Karty SIM - nowe zasady
#1
Dla przypomnienia i wyjaśnienia 

Cytat:25 lipca weszły w życie przepisy ustawy antyterrorystycznej, nakładające na każdego, kto chce aktywować kartę SIM, obowiązek podania danych osobowych. No właśnie, chodzi tu o aktywację, a nie kupno.

Od rana niemal wszystkie serwisy informacyjne zasypują nas informacjami, jakoby kupno karty SIM wymagało podania danych osobowych i okazania dowodu osobistego. Jeśli nie jest to nieprawda, to przynajmniej grube niedopowiedzenie.

Kupić kartę SIM możemy bowiem bez problemu. Zresztą, sam zrobiłem to dziś rano. Nikt o dane osobowe, ani też o dowód mnie nie zapytał. Prawa również przy tym nie złamał. Co nie zmienia faktu, że po włożeniu do telefonu, karta nie zadziałała.

W całym zamieszaniu dotyczącym pre-paidowych kart SIM chodzi bowiem nie o ich kupno, ale o aktywację. Aktywację, której dokonuje operator telekomunikacyjny, a nie sprzedawczyni w kiosku czy saloniku prasowym.

Bo to operatora, a nie sprzedawczynię z kiosku, obowiązują przepisy prawa telekomunikacyjnego, które znowelizowała przyjęta niedawno ustawa o działaniach antyterrorystycznych. (podkreślenie moje - ichito)

Jeśli chciałbym teraz, aby kupiona przeze mnie karta SIM została aktywowana, muszę ją wcześniej zarejestrować, udając się do salonu wybranego operatora.

To tam, a nie w kiosku, zostanę poproszony o podanie swoich danych osobowych i okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości.

Przy okazji, jeśli macie kartę SIM, którą kupiliście już jakiś czas temu, ale jeszcze jej nie zarejestrowaliście, to czas na to macie do 1 lutego 2017 roku. Po tym czasie, wasz operator zostanie zobowiązany do ich dezaktywacji.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Ja kiedyś zarejestrowałem pracownik polkomtela spisał dane z dowodu, potem były 2 wymiany karty SIM ostatnia kilka miesięcy temu, za każdym razem musiałem wylegitymować się dowodem osobistym.
Niestety nic to nie dało i mimo że mają komplet moich danych numer nadal według nich jest nie zarejestrowany i musiał bym po raz 4 iść do salonu i zarejestrować, to jakaś chora sytuacja jest.
Odpowiedz
#3
Czyli już pomału nie będzie anonimowych numerów telefonu Grin
Warstwy ochrony

1)Ograniczenie/blokowanie dostępu do danych/aplikacji
2)Odizolowanie i tworzenie osobnych baz danych/aplikacji
3)Kopia zapasowa systemu/ważnych danych.
4)Wykrywanie i kasowanie wirusów/złośliwych aplikacji.
Odpowiedz
#4
Eeee tam wielkie mi halo. Nie pamiętacie jak kilkanaście lat temu oprócz dowodu trzeba było nosić operatorowi zaświadczenia o zarobkach i kopie umowy o pracę żeby kupić se komóre Smile
Odpowiedz
#5
Zaraz pojawi się rynek wtórny takich kart zarejestrowanych na jakiegoś słupa spod monopolowego. Oczywiście odpowiednio droższych.
Odpowiedz
#6
Już pojawiły się próby obejścia i zarzuty wobec T-mobile, które pozwala na połączenia z nierejestrowanych kart...operator tłumaczy się, że to zgodne z prawem, ponieważ pozwala na wykonanie telefonu do operatora w celu sprawdzenia karty lub ewentualnie informacji, jak kartę zarejestrować. Na stronie T-mobile jest taki przewodnik dla posiadaczy nowych kart

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości