadowczych, rosyjscy hakerzy wykradli tysiące maili z serwera Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej a następnie dostarczyli je demaskatorskiemu portalowi WikiLeaks, by skompromitować demokratyczną kandydatkę do prezydentury Hillary Clinton i pomóc w ten sposób Donaldowi Trumpowi wygrać wybory prezydenckie. Komentując sankcje nałożone przez Obamę Donald Trump oświadczył, że "nadszedł czas abyśmy zajęli się innymi i ważniejszymi sprawami". Zapowiedział jednak, że "w interesie naszego kraju i naszego wielkiego narodu" spotka się w przyszłym tygodniu z przedstawicielami amerykańskich agencji wywiadowczych aby "uzyskać najnowsze informacje na temat obecnej sytuacji". (http://www.tvn24.pl)
Źródło
http://www.tvn24.pl/fbi-przedstawia-rapo...314,s.html
Pełny raport FBI
https://n-4-13.dcs.redcdn.pl/dcs/o2/tvn/...98c480.pdf

Oczywiste jest dla mnie, że nowo wybrany prezydent bagatelizuje temat, ponieważ to on właśnie na tym zyskał, ponadto nie mając póki co wpływu na pewne wydarzenia niemal wchodzi w konflikt z wciąż urzędującym prezydentem USA. Ten z kolei robi wszystko, by sprawę nagłośnić i w jakiś sposób po swojemu rozwiązać.
Sytuacja jest kuriozalna i nie wiadomo, do czego jeszcze obydwie strony się posuną zanim D. Trump obejmie stanowisko.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Czekają nas ciekawe czasy... niekoniecznie dobre... ale ciekawe. Wiele się będzie działo Smile
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#3
Władimir Władimirowicz Putin napisał(a):Hakerzy? Jacy rosyjscy hakerzy? Takich hakerów może każdy kupić w sklepie z hakerami i kazać im to zrobić...

i bęc
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#4
Sprawa staje się rozwojowa...o czym poniżej

Cytat:Perwersyjne nagrania wideo Trumpa z rosyjskimi prostytutkami, pochodzące rzekomo z 2013 roku, ubiegłoroczne tajne rozmowy prawnika Trumpa z wysłannikami Putina w Pradze - to najbardziej niesłychane "kompromaty", o których mowa w ujawnionym wczoraj przez BuzzFeed raporcie.

Jego autorem jest były oficer brytyjskiego wywiadu MI6, który po odejściu ze służby Jej Królewskiej Mości założył coś w rodzaju prywatnej agencji wywiadowczej. W zeszłym roku została ona wynajęta przez rywali Trumpa w republikańskich prawyborach, a potem przez sztab, czy też grupę ludzi wspierających kandydatkę Demokratów Hillary Clinton, żeby sprawdzić, czy nie ma na niego haków.

Wszystkie amerykańskie media, która wczoraj pisały o raporcie, zastrzegały, że nie były w stanie zweryfikować zawartych w nim tez. Ale jego autor, którego nazwiska nie ujawniono, cieszy się dobrą opinią. "New York Times" cytuje opinię amerykańskich urzędników: "były oficer brytyjskiego wywiadu, który zebrał materiał, uchodzi za kompetentnego, wiarygodnego i doświadczonego w sprawach Rosji”.

Za wystarczająco wiarygodnego uznali go również nadzorca amerykańskich służby wywiadowczych James Clapper, dyrektor CIA John Brennan i dyrektor FBI James Comey. Kiedy w ostatni piątek we trzech byli w nowojorskiej Trump Tower, żeby przedstawić prezydentowi elektowi wyniki śledztwa w sprawie rosyjskich prób wpływania na wybory w USA, pokazali mu również ów raport. Oprócz Trumpa poznał go jeszcze tylko prezydent Barack Obama i ośmiu kongresmenów z obydwu głównych amerykańskich partii. Ale od wczoraj jest dostępny dla każdego pod adresem internetowym, pod którym wrzucił go w całości BuzzFeed.
(...)
Ale na seksualnych kompromatach się nie kończy.

Im bliżej Trump był prezydentury, tym bardziej jego współpraca z Rosjanami miała się rzekomo zacieśniać. Doradca Trumpa Carter Page, który pracował kilka lat dla Gazpromu, miał potajemnie spotkać się w Moskwie z Igorem Sieczinem, szefem Rosnieftu i zaufanym człowiekiem Putina, oraz z niejakim Igorem Diwjekinem z kremlowskiej administracji. Rosjanie zaproponowali Page’owi układ: w zamian za pomoc w kampanii wyborczej, czyli podrzucenie materiałów szkodzących Clinton, Trump miał się zgodzić, że jako prezydent "odpuści” Rosjanom agresję na Ukrainie, czyli zniesie sankcje i de facto zaakceptuje aneksję Krymu. Diwiejkin miał wtedy podobno zasugerować, że Kreml ma kompromaty również na Trumpa – m.in. wyżej wspomniane "seksporno”. Źródła w Moskwie, które opowiedziały o tym oficerowi MI6, twierdzą, że Page nie przyjął ani nie odrzucił propozycji.

Początkowo, zaraz po publikacji e-maili przez Wikileaks, ludzie z otoczenia Putina byli podobno rozczarowani, że nie wywołały one większego skandalu w USA. A nawet wystraszeni i wściekli. Siergiej Iwanow, ówczesny szef kremlowskiej administracji, uważał, że podrzucenie tych informacji zaszkodzi relacjom z Ameryką (bo zakładał, że prezydentem niechybnie zostanie Clinton). Niewykluczone, że właśnie za to został potem niespodziewanie zwolniony przez Putina.

Drugie tajne spotkanie miało miejsce w Pradze. W sierpniu 2016 roku Michael Cohen, prawnik Trumpa, rozmawiał tam podobno z bliżej nieokreślonymi wysłannikami Kremla. Wczoraj Cohen napisał na Twitterze, że nigdy nie był w Czechach i na potwierdzenie wrzucił zdjęcie swojego paszportu, ale jak wiadomo, w strefie Schengen nie ma granic, więc mógł przylecieć do innego kraju UE i np. pojechać do Pragi wynajętym autem.

Raport został opublikowany przez BuzzFeed w newralgicznym momencie – w środę i czwartek w Kongresie zaplanowane są przesłuchanie Rexa Tillersona, szefa koncernu Exxon Mobil, którego Trump wyznaczył na sekretarza stanu, czyli szefa dyplomacji, w swojej administracji. Ta nominacja była oceniana przez amerykańskie media jako kolejny dowód zaskakującej sympatii Trumpa dla Putina. Tillerson od wielu lat zna rosyjskiego prezydenta, wiele razy fotografował się z nim w serdecznych i roześmianych pozach, dostał od niego Medal Przyjaźni i krytykował zachodnie sankcje wprowadzone po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Źródło
http://wyborcza.pl/7,75399,21226709,czy-...portu.html
Fotokopia raportu opublikowana na BuzzFeed
https://www.documentcloud.org/documents/...tions.html

I ta afera to nie wszystko w temacie...w Niemczech w związku z nadchodzącymi wyborami do Bundestagu coraz głośniej jest konieczności wzmożenia ochrony infrastruktury IT

Cytat:Rząd Niemiec poważnie traktuje zagrożenie możliwych ataków hakerskich w przedsionku wyborów do Bundestagu, oświadczył rzecznik gabinetu ministrów Steffen Seibert.

„Nie mogę szczegółowo komentować, ale wiemy o istnieniu takiej perspektywy, wiemy, że istnieją tego przykłady, dlatego poważnie traktujemy to zagrożenie” — powiedział Seibert dziennikarzom w Berlinie w poniedziałek. Według niego Niemcy już zintensyfikowały wysiłki w celu odparcia wszelkiego rodzaju ataków hakerskich „niezależnie na ich pochodzenie”.

Wcześniej informowano, że niemiecka służba wywiadu zewnętrznego BND i służba krajowego wywiadu, Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) przygotowały raport na temat możliwego wpływu Rosji w sferze bezpieczeństwa cybernetycznego. Seibert potwierdził istnienie takiego raportu, ale nie podał szczegółów.

„Rząd sprawdza raport, dlatego na razie nie mogę niczego powiedzieć na temat wyników tej kontroli” — powiedział.
Źródło
https://pl.sputniknews.com/swiat/2017010...hakerskie/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#5
http://pikio.pl/jeden-internauta-strollo...o-trumpie/


tak to wygląda z innej strony....

Co do raportu to należy dopowiedzieć że powstał na polecenie Obamy, co do jego prawdziwości to mogę dodać że znalazły się w nim min. wstawki z gier komputerowych z filmów hakerskich.Raport nie jest tajny.Żyjemy w erze totalnej dezinformacji,niektórzy mówią że to 3 wojna światowa.Tak naprawdę tonie wiadomo nic pewnego,ujawniono maile związane z demokratami ale czy to była nieprawda?
Raczej nie dowiemy się czy stali za tym Rosjanie czy też nie.A tak na marginesie gdzie były nasze serwery wyborcze..
Odpowiedz
#6
A tak oto rzecze Max - Kolonko:
https://www.youtube.com/watch?v=Oa9uMPHeIPY  Lol
Odpowiedz
#7
Dobre: hasło do poczty demokratów to hasło ,maile kandydatki na prezydenta na wspólnym komputerze z człowiekiem głęboko umoczonym w pedofilie i inne przestępstwa.Na to potrzeba hakerów ?
Odpowiedz
#8
(11.01.2017, 16:49)jan13 napisał(a): Co do raportu to należy dopowiedzieć że powstał na polecenie Obamy, co do jego prawdziwości to mogę dodać że znalazły się w nim min. wstawki z gier komputerowych z filmów hakerskich.Raport nie jest tajny.Żyjemy w erze totalnej dezinformacji,niektórzy mówią że to 3 wojna światowa.Tak naprawdę tonie wiadomo nic pewnego,ujawniono maile związane z demokratami ale czy to była nieprawda?
Raczej nie dowiemy się czy stali za tym Rosjanie czy też nie.A tak na marginesie gdzie były nasze serwery wyborcze..
 Raport oczywiście powstał na polecenie Obamy, bo był wtedy urzędującym prezydentem i nic dziwnego, że postanowił to w jakiś sposób wyjaśnić. O ile ostatnie rewelacje to może faktycznie być fałszywka, w którą umoczono najbardziej znane agencje informacyjne o tyle raport FBI nie pozostawia złudzeń, że Rosja i osobiście Putin byli zaangażowani we wszystkie afery mające na celu zdyskredytowanie HC i partii, którą reprezentowała. Co do wiarygodności informacji WikiLeaks, które miałyby osłabić argumenty zawarte w raporcie, to chyba mało kto już wierzy w ich bezstronność a sam Assagne stał się mało wiarygodny.
Sporo informacji aktualizowanych można znaleźć w tym artykule na Niebezpieczniku
https://niebezpiecznik.pl/post/jak-rosja...ich-w-usa/
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#9
Jeśli była ingerencja w wybory czy też próba ingerencji służby mają obowiązek złożyć o tym raport i to szczegółowy po to istnieją.W opinii wielu sam raport i wiele innych kroków podejmowanych przez ustępującego prezydenta ma na celu usprawiedliwić klęskę kandydatki na prezydenta, w kampanię której p.Obama mocno się zaangażował. Zwróć uwagę że nasilona krytyka Rosji nastąpiła po jej szerszym zaangażowaniu jej w Syrii i tutaj dopatrywał bym się drugiego dna. Wycieki,publikacje itp.to nic nowego od dawna robi to Rosja,USA i inni szkopuł w tym że jedni się obudzili i mówią że drudzy są be.
Poczytaj o człowieku którego sami stworzyli a po tym zniszczyli.
http://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/301049...gdadu.html

Też na temat:
https://www.youtube.com/watch?v=zBz9uq4USCc
Odpowiedz
#10
Nie mieszajmy w to ludobójstwa, jakiego dokonali Rosjanie wraz z syryjskimi władzami...to nie jest forum do roztrząsania takich tematów. Dalej...ani ja i ani Ty nie mamy najpewniej pojęcia, co należy do obowiązków służb specjalnych zwłaszcza USA w przypadku fali ataków cybernetycznych na jednego z kandydatów i na partię, którą reprezentuje, więc cokolwiek napiszemy będzie spekulacją.
Moja intencją było tylko zwrócenie uwagi na skalę skutków przestępczości cybernetycznej - to już nie pojedynczy użytkownik, nie firma czy instytucja...to całe państwo z jego wszystkimi instytucjami, polityką wewnętrzną i zewnętrzną...to rynki finansowe na świecie i dyplomacja w skali globalnej są celem ataków...to próba modelowania świata na modłę jednego człowieka właściwie. To jest porażające i nie ma w tym nic dziwnego, że inne kraje poza USA starają się coś w temacie zrobic, by uniknąć takich wpływów lub przynajmniej osłabić ich działanie.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#11
No tak tylko problem z tym czy był atak czy nie bo to co wiemy to wyciek i ostry atak na Rosję a dowody kruche, co do przestępczości cybernetycznej zgoda takie czasy.

ludobójstwa, jakiego dokonali Rosjanie ...


Powiem tak to jest wojna na wyniszczenie,region świata gdzie obowiązują inne zasady a raczej ich brak,zamachy na targowiska itp. byle zabić najwięcej.Stanowiska wyrzutni itp. celowo umieszcza się w obrębie szpitali,szkół...Jeśli uderzą w taki punkt Rosjanie to jest ludobójstwo jak koalicja to pomyłka patrz dezinformacja.Należy też patrzeć na źródło informacji[Obserwatorzy... coś tam]arabskie źródło znane z przekłamań na które często powołują się zachodnie stacje nasze zresztą też.Jeśli kogoś winić to tych którzy rozpętali to piekło w Iraku przy aprobacie ONZ a podstawą był raport o broni masowego rażenia.I wracamy do sedna, raportu na zlecenie,nie służby same go nie dostarczyły, dostały zlecenie by opracować i co był prawdziwy?Nie daj Boże by historia z raportem się powtórzyła
Odpowiedz
#12
Chciałbym, żeby każdy zajął się swoim państwem, ale wielu ma ogromne zakusy imperialne :p
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#13
Bezczelnie posłużę się cytatami z artykułu Niebezpiecznika na ten temat (podkreślenia moje).

(13.01.2017, 09:55)ichito napisał(a): to już nie pojedynczy użytkownik, nie firma czy instytucja...to całe państwo z jego wszystkimi instytucjami, polityką wewnętrzną i zewnętrzną...

Niebezpiecznik napisał(a):Agencje twierdzą, że USA było na celowniku Rosjan od dawna (duh!), a w internecie od co najmniej 10 lat (choć tak naprawdę już w 1996 roku odnotowano pierwszy poważny incydent). Działania Rosji w internecie zintensyfikowały się jednak zdecydowanie w ostatnim roku. Agencje są pewne, patrząc na rozmiar i wrażliwość wybranych celów, że włamania na skrzynki i komputery amerykańskich polityków były nadzorowane przez samego Putina.(13.01.2017, 12:34)jan13 napisał(a): No tak tylko problem z tym czy był atak czy nie bo to co wiemy to wyciek i ostry atak na Rosję a dowody kruche, co do przestępczości cybernetycznej zgoda takie czasy.

Niebezpiecznik napisał(a):W obu raportach pięknie wyjaśniono, kto i dlaczego stoi za atakami. Sensownie umotywowano cele i działania Rosji. Brakuje tylko twardych dowodów jak to zrobiono. I to wydaje się być najsłabszą częścią obu raportów. Nieprzekonani dalej pozostaną więc nieprzekonani, twierdząc, iż wciąż brak twardych dowodów na to, że ataki były wykonywane przez Rosjan (choć dowody takie są, nie w raportach rządowych, ale w technicznych w raportach firm prywatnych (m.in. CrowdStrike, Fidelis, FireEye), być może mniej zrozumiałych dla polityków — ale co ważne — zgodnych co do atrybucji).

Aha, panowie - i nie skręcajmy w politykę... Smile
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#14
Chyba się nie rozumiemy,chodzi o rzekome zmanipulowanie ostatnich wyborów prezydenckich w USA przez Rosjan i raport zlecony przez p.Obame.Nikt nie zaprzecza że ataki hakerskie istnieją ale posądzenie że za wszystkimi stoją Rosjanie to nadużycie to samo czynią Amerykanie czy Chińczycy dla przykładu .Właśnie Chiny były o to oskarżane głównie dotychczas.Co do raportów firm prywatnych różnie z tym bywa,jeśli ktoś zamawia raport który ma być upubliczniony to oczekuje że będzie w nim to co oczekuje zresztą dotyczy to wielu dziedzin. Prawdziwe uczciwe raporty nie upublicznia się chyba że wyciekną a i to nie jest testem na ich prawdziwość.  Powoływanie się na niebezpiecznik może być dobre ale traktowanie jako głównego źródła w tym temacie jest już niebezpieczne, bo każdy ma swe sympatie i skręcimy w politykę niechcący być może.
Odpowiedz
#15
(13.01.2017, 09:55)ichito napisał(a): Nie mieszajmy w to ludobójstwa, jakiego dokonali Rosjanie wraz z syryjskimi władzami..

Teraz to mnie mocno zaintrygowałeś, mogę jakieś szczegóły poprosić?
Bo chyba nie mówisz o tych 2x szpitalach które wg. propagandy zachodniej Rosjanie w Aleppo zburzyli?
Odpowiedz
#16
Na każdy mój argument przeciw Rosji, znajdziecie 100, że była "cacy"...źródeł są dziesiątki i łatwo jest znaleźć, ale przerzucanie się linkami to idiotyzm...nie mam zamiaru w tym brać udziału tym bardziej, że wątek jest o czym innym.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#17
Odnoszę wrażenie że niektórzy widzą i piszą co chcą, anie co tu jest.Kto pisał że Rosjanie są cacy?Postępują podobnie jak inni w tej wojnie.
Niema czystych w tej wojnie wszyscy są brudni,  to ty twierdzisz że oni tylko są ludobójcami w tej wojnie.Cywile często używani są zwłaszcza przez miejscowych  jako żywe tarcze.Zresztą trudno odróżnić często cywila od walczącego, zwłaszcza że dzieci też bywają żołnierzami czy używane są do celów terrorystycznych.Moralną odpowiedzialność ponoszą ci którzy marzyli o demokracji w tym rejonie i zbroili tak zwaną :opozycję umiarkowaną .Efekt widać gołym okiem w Europie.Winę ponoszą sprawujący władzę w tym czasie i ich wizja poprawności a kto się wyłamuje tego zaorać wszelkimi sposobami.

 http://fakty.interia.pl/swiat/news-do-30...Id,2337556

https://www.wprost.pl/swiat/10038808/Szt...ejska.html

P.S.Znowu linki ale obrazują o czym mowa.
Odpowiedz
#18
Przed napisaniem posta skonsultujcie się ze swoim oficerem prowadzącym >.>
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#19
Daj namiary p.Tajny..

Ale nagroda musi być skromnie taka:

 https://www.youtube.com/watch?v=PnETc-z4kX0
Odpowiedz
#20
Ja tam tylko wypełniam kupony totolotka i wygrywam.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości