CYBERSEC 2017 Kraków...się zabezpieczamy rządowo
#1
Kilka informacji z odbywającego się w Krakowie III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2017. Na początek Minister Streżyńska, która dość konkretnie o priorytetach, wizji i konkretnych planach

Cytat:Minister Streżyńska mówiła również o budowie świadomości i odpowiednich kompetencjach. Cel ten ma zostać zrealizowany poprzez współpracę z uczelniami, wprowadzenie systemów szkoleń dla pracowników i edukację wczesnoszkolną. Dodatkowo mają zostać stworzone kampanie medialne informujące o zagrożeniach.  W przyszłości planuje się również powołanie ogólnopolskiej sieci edukacyjnej.

W dalszej części prezentacji Minister omówiła Krajowe Ramy Polityki Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na latach 2017-2022. Polska w 2022 roku będzie krajem bardziej odpornym na ataki i zagrożenia płynące z cyberprzestrzeni. Cyberprzestrzeń RP będzie pozwalać na pełne wykorzystywanie potencjału gospodarki cyfrowej przy równoczesnym poszanowaniu praw i wolności obywateli. Celem głównym zdefiniowanym w dokumencie jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w zakresie świadczenia lub korzystania z usług kluczowych oraz usług cyfrowych.

W ramach celów szczegółowych przewiduje się:

-    skoordynowane zapobieganie, wykrywanie, zwalczanie oraz minimalizacji skutków incydentów naruszających bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych;
-    wzmocnienie zdolności do przeciwdziałania cyberzagrożeniom;
-    zwiększanie potencjału oraz kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa;
-    zbudowanie silnej pozycji międzynarodowej w obszarze cyberbezpieczeństwa;

Minister Streżyńska mówiła również o ustawie, nad którą trwają prace. Do głównych ich celów należy zaliczyć:

-    opracowanie regulacji prawnych umożliwiających implementację dyrektywy NIS;
-    ustanowienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa z uwzględnieniem regulacji unijnych i międzynarodowych;
-    wskazanie organów władzy publicznej odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem informacji;
-    ustalanie poziomu istotności incydentu z zakresu bezpieczeństwa oraz wprowadzenie obowiązku notyfikowania incydentów wskazanemu organowi władzy publicznej;

Minister Streżyńska podkreśliła również konieczność współpracy pomiędzy zespołami CERT: CERT.GOV.PL; MIL CET (MON); CERT POLSKA (NASK). Zapowiedziała również utworzenie Rządowego Klastra Cyberbezpieczeństwa, który będzie centrum koordynacji działań w cyberprzestrzeni. Mamy również przyczynić się do podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa przez zwiększenie odporności na ataki np. DDoS, możliwość wykrywania ataków na punktach styków czy zwiększenie poufności informacji.

Omawiając plany na przyszłość, Minister Cyfryzacji powiedziała o:

1.    Opracowaniu i wdrożenie schematu oceny i certyfikacji bezpieczeństwa produktów informatycznych
 2.   Budowaniu wsparcia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (Naukowy Klaster Cyberbezpieczeństwa).
3.    Budowu systemu wsparcia specjalistów z obszaru IT i bezpieczeństwa teleinformatycznego zatrudnionych w administracji publicznej.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


A teraz kolejna ważna osoba...szef MON czyli A. Macierewicz, bo oczywiście skoro Strażyńska miała swoje 5 minut, to on będzie mieć 10. Otóż oznajmił, że powołana zostanie osobna jednostka cyberżołnierzy do "zwalczania" celów w sieci

[Obrazek: disinfo.jpg?resize=620%2C340]

Cytat:Macierewicz zwrócił też uwagę, że „5 grudnia 2016 r. Putin podjął decyzję o stworzeniu wojsk informacyjnych. Informacja stała się bronią, była już nią od Sun Tzu. Powstały narzędzia, na które składają się całe fabryki trolli oraz boty. Grupy ludzi prowadzą działania dezinformacyjne, wspierane przez rosyjski wywiad. W niedalekiej przeszłości widzieliśmy jak Rosjanie wpływają na procesy wyborcze USA, Francji, Niemiec i Katalonii. W naszym kraju ministerstwa każdego dnia są celem trolli i botów. Wykorzystywane są wszelkie środki wpływania na opinię publiczną. Te zjawiska podajemy bardzo szczególnej analizie, szczególnie te zagrażające bezpieczeństwu Polski i NATO. Na tej podstawie budujemy nasze zdolności i potencjał w cyberbezpieczeństwie”.

Polska ma kluczową rolę jako państwo wschodniej flanki NATO. Stąd te też i decyzje Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak zadeklarował Antonii Macierewicz planuje się powołanie co najmniej 1000 żołnierzy wojsk cybernetycznych. Co więcej podjęte będą również decyzje związane z infrastrukturą, które pozytywnie wpłynął na cyberbezpieczeństwo Polski. Exatel ma być główną strukturą polskiej infrastruktury krytycznej, a państwo dalej będzie kontynuować prace nad wzmacnianiem kontroli sieci telekomunikacyjnych.

Cytat:„MON ponosi odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa cyberbezpieczeństwa na poziomie państwowym i nikt nie zwolni nas z tej odpowiedzialności. MON musi pozostać środkiem ciężkości całego systemu”.

Antoni Macierewicz

„Podjęliśmy decyzję o utworzeniu wojsk cybernetycznych” – powiedział Macierewicz. Obok tego zapadły decyzje zwiększeniu zobowiązań Narodowego Centrum Kryptologii, powołaniu biura organizacyjnego wojsk cybernetycznych i powołaniu pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa. Minister wskazał kierownika biura ds. organizacji polskich oddziałów cybernetycznych Mirosława Maja jako odpowiedzialnego za przygotowanie koncepcji cyberwojska.

Minister zaznaczył, że na realizację decyzji o powołaniu wojsk cybernetycznych przeznaczona zostanie suma 2 miliardów złotych. Jak dodał „wszystkie działania są koordynowane z KPRM i BBN”.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Hmmm...1000 ich a jakoby 300 Spartan...

Dobra...na koniec Pani Premier, która oznajmiła o powołaniu jednostki chyba nadrzędnej, a może kontrolnej dla tego całego bałaganu
Cytat:
Cytat:„Podjęłam decyzję, iż powołam departament, taką komórkę, która teraz powstaje w wielu urzędach premierów w Unii Europejskiej, której zadaniem będzie analizowanie, monitorowanie i bycie zapleczem eksperckim dla mnie, a którą kierował będzie pan minister Paweł Szefernaker”.
Premier Beata Szydło

„W Ministerstwie Obrony trwają prace nad poprawą polskiego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Minister Antonii Macierewicz poinformował na początku września o utworzeniu Biura ds. Polskiej Armii Cybernetycznej. Zadaniem nowej jednostki będzie przygotowanie skutecznie działających kadr do operacji wojskowych w cyberprzestrzeni. Nowe rozwiązania tworzone będą w oparciu o polskie kadry, które należą do najlepszych na świecie” – powiedziała premier.
Krzysztof Szczerski zapewnił, że prezydent wspiera działania na rzecz cyberbezpieczeństwa, podejmowane przez rząd, instytucje państwowe i ekspertów. Dodał też, iż w tym obszarze mamy wielką szansę przez wykorzystanie przewag komparatywnych naszego regionu w kwestii rozwoju technologicznego.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


No cóż...Szafenaker to szef internetowej kampanii wyborczej PAD, PR-owiec i doradca PBS i właściwie "szpieg z krainy deszczowców" w jej otoczeniu...to człowiek znany z tego, że się cudownie cyfrowo rozmnożył podczas nominacji BS na premiera

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Można więc sądzić, że ma bardzo wysokie "cyfrowe" kwalifikacje...
A już na podsumowanie - każdy sobie rzepkę skrobie to chyba dobrze odzwierciedla moje...a może i nie tylko moje...obawy o te szumnie zapowiadane przedsięwzięcia. Streżyńska i Macierewicz znów staną w konflikcie, a Premier będzie chciała to jakoś tam zbalansować czy zneutralizować nadzorem swojego nowego departamentu. Ponieważ jednak zarówno merytorycznie i politycznie ma za krótkie ręce, będziemy pewnie niedługo spektakularne potknięcia i kolejny kabaret.
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
CYBERSEC 2017 Kraków...się zabezpieczamy rządowo - przez ichito - 09.10.2017, 20:04

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości