Filtry prywatyzujące na urządzenia mobilne - sprzętowe i softwarowe
#1
Właściwie całkiem przypadkiem podczas błądzenia po sieci wpadły rzuciły mi się na oczy informacje na temat filtrów prywatyzujących. Co to jest?...odpowie nam Wikipedia

Cytat:Filtr prywatyzujący – filtr nakładany na monitor lub ekran notebooka, który sprawia, że obraz na ekranie jest widoczny wyłącznie dla osoby siedzącej naprzeciw ekranu.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Postanowiłem temat nieco podrążyć, bo wydaje mi się, że leży on nieco odłogiem w porównaniu do innych zagadnień związanych z ochroną prywatności i danych. Na pewno niejednokrotnie byliście w sytuacji, kiedy pracując na laptopie czy smartfonie w miejscu mniej lub bardziej publicznym mieliście wrażenie, że ktoś wam zagląda przez ramię i próbuje zerknąć, co tam ciekawego na ekranie macie...możliwe, że ta niepewność zamieniła się kiedyś w rzeczywiste podglądanie waszej aktywności i zawartości ekranów. To niemiłe uczucie, bo każdy chyba w takim momencie czuje nawet nie dyskomfort, ale czasem wręcz rozdrażnienie czy wściekłość.
Problem dotyczy nie tylko prywatnych osób i prywatnych treści...zrozumiałe jest, że każdy kto używa urządzenie służbowe z danymi wrażliwymi związanymi z pracą zawodową, aktywnością polityczną lub jakąkolwiek inną nieprywatną może zostać narażony na taki rodzaj ataku...bo taki rodzaj ataku faktycznie funkcjonuje i został dawno opisany jako tzw. "shoulder surfing" czyli właśnie podglądanie przez ramię.

Problem jest na tyle ważny, że spore koncerny zajmują się tematem ochrony przed takimi atakami, rozwijając rozwiązania sprzętowe czyli specjalne nakładki, ekrany czy folie, które powodują, że tylko patrząc mniej więcej na wprost na ekran można swobodnie przeglądać jego zawartość, natomiast patrząc z boku ekran staje ciemny i nieczytelny. Jako przykład podam dwie firmy
3M

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Fellowes

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Poza sprzętowymi rozwiązaniami mamy jeszcze rozwiązania programowe, które mają podobne zastosowanie czyli nakładają na ekran przesłony, wzory geometryczne czy przyciemniające filtry. To, co wskażę poniżej jako przykład z pewnością nie wyczerpuje tematu, więc jeśli macie ochotę dodawajcie kolejne i stworzymy w ten sposób małą bazę dla potencjaclnych zainteresowanych.

BlackBerry Privacy Shade

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Obrazek: 21-tzzxEnztuz3bIUWGYV7P49WA3QaLS3FSv7PuP...p1IxU=h900]



Privacy SCREEN

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Obrazek: 533oRMSklqlivuU1Wye060gr6qtLDKrpZqJMPaqu...v5n58=h900]

Filtr prywatności ekranu

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Obrazek: pqiC0ucc9UduMZWOFgy3kQdCEK7wtCbD_KsFY3v3...o7vqA=h900]

Private view protector

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Obrazek: GVl9fSJyKBXou5ryEdFrxjIjlzzL6elNvN5HCpsw...OfG7A=h900]

Screen filter

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Obrazek: aHuViZzlVLAq5PgCD3c_Hah0YG4f9IxziAxUl3I1...lb5ww=h900]
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Filtry prywatyzujące na urządzenia mobilne - sprzętowe i softwarowe - przez ichito - 24.03.2017, 10:33

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości