Problem z migracją systemu na ssd
#1
Cześć

Mam problem z którym sobie nie radzę. Wygląda to tak. Chcę przenieść system wraz z wszystkimi partycjami na nowo zakupiony dysk ssd.
Notebook Lenovo G50-30.
System Windows 8.1 64
Dysk twardy 500GB. Rozkład partycji

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

.
Zakupiony został dysk ssd 250GB. 
Dysk ssd podpinam do komputera za pomocą kieszeni podłączanej pod Usb. Za pierwszym razem do sklonowania dysku hdd użyłem programu EaseUS Todo Backup free 9. Dysk się sklonował. Wyłączyłem komputer. Dysk hdd wyciągnąłem a ssd włożyłem do komputera. Wyskoczył taki

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i potem restart komputera. Następnie po restarcie między innymi takie

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Za drugim podejściem użyłem AOMEI Partition Assistant Standard Edition 6. Wynik ten sam. Trzecie podejście. Na hdd zmniejszyłem partycję systemową do 147 GB bo gdzieś wyczytałem, że komuś pomogło gdy wszystkie partycje źródłowe były mniejsze od docelowych. Następnie chciałem przy pomocy EaseUS sklonować dysk. Program napotkał jakieś błędy i nie wykonał zadania. Użyłem AOMEI. Poszło bez problemu. Dysk ssd wygląda po tej operacji

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

. Po przełożeniu dysków problem dalej ten sam. Windows się nie uruchamia. Uruchomiłem komputer z windowsowego dysku usb recovery z włożonym tylko dyskiem ssd. Wchodzę w wiersz poleceń a następnie uruchamiam diskpart. Wykonuję polecenie list disk. Na liście nie ma dysku ssd. Widnieje tylko windowsowy dysk usb recovery. Czy ma ktoś pomysł jak to rozwiązać i gdzie popełniam błąd.
It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Odpowiedz
#2
A nie prościej zainstalować system od nowa ?
Odpowiedz
#3
Najprościej i najszybciej będzie backup danych i swierza instalacja systemu na nowym dysku co zresztą polecam i ja tak bym zrobił. Klonowanie nie jest najlepszym pomysłem moim skromnym zdaniem i często własnie występują podobne problemy. 
Pytanie: jaki dysk SSD kupiłeś? jeżeli to Samsung to oni maja swoje własne software do klonowania a i inne firmy posiadają podobne programy. 
Jak już proponowałem najszybciej i najpewniej będzie czysta instalacja systemu i od razu Windows 10 jeżeli już sie tym bawisz. Klucz zostanie automatycznie odczytany przez Windows 10 i nie powinno być żadnych problemow.
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz
#4
Trochę mi się nie chce ale jak nie znajdę rozwiązania to zainstaluję system od nowa. Windows 10 na tą chwilę odpada. Nie mój komputer, nie moja decyzja. Komputer jest rodziców. Ssd Crucial M100.
It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Odpowiedz
#5
To mi się skojarzyło:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Podrozdział "Hard Disk Support"
Nie mam pojęcia, czy zadziała, w sumie info dotyczy jeszcze XPka.
Człowiek, któremu zazdroszczą najlepszych pomysłów na sygnatury...
Odpowiedz
#6
Uruchom instalator Windows, wejdź w tryb naprawy, dostań się do konsoli odzyskiwania i wpisz polecenie:
bootrec /fixmbr

Ponuro.
1. Zawsze mam rację.
2. Jeśli nie mam racji, patrz pkt 1.
Odpowiedz
#7
(28.02.2016, 19:50)Tajny Współpracownik napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Uruchom instalator Windows, wejdź w tryb naprawy, dostań się do konsoli odzyskiwania i wpisz polecenie:
bootrec /fixmbr

Ponuro.

Nie działa. Mam tylko recovery usb disk. Nie wiem czy się da zainstalować windowsa z recovery disk, ja przynajmniej nie widzę takiej opcji. Może przy pomocy resetu ustawień ale problem jest taki, że w ogóle mi tego dysku ssd nie widzi. Jakiej opcji bym nie wybrał to mam komunikat że nie można znaleźć dysku. Tak jak wcześniej pisałem, w konsoli odzyskiwania jak sprawdzam w diskpart, dysk nie jest widoczny.

Edit
Zmieniłem Sata Controller Mode z AHCI na Compatible. Zaczeło wykrywać mi dysk ssd.
It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Odpowiedz
#8
Na starym dysku masz kilka partycji odzyskiwania,do tego jest to pod GPT wątpię czy coś takiego uda się sklonować, a jeśli nawet się uda to zmarnujesz niepotrzebnie kilkadziesiąt gigabajtów.
Odpowiedz
#9
(28.02.2016, 22:19)zord napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na starym dysku masz kilka partycji odzyskiwania,do tego jest to pod GPT wątpię czy coś takiego uda się sklonować, a jeśli nawet się uda to zmarnujesz niepotrzebnie kilkadziesiąt gigabajtów.

Już mi odeszła ochota na klonowanie. Będę instalował na czysto. Problem teraz w tym, że dysk ssd nie jest rozpoznawany prawidłowo. Przy ustawieniu Sata Controller Mode na AHCI nie mogę nawet spróbować zainstalować windowsa z recovery disk, ponieważ dysk nie jest rozpoznawany.
It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Odpowiedz
#10
Użyj normalnej płyty z systemem.
Odpowiedz
#11
(28.02.2016, 22:36)zord napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Użyj normalnej płyty z systemem.

Na tą chwilę nie mam a internet jest z orange z miesięcznym limitem danych. Ogólnie sama radość Lol

Edit. Problem z AHCI chyba rozwiąże w ten sposób.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

lub tak

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Odpowiedz
#12
Mam już płytę instalacyjną win 8.1. Ale problemów ciąg dalszy. Nigdzie nie ma klucza do windowsa. Na lapku jest tylko sama nalepka Windows 8. Jakimś zewnętrznym programem wyciągnąłem z systemu klucz. Oczywiście przy próbie instalacji systemu na ssd nie przyjmuje tego klucza i krzyczy, że nie ta wersja. Okazuje się, że na laptopie zainstalowany jest Windows 8.1 z usługą bing. Cytuję M$. "Jeśli korzystasz z systemu Windows 8.1 z usługą Bing, skontaktuj się z producentem urządzenia, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nośnik instalacyjny dla danej wersji systemu Windows." Mam jeszcze nadzieję, bo w sieci są dobrzy ludzie, którzy udostępniają obraz tej wersji. M$ naprawdę nie da się lubić Wink
It's better to keep your mouth shut and give the impression that you're stupid than to open it and remove all doubt.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości