Jaki pakiet zabezpieczający do stacji roboczej w firmie
#13
O jeszcze jednym chciałbym dodać, mianowicie o nowych sposobach infekowania komputerów przez podmianę plików aplikacji na serwerze producenta. Już kilka takich przypadków było. Bez zaawansowanej ochrony niewiele pomoże "ufanie" aplikacjom od producenta X czy Y. Jednym słowem model ochrony białych list / reguł staje się bezużyteczny w starciu z takim wektorem dostarczenia malware do komputerów. To tylko jedna z wielu warstw ochrony, która sama sobie średnio poradzi.

Tak, to rzadkie przypadki, ale bardzo skuteczne. Przypomnę, że od tego zaczęło się WannaCry w 2017 roku - Ukraina. Serwery Medicom. To właśnie wtedy 250 000 firm z całego świata widziało taki komunikat:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Mieliśmy dodatkowo exploity od NSA, które przełamywały zabezpieczenia nawet zaktualizowanych Windowsów na portach Samby.

I co? I nic :-) Większość malware korzysta mimo wszystko z interpreterów Windowsa, więc np. taki Arcabit czy mks_vir mogą zatrzymać niewykrywalnego malware, blokując mu dostęp do powershella, cmd, wscript i innych. Nie żebym specjalnie chwalił Arcabit, ale prawda jest taka, że blokowanie wiersza poleceń dla malware to dosyć innowacyjna technika obrony. Niewielu producentów ma coś podobnego. A nawet gdyby doszło do zaszyfrowania, to przecież Arcabit ma SafeStorage - pliki przywrócone po kilku minutach. Ale... z dużymi plikami jak np. bazy danych lub filmy raczej niewiele da się zrobić. Producent musiałby podać aktualną listę rozszerzeń plików, które są brane pod uwagę w SafeStorage. A może już dodali jakieś niestandardowe ustawienia dla firm, właśnie na wypadek zaszyfrowania baz danych? Nie wiem. Trzeba by ich zapytać.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Jaki pakiet zabezpieczający do stacji roboczej w firmie - przez adrian.sc - 10.10.2018, 13:21

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości