Test skuteczności rozszerzeń do przeglądarek (AVLab)
#11
(05.12.2018, 12:02)ichito napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Adrian...to będzie Twoja decyzja, ale na Twoim miejscu nie robiłbym tego. Takie rzeczy laboratoria mają tylko dla siebie i były już podobne przykłady, które kończyły się pobieżnym zaledwie wyjaśnieniem. MRG ma swój np. model, który był niejednokrotnie krytykowany, a oni są nieustępliwi...dlatego niektórzy producenci nie biorą u nich udziału w testach. Myślę, że nie musisz być uległy wobec każdego, kto stawia zarzuty.

Mi nie chodzi o decyzję, ale o transparentność. Docelowo za kilka miesięcy te szczegóły i tak będą opublikowane online, więc zastanowię się, czy zrobić to już teraz, aby nie tłumaczyć każdemu z osobna, że nie ma w naszych testach złej woli, aby jakiś produkt pokazać w złym świetle. Sam korzystam z uBLocka i co, mam teraz go wywalić, bo słabo chroni przed malware? Nie do tego został zrobiony, ale ma takie funkcje, więc to zweryfikowaliśmy.

Ogólny algorytm postępowania jest publikowany w dobranej postaci, aby wyjaśnić konkretny test, bez podawania niepotrzebnych szczegółów. Czasami jest to bardziej szczegółowe, a czasami mniej. Producenci oczywiście mają dostęp do wszystkiego pod kątem technicznym, ale czytelnik raczej tego nie potrzebuje. Np. informacje skąd wiemy, że malware zostało wykryte i zablokowane przez skaner WWW, albo już w systemie przez sygnatury silnika AV, lub po uruchomieniu przez moduł HIPS, lub czy zostało uruchomione w piaskownicy, czy też połączenie zostało zablokowane przez firewall/IDS/IPS, a może przez jeszcze coś innego. Wiemy to z logów, które zbieramy i potem automatycznie analizujemy. Ale co i gdzie piszczy, to stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa, więc to, co mogę podać, zostanie podane do publicznej informacji w odpowiednim czasie.

Tych informacji jest tak dużo, że trudno byłoby to upchać na AVLab, dlatego decyzja o drugim portalu świadczącym usługi bezpieczeństwa pod patronatem znanej marki AVLab, wydaje mi się słuszna. Pożyjemy, zobaczymy Smile

Na dodatkowe pytania odnośnie testu czy technikaliów chętnie odpowiem. Jeśli ktoś się z czymś nie zgadza, to porozmawiajmy na argumenty.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Test skuteczności rozszerzeń do przeglądarek (AVLab) - przez adrian.sc - 05.12.2018, 12:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości