Jetico uwalnia na stałe zaporę do wersji Free
#1
Jetico to znana i uznana zapora rozwijana od wielu lat przez fińska firmę o tej samej nazwie. dwa dni temu ogłosiła, że od teraz skupiać się będzie na rozwoju swoich programów do szyfrowania i ochrony danych, a płatna wcześniej zapora przechodzi na licencję freeware.
Zapora posiada polską wersję i obsługuje systemy (32/64 bit) Windows 8, 7, Vista, XP, 2008 Server, 2003 Server, 2008 Server, 2000.

Poniżej komunikat w tej sprawie (podkreślenie moje)

Cytat:HELSINKI, Finland – April 13, 2016 – Jetico, developer of world-class data protection software, announced today that its Jetico Personal Firewall, previously retailing at a premium rate, will now be available as a free download for users with Windows 8 or earlier. Jetico stated that the strategic maneuver will help the company devote more time and resources to its increasingly popular data wiping and encryption software.
 
The announcement is a direct answer to Jetico’s rapidly growing customer base, a mix of home and enterprise users who rely on the company to vigilantly update BestCrypt and BCWipe, Jetico’s encryption and wiping products. In keeping with the company’s ongoing advocacy efforts regarding data protection software for a broad range of users, Jetico believes this added commitment to encryption and wiping technology will best defend its customers from today’s increasingly sophisticated cybercriminals.
 
Users holding a current Personal Firewall license will be entitled to a free license for Jetico’s complete endpoint data protection solution, which includes:

    BestCrypt Volume Encryption, a solution for disk encryption, offering protection in the case of a lost or stolen computer;
    BestCrypt Container Encryption, a solution to encrypt files and folders, protecting against virtual threats; and
    BCWipe, a solution to wipe files and folders, removing all traces of unwanted files and keeping computers free of data remanence.

 
“Converting Jetico Personal Firewall to a free download is an important strategic step,” said Jetico CEO, Michael Waksman. “Not only are we able to better serve our customers in the long run, but we’re better positioned to maintain our status as the industry’s premier experts focused purely on data protection.” He continued, “I want to thank our firewall users for entrusting Jetico with their network protection for over ten years. Without your input and loyalty, we wouldn’t be where we are today.”


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Strona zapory, pobieranie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#2
Warto moi drodzy...oj warto Grin
Program jest lekki, po polsku, ma kreatora konfiguracji...trochę pyta, ale należy mu wybaczyć Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#3
To nie jest zapora. To program do sprawdzania cierpliwości i opanowania.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#4
Trzeba potestować Smile
ESET NOD32 Antivirus 
Zemana AntiMalware (Premium)
Odpowiedz
#5
Hm.. nie ma wsparcia dla W10 więc to nieco podejrzane... obym się mylił, ale w świetle wymierających zapór wygląda to jak rzucenie psu resztek - ot aby ludzie mieli i dobrze myśleli o firmie, acz softu pewnie rozwijać nie będą.
Odpowiedz
#6
Zaawansowana zapora z mnóstwem wyskakujących komunikatów (przynajmniej na początku).

Free póki co obowiązuje do 08.04.2021 wg. about.
KIS/EIS/MKS, MBAM, HitmanPro, Eset Online, WF+uBlock
Odpowiedz
#7
(15.04.2016, 20:30)lukasamd napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Hm.. nie ma wsparcia dla W10 więc to nieco podejrzane... obym się mylił, ale w świetle wymierających zapór wygląda to jak rzucenie psu resztek - ot aby ludzie mieli i dobrze myśleli o firmie, acz softu pewnie rozwijać nie będą.

Lukas...biorąc pod uwagę jakość programu i opinię o nim, warto spróbować chociaż by go użyć przez krotki czas...może to faktycznie , jak rzucanie ochłapów, ale zdecydowanie bardziej popieram taka politykę, niż to co zrobiło Emsi z Online Armor czyli zablokowało w ogóle możliwość zainstalowania i używania jakiejkolwiek wersji tej zapory.
Co do działania na Win10...na Wildersach zgłaszają, że zapora instaluje się na na tym systemie, ale nie ma szczegółów, w jakim stopniu poprawnie funkcjonuje.

(16.04.2016, 10:36)tommyklab napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Zaawansowana zapora z mnóstwem wyskakujących komunikatów (przynajmniej na początku).

Free póki co obowiązuje do 08.04.2021 wg. about.
To prawda...HIPS jest zaskakująco szczegółowy i jestem niemal pewien, że wykrywa akcje, których SpySjelter nie pokazuje np. te związane z weryfikacją każdej otwieranej aplikacji przez ExeRadar Pro - Jetico informuje o tym, że każdy proces, zanim zostanie uruchomiony jest "odpytywany" przez ERP na zgodność z białą/czarna listą. Niby to oczywiste, bo tak ERP ma działać...ale nie każdy to zauważa :Smile Podobnie sprawa się z działaniem ViRobot ATP, które kontroluje aplikacje pod kątem działania exploitów.
Oczywiście to też kwestia, jak skonfigurowany jest SS, a jak Jetico czyli ile programów i producentów ma automatyczne zezwolenie na pewne akcje.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#8
Dobra wiadomość. Kiedyś przez długi czas używałem wersji Jetico 1 i dobrze to wspominam. Trzeba tylko opanować trochę dziwaczny interfejs.
w10 - OSArmor + Simplewall
Odpowiedz
#9
Trudno uwierzyć, ale są portale, które wykorzystują to posunięcie producenta i oferują Jetico jako "promocję", która na dodatek wygasa!
Ludzie i tak to kupią, ale wcześniej zostawią portalowi swoje dane...nie wiem, kogo bardziej winić...

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#10
Działa na dziesiątce. No prawie działa. Nie pokazuje statystyk i stanu sieci.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#11
U znajomej komunikaty nie ustawały... nawet ja bym nie dał rady. Pewnie warto, ale ja bym odpuścił.
Odpowiedz
#12
Po paru dniach testowania Jetico w VM muszę z dużym przekonaniem stwierdzić, że zapora mi wstępnie bardzo przypadła do gustu i to może być początek "naszej długiej przyjaźni". Interfejs (przynajmniej dla mnie) jest dość zrozumiały. Fakt, zapora wymaga od użytkownika nieco znajomości systemu (już na początku "współpracy" trzeba podejmować pewne decyzje) ale i z tym daję sobie radę póki co, więc nie jest najgorzej. Smile
a kuku!
Odpowiedz
#13
Jestem pełen podziwu dla Twojej zawziętości, żeby zaporę jakoś ogarnąć...śledziłem Twój wątek na Wildersach, ale po pewnym czasie ze względu na brak Jetico u siebie w systemie, pogubiłem się nieco Smile
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#14
@ichito: Kiedy wspomniałeś o tym, że Jetico pluje okienkami to już w tym momencie złapałem bakcyla. Tongue

Zawsze jeśli coś instaluję ustawiam na największy możliwy konktakt aplikacji z uzytkownikiem. Nie lubię domyślnych, "ułatwiających życie" opcji, lubię być dobrze informowanym co się dzieje, mieć na tym jakąś kontrolę i wybór (to jeden z powodów dlaczego patrzę krzywo na Win 10). Jeśli wymaga to ode mnie dokształcenia się w jakiejś problematyce (w tym przypadku sposobie działania systemu) to nie jest to dla mnie przeszkodą, szczególnie jesli nabywana wiedza nie jest wiedzą "śmieciową". W tym przypadku tak nie jest i z dużą pewnością niejednokrotnie z niej skorzystam przy innych okazjach.

Do instalacji Jetico przygotowywałem się dość długo na sucho, czytając znalezione w necie archiwalne materiały - sam zresztą wiesz jak dużo czasu minęło od momentu, kiedy się dowiedziałem o istnieniu tego FW. Niestety duża część dość skromnej dokumentacji pochodzącej od samych użytkowników dotyczy pierwszej edycji zapory. Jetico 2 jest podobne ale jednak nie identyczne, wiec pomimo przygotowania i mi sprawiało problemy na poczatku jego realnych testów.

Jak było wiele razy wspominane - kluczem jest zrozumienie sposobu działania tego FW, najlepiej przed instalacją. Drugą rzeczą jest zrozumienie wbudowanych w OS procesów (przynajmniej tak mniej więcej: "co który robi" i "co potrzebuje"). Trzecia rzecz to ogarnięcie grupowania aplikacji, dzięki czemu możemy "wydawać komendy" nie pojedynczo a całym grupom. Duzo daje testowanie Jetico na świeżo postawionym systemie (gdzie aplikacji jeszcze nie ma za dużo) oraz w VM (gdzie możemy sobie pozwolić na szybką korektę naszych ewentualnych początkowych błędów oraz gdzie możemy stworzyć taką naszą własną "podstawową konfigurację", która potem naprawdę sporo ułatwia).
a kuku!
Odpowiedz
#15
Dzięki za obszerne informacje...czekam na więcej jednak, bo nie ukrywam, że ja się raczej poddałem Grin
Testowałem i używałem dłużej wiele zapór z monitorami zmian systemu/ochrony proakywnej albo samodzielnych takich aplikacji, ale Jetico wydał mi się chyba najmniej zjadliwym przypadkiem. Może się skuszę na instalację...choć pewnie nie teraz zaraz...to będzie pretekst, żeby trochę o zaporze pogadać.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
#16
Według mnie największym "problemem" Jetico jest jego "podstawowa konfiguracja", która nie do końca była rozwijana wraz z rozwijaniem się systemów operacyjnych - nie ma w niej wielu usług, które działają przy codziennym użytkowaniu OS i to właśnie dlatego użytkownik jest na samym początku tak bardzo zasypywany okienkami.

Jeśli kiedyś znajdę trochę wolnego czasu (co jednak może nie nastąpić zbyt szybko) to może pokuszę się o wzbogacenie podstawowej templatki o dodatkowe rzeczy i publiczne jej udostępnienie, co w dużej mierze może przyczynić się do "poprawy wizerunku" Jetico. Tym bardziej, że ową templatkę, o ile dobrze widzę (ale muszę to dopiero przetestować), można wczytać już na etapie instalacji, więc ilość okienek "tuż po instalacji" powinna zostać znacznie ograniczona, szczególnie na dopiero co postawionym systemie.
a kuku!
Odpowiedz
#17
Odnośnie tego, co napisałem w poprzednim poście w drugim akapicie: wygląda na to, że Configuration Wizard ma jakieś problemy z moimi regułami - po pełnej instalacji zapory ich import działa normalnie, ale na etapie instalacji moich tabelek w pliku konfiguracyjnym nie widać (nie wiem dlaczego). Mi to jakoś specjalnie nie przeszkadza, ale jesli miałbym przygotowywać templatkę dla innych, to może być to przeszkodą w jej zaimplementowaniu w sposób taki jak opisałem.
a kuku!
Odpowiedz
#18
Po dłuższej przygodzie z windows 10 wróciłem z ulgą do windows 8 i chyba nadszedł czas na Jetico, kiedyś się już od niego odbiłem, może tym razem się uda.
w10 - OSArmor + Simplewall
Odpowiedz
#19
@Houdini: Niestety nie uzywam Win 8 (mam Win 7) ale sądzę, że i tak "w razie czego" może będę mógł Ci pomóc gdybyś ugrzązł pod gradem okienek. Grin Przeczytaj to co wyżej napisałem i "grupuj" procesy. Smile Parę dodatkowych porad:

1. Sklonuj sobie całe drzewko polisy Optimal Protection i ustaw to sklonowane jako domyślne (i z niego korzystaj) - w ten sposób jesli coś poknocisz to zawsze masz "oryginalną kopię" do której możesz szybko wrócić i zacząć od nowa.

2. Na poczatku działania możesz po prostu wyłączyć tablicę PA (Process attack) wybierając odpowiednie "bypass" + Apply po kliku na nazwie polisy z której aktualnie korzystasz i skupić się najpierw na połączeniach sieciowych - to sporo ułatwia. Wracasz do normalnego trybu wybierając "learning mode" + Apply.

3. Nie wiem jak długo wcześniej testowałeś Jetico (zanim się od niego odbiłeś), ale jeśli masz okazję to polecam też testy w VM - ja używam VirtualBoxa i stwierdzam, że bardzo mi pomógł w nauce z Jetico. Możesz tam sobie bezstresowo stworzyć swój własny, początkowy zestaw reguł.

4. Dość sporo programów systemowych będzie potrzebowało "pośredniego dostępu do sieci" więc można je pogrupować i dać taką możliwość owej grupie. Warto pamiętać, że to nie oznacza żeby dawać tym programom możliwość korzystania z połączeń sieciowych.

5. Wszystkie programy niesystemowe, które potrzebują sieci do np. aktualizacji najlepiej wrzucać do domyślnej grupy jako Web browser, tylko trzeba pamiętać żeby tą grupę podpiąć pod domyślną tablicę Web browsers bo, nie wiem dlaczego, takiego podpięcia domyślnie tam nie ma.... None

Bardziej zaawansowane porady:

1. Jeśli masz jakiś program który dużo miesza w systemie i ma też wiele plików wykonywalnych (np. jakiś antywirus) to warto założyć mu osobną tablicę PA i podpiąć ją pod główną. W głównej tablicy PA dajesz przekierowanie do podtablicy PA (na zasadzie podania ścieżki tam gdzie program jest zainstalowany) a w podtablicy dajesz regułę Ask na jej końcu - w ten sposób taki antywirus będzie Ci się ładnie grupował w jednym miejscu. Smile

2. Myślę, że dla pliku svchost.exe warto zrobić całą osobną tablicę Application z rozróżnieniem na poszczególne porty - tu masz linka jak to mniej więcej można zrobić:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

- post jest po rosyjsku ale myślę, że można się łatwo domyśleć "o co chodzi" a w razie czego użyć google translator. Na końcu owej tablicy (przed Ask) ja sobie podpiąłem kolejną, domyślną DNS Client.

Jeśli miałbyś jakies pytania to daj znać. Smile
a kuku!
Odpowiedz
#20
Ok, będę pytał. Kiedyś dosyć długo używałem Jetico 1 na XP. Potem próbowałem wersji 2 na windows 7 ale miałem same problemy. Pamiętam, że na dzień dobry wyłączał mi sieć i nie chciało mi się z nim mocno walczyć jak miałem alternatywę w świetnym Look'n'Stop.
w10 - OSArmor + Simplewall
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości