WiseVector Personal Edition- darmowe AV na bazie AI
#1
WiseVector to nowy na rynku program, który możemy zakwalifikować jako nietypowy, bo bazujący na sztucznej inteligencji AV...i to by było tyle tytułem bardziej reklamowego, niż informacyjnego wstępu Smile Program jest rozwijany w Chinach i być może właśnie dlatego postanowiłem mu się przyjrzeć nieco, bo mam niejakie zamiłowanie i przywiązanie do softu z tego kraju. A propos kraju pochodzenia...właśnie pochodzenie aplikacji i możliwe...prawdopodobne...wyspekulowane...zagrożenia związane np. z zachowaniem prywatności są na razie jednym z najmocniej podnoszonym argumentem "przeciw", ale przedstawiciel producenta wyjaśnił już, że
- nie ma żadnego związku z władzami i służbami kraju
- że szanują prywatność, są uczciwą firmą i nie zbierają danych wrażliwych
- nie mają związku z firmą o podobnie brzmiącej nazwie (Wise...) znanej z narzędzi do konserwacji systemu
- i pod wpływem sugestii...może bardziej nacisków...społeczności MT, gdzie program jest dyskutowany, opublikowali politykę prywatności w j. angielskim...poniżej

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Na marginesie...program przez wiele miesięcy był rozwijany tylko w chińskiej wersji językowej (strona programu również jest tylko po chińsku) i dopiero dzięki zainteresowaniu użytkowników spoza Chin stworzono na użytek testowy wersję z obsługą j. angielskiego. W tej chwili program się rozwija, ale chyba innej wersji językowej nie będzie.

Dobra, do rzeczy czyli czegoś więcej o programie - póki co nie za wiele można o nim powiedzieć, poza tym, że jest niezwykle prosty w budowie i obsłudze...niezbyt wiele można włączyć czy wyłączyć (moduły ochrony), można wykluczyć pliki/foldery spod ochrony, ale za to można pobawić się zmianą skórek programu, których jest sporo...ale aplikacje z tego rejonu tak właśnie mają Smile
Innowacyjność programu opiera się wg producenta na
- braku sygnatur i wykorzystaniu sztucznej inteligencji (generalna zasada), którą autorzy porównują do dość znanej AI firmy Cylance
- lokalny silnik heurystyczny wykorzystuje AI, ale posiłkuje się też AI w chmurze
- sygnatury propagowane są na zasadzie streamingu czyli teoretycznie niemal w momencie ich utworzenia
- dzięki temu program jest lekki i nie obciążający dla zasobów
- aplikacja jest wręcz określana jako "terminal", dzięki temu może być prosta i niemal bezobsługowa.
Ponadto program oferuje 3 tryby skanowania (szybki, pełny i tzw. własny) oraz możliwość przesyłania próbek do labu Wise.

OK, wygląda dobrze wg opisów, ale co ze skutecznością?...informacje są takie, że program jest od miesięcy testowany na chińskim forum Kafan, które jest odpowiednikiem angielskojęzycznego MT i wykrywaniu plików wykonywalnych oraz szkodliwych skryptów osiąga całkiem dobre wyniki. Program ma w planach powiększenie modułów ochrony o HIPS, jakiś bloker i własną zaporę (nie nakładkę na systemowy FW).
Co do wydajności i stabilności - be zastrzeżeń na mojej Viście, aplikacja faktycznie jest lekka, w tle działają 2 procesy (w tym jeden jako usługa) i tylko w pewnym stopniu zwiększa się zużycie CPU oraz dysku podczas skanowania...screeny poniżej

[Obrazek: Bv0EItl.jpg]

[Obrazek: a75MuQV.jpg]

Wersja Personal Edition jest darmowa, ale jest...ma być...to nie jest dla mnie jasne...również wersja płatna. Program obsługuje systemy Windows od XP po Win10 (32- i 64-bit), co sprawdziłem u siebie naocznie Smile

Kilka screenów z aplikacji

[Obrazek: 25ZsH4q.jpg]
[Obrazek: 8NY4YLf.jpg]

[Obrazek: t9gDjk4.jpg]

[Obrazek: 3NbSfYA.jpg]

Strona programu i pobieranie (pobierać plik "English version")

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wątek na MT

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
WiseVector Personal Edition- darmowe AV na bazie AI - przez ichito - 29.01.2019, 16:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości