Windows 10 - usuwanie aplikacji Microsoftu
#1
Windows 10 przynosi z sobą wiele nie potrzebnych aplikacji. Chce wam pokazać jak odciążyłem własny system Windows 10 Pro z tych "śmieci".

Wiele programów typu Ccleaner lub Iobit Uninstaller oferują również ta możliwość usunięcia wielu aplikacji Microsoftu jednak nie wszystkich i tak nie do końca. Ja testowałem trochę tych rożnych możliwości łącznie z tymi "cudownymi" programami i doszedłem do wniosku ze jednak najlepszym sposobem jest użycie gotowych skryptów. Oto kilka dobrych i pomocnych skryptów do usunięcia zabawek Microsoftu w systemie Windows 10.

1. Gotowy skrypt proponowany na stronie technet.com wymagający jednak skupienia uwagi i troszeczkę może być co dla niektórych nie doświadczonych użytkowników niezrozumiały tak do końca.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[url=https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3hwvcs/windows_10_default_app_remover/]
3. Power Shell

Wybór padł na polecenia w Power Shell pozwalające na usuniecie pojedynczych tylko tych wybranych lub od razu wszystkich aplikacji. Postaram się wam przedstawić w miarę szczegółowo jak ja to zrobiłem na kliku systemach które teraz działają stabilnie i zdecydowanie szybciej.
Pisząc wszystkich mam na myśli Edge, Store, NetFremwork itd. czyli naprawdę wszystkich!!!

UWAGA: usuniecie wszystkich aplikacji Microsoftu tylko na własne ryzyko.


Jest kilka poleceń które usuną aplikacje z systemu wiec proszę uważnie je dobierać w razie potrzeby.

Usuniecie aplikacji z jednego lub poszczególnego konta użytkownika

Get-AppXPackage | Remove-AppxPackage 

Get-AppXPackage -User | Remove-AppxPackage  (User to nazwa uzytkownika)

Usuniecie wszystkich aplikacji z calego systemu i wszystkich kont uzytkownikow

Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage

Get-AppXProvisionedPackage -online | Remove-AppxProvisionedPackage -online  (usuniecie aplikacji z wszystkich istniejących jak również planowanych nowych kont użytkownika)

Tutaj dodam ze ja osobiście właśnie tych dwóch poleceń używam, pierwsze usunie aplikacje a drogie dodatkowo zablokowuje ich ponowna instalacje.

Usuniecie wszystkich aplikacji oprócz Windows Store

Get-AppxPackage -AllUsers | where-object {$_.name –notlike “*store*”} | Remove-AppxPackage

Polecam dla tych którzy będą później jednak skorzystać z tych aplikacji i je ponownie zainstalować.

Usuniecie pojedynczych aplikacji

Uwaga: nazwy w ** odnoszą się do danej aplikacji która chcemy usunąć np: *Twitter* to wiadomo ze chodzi tutaj o Twitter itd, jeżeli są dwa polecenia to trzeba użyć obydwu.

Get-AppxPackage *3d* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *windowsalarms* | Remove-AppxPackage

Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.3DBuilder_10.1.9.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *CandyCrushSaga* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *getstarted* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *zunevideo* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Finance* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.BingFinance_4.4.200.0_x86__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *Photos* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.Windows.Photos_15.721.12350.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *zunemusic* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Maps* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.WindowsMaps_4.1506.50715.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *communicationsapps* | remove-appxpackage  (kalendarz i mail)

Get-AppxPackage *News* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.BingNews_4.4.200.0_x86__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *messaging* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Music* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.ZuneMusic_3.6.11821.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *OneNote* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.Office.OneNote_17.4229.10061.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *Skype* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.SkypeApp_3.2.1.0_x86__kzf8qxf38zg5c

Get-AppxPackage *windowscalculator* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *solitairecollection* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *Sport* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.BingSports_4.4.200.0_x86__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *soundrecorder* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Store* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.WindowsStore_2015.7.22.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *sway* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *commsphone* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *windowsphone* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Twitter* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *Video* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.ZuneVideo_3.6.11821.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *Weather* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.BingWeather_4.4.200.0_x86__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *xboxapp* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *xboxIdentityprovider* | Remove-AppxPackage


Usuniecie Edge, Cortany, Feedback, Contact_Support


Tutaj proszę o ostrożność i tylko jeżeli jesteśmy pewni ze nie będziemy używali ani Cortany ani Edge. No i oczywiście musimy zainstalować inna przeglądarkę zanim usuniemy Edge albo przynajmniej mieć już pobrana.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]






Dla przykładu usuniemy Feedback, wypakować pobrany plik i jak administrator uruchomić skrypt (nie ten zielony programik tylko skrypt!!!)


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jeszcze przykład jak usuwamy wszystkie aplikacje razem z Windows Store

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



ok to by było na tyle, w następnej części pokaże wam jak usunąć folder Windows Apps ale to już nie dzisiaj. W razie niepewności po prostu pytać proszę. 

Na koniec przypomnę tylko ze usunięte aplikacje zastępujemy po prostu innymi programami jak to było do tej pory na Windows 7 czyli np. Photo ja zastąpiłem Irfanview, Maila zastąpił The Bat  itd.
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#2
A jak taki system się zachowuje  po aktualizacji KB...któryś tam.
Odpowiedz
#3
Ja dołączam się do pytania, jak system reagował na aktualizacje? Czy wgrywał bez problemu ?
Odpowiedz
#4
Odpowiedz: system pracuje aż milo i wszystkie aktualizacje się instalują bez problemu. Znajdę potem czas to napisze więcej.
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#5
Owszem jest możliwość w CCleaner ale według autora tego wątku źle to działa.

Swoją droga, identyczny wątek istnieje już w sieci, i pisany przez Łukasza. Pozwolę dołączyć sobie link:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ale fajna inicjatywa, nie da się ukryć.
Odpowiedz
#6
Owszem jest możliwość w CCleaner ale według autora tego wątku źle to działa.





To mogę potwierdzić,po czasie w systemie było coraz błędów i skończyło się nową instalacją ,stąd pytanie.
Odpowiedz
#7
Właśnie zainstalowałem najnowsza aktualizacje KB3197356 i wszystko poszło super, system pracuje szybciutko i żadne z odinstalowanych aplikacji nie powróciły do systemu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Dodam ze stawiałem dzisiaj Windows 10 i jest jednak ogromna różnica, system z tymi wszystkimi aplikacjami z Microsoftu jest zdecydowanie cięższy niż po ich usunięciu.

Co do Ccleaner, do takich programów już dawno straciłem zaufanie nie mówiąc o nich rzekomej skuteczności. Systemowymi programami osiągniemy to samo i dokładniej.
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#8
Ja tam czasem CClenera używam poglądowo ale nie kasuje nic nim jedynie to patrze co by wyłączyć aby nie generować zbędnych logów/plików niż tworzyć by skasować jak to większość lubi (Syzyfowa praca)

P.S. Lece w kime bo nie wstanę rano :s
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#9
Jacenty to masz wszystko usunięte w Windows 10 ? Czy coś zostawiłeś ?
Odpowiedz
#10
Wszystko usuniete i zastapione innymi programami,
Mail=The Bat
Edge=Iron
Zdjecia=IrfanView
Muzyka=Windows Media Player
Mapy= nie ma bo nie potrzebuje
Filmy=Windows Media Player (nie odtwarzam niczego na moim laptopie)
itd...
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#11
a ten folder co pisałeś to jak się usuwa ?
Odpowiedz
#12
Tak i to moim zdaniem blokuje ponowna instalacje tych aplikacji. Folder nosi nazwę Windows App i jest ukrytym folderem systemowym, łatwo go usunąć stosując do tego Unlocker np. portable bez instalacji. Wazne jest żeby w ustawieniach systemowych folderów wyjąc haczyk przy "ukryj aplikacje systemowe" i wstawić haczyk przy "pokaz ukryte foldery". Windows App znajdziemy w C - Programe - Windows App.

Niestety nie posiadam Windowsa w polskiej wersji językowej wiec nie mogę pokazać screenu do tego ale może ktoś wstawi taki screen. Dzięki.
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#13
OK tyle starczy Smile
dzięki

A zapomniałem jeszcze zapytać to jak teraz czyścicie Windows 10 ? Jakieś wskazówki mile widziane Smile
pozdrawiam
Odpowiedz
#14
(07.10.2016, 06:57)Jacenty napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tak i to moim zdaniem blokuje ponowna instalacje tych aplikacji. Folder nosi nazwę Windows App i jest ukrytym folderem systemowym, łatwo go usunąć stosując do tego Unlocker np. portable bez instalacji. Wazne jest żeby w ustawieniach systemowych folderów wyjąc haczyk przy "ukryj aplikacje systemowe" i wstawić haczyk przy "pokaz ukryte foldery". Windows App znajdziemy w C - Programe - Windows App.

Niestety nie posiadam Windowsa w polskiej wersji językowej wiec nie mogę pokazać screenu do tego ale może ktoś wstawi taki screen. Dzięki.

Widzę Jacenty że chyba masz takie samo podejście do M$ jak ja
Zostawić samo jądro systemu i resztę co tylko sie da wyj... w piz.. i zamieniać na alternatywy.(jeśli potrzeba korzystać z danej funkcji programu)
Ja dodatkowo trzymam system zamorzony w SD i rozbijam go na kilka wirtualnych innych systemów z podziałem na aplikacje żeby była dodatkowa izolacja.

Dzięki czemu system każdy osobna nie jest zapchany bo każdy ma inne/swoje aplikacje i dodatkowo w razie infekcji ogranicza straty do danego sektora że tak to ujmę.

Ja jeszcze ręcznie kasowałem klucze rejestru tych danych aplikacji żeby system nie z czytywał czegoś czego nie ma.
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#15
(07.10.2016, 12:20)Quassar napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

(07.10.2016, 06:57)Jacenty napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Tak i to moim zdaniem blokuje ponowna instalacje tych aplikacji. Folder nosi nazwę Windows App i jest ukrytym folderem systemowym, łatwo go usunąć stosując do tego Unlocker np. portable bez instalacji. Wazne jest żeby w ustawieniach systemowych folderów wyjąc haczyk przy "ukryj aplikacje systemowe" i wstawić haczyk przy "pokaz ukryte foldery". Windows App znajdziemy w C - Programe - Windows App.

Niestety nie posiadam Windowsa w polskiej wersji językowej wiec nie mogę pokazać screenu do tego ale może ktoś wstawi taki screen. Dzięki.

Widzę Jacenty że chyba masz takie samo podejście do M$ jak ja
Zostawić samo jądro systemu i resztę co tylko sie da wyj... w piz.. i zamieniać na alternatywy.
Ja dodatkowo trzymam system zamorzony w SD i rozbijam go na kilka wirtualnych innych systemów z podziałem na aplikacje żeby była dodatkowa izolacja.

Dzięki czemu system każdy osobna nie jest zapchany bo każdy ma inne/swoje aplikacje i dodatkowo w razie infekcji ogranicza straty do danego sektora że tak to ujmę.

Ja jeszcze ręcznie kasowałem klucze rejestru tych danych aplikacji żeby system nie z czytywał czegoś czego nie ma.

Sorki za powielenie ale nie chce mi wpisać odpowiedzi i wykasować tekstu.
Quassar czy jest sens kasować te wpisy i jak to się robi ?
Odpowiedz
#16
Jest nadzieja na  usuwanie aplikacji systemowych za zgodą wujka Billa:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Odpowiedz
#17
Normalnie wchodzisz do pliku rejestracyjnego za pomocą systemowego regedit albo korzystasz z zamiennika i szukasz i kasujesz wpisy..

Normalnie nie ma z tym problemu jak  ktoś się dobrze przygotuje można zrobić migawkę rejestru oraz plików przed i po zainstalowaniu programu dzięki czemu można momentalnie znaleźć wprowadzone zmiany i je wykasować.. (czasem mam taki "LIFETIME-TRIAL" pewnych programów na VMware ale ciii.. Craze )

Ale Windows ma to wbudowane więc trzeba szukać, z 2 strony powyższe komendy nie kasują całkowicie funkcji windowsowe bo za pomocą paru komend idzie to powrotem przywrócić.. więc M$ ma jeszcze gdzieś zaszyte kopie instalacyjne tego ustrojstwa... Ale nie są uruchomiane w systemie więc toi tak dobry progress -,-
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#18
dzięki
Odpowiedz
#19
Po wyczyszczeniu kliku aplikacji z konta pokazuje mi po skanie dism /online /cleanup-image /restorehealth
Error : 1726 Zdalne wywołanie procedury nie powiodło się.
jakaś informacja z Waszej strony ?

pozdrawiam
Odpowiedz
#20
Czyżbyś miał problemy z aktualizacją ?
Sprawdź w usługach - Zdalne wywoływanie procedury (RPC) czy jest ustawione na automatycznie jeśli inaczej to ustaw.
Następnie usługa Instalator modułów systemu Windows ustaw na ręczny, tryb uruchomienia (stan usługi) ma być zatrzymany.
Na chwilę też wyłącz usługę Windows Search

Spróbuj teraz wykonać polecenie cmd jako admin. dism /online /cleanup-image /restorehealth

jeśli uda się to usługę Windows Search ponownie włącz.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości