AdBlock Plus będzie sprzedawał reklamy
#1
Tytuł wygląda jak oksymoron, ale ta sprzeczność będzie mieć niestety już oficjalne podłoże. Od lat wiadomo, że w blokowaniu reklam przez AdBlock Plus jest coś "nie tak" i producent (firma Eyeo) był podejrzewany o branie cichych opłat za umieszczanie reklam na białych listach dodatku (tych, na których wyświetlanie dodatek zezwalał). 2 lata temu stworzył projekt pod nazwą "manifest akceptowalnych reklam", a teraz poszedł jeszcze dalej i oficjalnie utworzył platformę do sprzedaży reklam pod nazwą "Acceptable Ads Platform (AAP)", o czym pisze m.in. Dziennik Internautów. Stąd poniższy cytat przybliżający temat.

Cytat:Wczoraj Adblock Plus przedstawił nową ofertę i postanowił... sprzedawać reklamy. To wydaje się trochę dziwne, ale w istocie może to być świetne domknięcie modelu biznesowego Eyeo.

Adblock Plus udostępnił Acceptable Ads Platform (AAP)". Jest to dosłownie platforma reklamowa oferująca wydawcom reklamy "akceptowalne". Obecnie działa w wersji beta. Została opracowana wspólnie z firmą ComboTag, dzięki czemu zarządzanie reklamami na stronach staje się o wiele prostsze.
Platforma reklam od Adblocka Plus będzie przede wszystkim zapewniać, że zakupione reklamy nie będą blokowane przez Adblocka Plus. Domyślne ustawienia tego adblockera przepuszczają reklamy z "białej listy", toteż reklamy z platformy AAP powinny być widoczne dla ok. 90% ze 100 milionów użytkowników Adblocka Plus.
Kolejną korzyścią ma być prostota obsługi zapewniona przez ComboTag. Wydawca musi dodać do swojej strony tylko jedną linijkę kodu. Następnie może w czasie rzeczywistym dodawać i usuwać reklamy, korzystając z prostego edytora obsługiwanego metodą "przeciągnij i upuść".
(...)
Taka metoda zamieszczania reklam może trafiać do grupy wydawców, w którą celuje firma Eyeo. Chodzi o posiadaczy mniejszych stron i blogów. Tacy wydawcy nadal będą mogli serwować "zwykłe" reklamy tym ludziom, którzy nie używają Adblocka. Jeśli dodatkowo skorzystają z Acceptable Ads Platform, to odwiedzający ich użytkownicy Adblocka zobaczą właśnie reklamy "akceptowalne". Dla posiadaczy małych i średnich stron liczy się każda złotówka czy dolar, a w pewnych branżach użytkowników Adblocka jest bardzo dużo.
Sieć reklamowa Adblocka ma jeszcze jedną ciekawą cechę.
Powierzchnia reklamowa w internecie jest często zakupowana w czasie rzeczywistym i w modelu aukcyjnym (tzw. RTB - Real-Time Bidding). Wyświetlane nam reklamy są reklamami, za które reklamodawca zapłacił najwięcej. Istotne jest również, że reklamodawca kupuje reklamę dla konkretnych grup użytkowników, np. osób wyjeżdżających na wakacje.
Firma Eyeo twierdzi, że mechanizm zakupu reklam na platformie AAP będzie skutecznie wspierany przez informacje zwrotne od ludzi. Te informacje będą napływać w czasie rzeczywistym, ale dodatkowo będą wspierane przez forum umożliwiające użytkownikom wskazywanie brzydkich, mylących lub zbyt nachalnych reklam. Te reklamy będą gorzej traktowane przy aukcjach.

Źródło
http://di.com.pl/adblock-plus-uruchamia-...ikow-55483

Niestety nie jest to jedyny przykład modelu biznesowego opartego na blokowaniu tylko nieopłaconej części reklam...podobnie jest w przypadku przeglądarki Brave, rozwijanej przez Brandona Eicha  - byłego szefa Mozilli. Jakiś komentarz?...no cóż, z jednej strony każdy wybiera taki biznes, po którym spodziewa się zysków i tu jakby trudno się czepiać...z drugiej jednak strony biznes oparty na mechanizmach balansujących na granicy uczciwości i etyki, to trochę słabe zwłaszcza w przypadku produktów pretendujących do miana strażników naszej prywatności i bezpieczeństwa.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Na całe szczęście jest uBlock... który od dawna jakością i szybkością bije ABP na głowę.
Nadzieja jest w zwycięstwie
Odpowiedz
#3
Zapomnieli o najważniejszym - płaceniu użytkownikom za oglądanie reklam.
Odpowiedz
#4
Ostatnio sporo mówi się o umieszczaniu na różnych stronach przez ich developerów koparek kryptowalut. Jeśli ktoś używa AdBlock Plus to może teraz blokować owe koparki poprzez dodanie nowego filtra w ustawieniach rozszerzenia. W polu tekstowym wystarczy wpisać: "oin-hive.com/lib/coinhive.min.js".
za: https://www.neowin.net/news/adblock-plus...on-your-pc
Zemana AntiLogger+SS Premium+Shadow Defender+Dashlane+StartupStar+Keriver 1-Click Restore Free
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości