Windows 10 - usuwanie aplikacji Microsoftu
#1
Windows 10 przynosi z sobą wiele nie potrzebnych aplikacji. Chce wam pokazać jak odciążyłem własny system Windows 10 Pro z tych "śmieci".

Wiele programów typu Ccleaner lub Iobit Uninstaller oferują również ta możliwość usunięcia wielu aplikacji Microsoftu jednak nie wszystkich i tak nie do końca. Ja testowałem trochę tych rożnych możliwości łącznie z tymi "cudownymi" programami i doszedłem do wniosku ze jednak najlepszym sposobem jest użycie gotowych skryptów. Oto kilka dobrych i pomocnych skryptów do usunięcia zabawek Microsoftu w systemie Windows 10.

1. Gotowy skrypt proponowany na stronie technet.com wymagający jednak skupienia uwagi i troszeczkę może być co dla niektórych nie doświadczonych użytkowników niezrozumiały tak do końca.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[url=https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/3hwvcs/windows_10_default_app_remover/]
3. Power Shell

Wybór padł na polecenia w Power Shell pozwalające na usuniecie pojedynczych tylko tych wybranych lub od razu wszystkich aplikacji. Postaram się wam przedstawić w miarę szczegółowo jak ja to zrobiłem na kliku systemach które teraz działają stabilnie i zdecydowanie szybciej.
Pisząc wszystkich mam na myśli Edge, Store, NetFremwork itd. czyli naprawdę wszystkich!!!

UWAGA: usuniecie wszystkich aplikacji Microsoftu tylko na własne ryzyko.


Jest kilka poleceń które usuną aplikacje z systemu wiec proszę uważnie je dobierać w razie potrzeby.

Usuniecie aplikacji z jednego lub poszczególnego konta użytkownika

Get-AppXPackage | Remove-AppxPackage 

Get-AppXPackage -User | Remove-AppxPackage  (User to nazwa uzytkownika)

Usuniecie wszystkich aplikacji z calego systemu i wszystkich kont uzytkownikow

Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage

Get-AppXProvisionedPackage -online | Remove-AppxProvisionedPackage -online  (usuniecie aplikacji z wszystkich istniejących jak również planowanych nowych kont użytkownika)

Tutaj dodam ze ja osobiście właśnie tych dwóch poleceń używam, pierwsze usunie aplikacje a drogie dodatkowo zablokowuje ich ponowna instalacje.

Usuniecie wszystkich aplikacji oprócz Windows Store

Get-AppxPackage -AllUsers | where-object {$_.name –notlike “*store*”} | Remove-AppxPackage

Polecam dla tych którzy będą później jednak skorzystać z tych aplikacji i je ponownie zainstalować.

Usuniecie pojedynczych aplikacji

Uwaga: nazwy w ** odnoszą się do danej aplikacji która chcemy usunąć np: *Twitter* to wiadomo ze chodzi tutaj o Twitter itd, jeżeli są dwa polecenia to trzeba użyć obydwu.

Get-AppxPackage *3d* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *windowsalarms* | Remove-AppxPackage

Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.3DBuilder_10.1.9.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *CandyCrushSaga* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *getstarted* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *zunevideo* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Finance* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.BingFinance_4.4.200.0_x86__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *Photos* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.Windows.Photos_15.721.12350.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *zunemusic* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Maps* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.WindowsMaps_4.1506.50715.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *communicationsapps* | remove-appxpackage  (kalendarz i mail)

Get-AppxPackage *News* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.BingNews_4.4.200.0_x86__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *messaging* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Music* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.ZuneMusic_3.6.11821.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *OneNote* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.Office.OneNote_17.4229.10061.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *Skype* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.SkypeApp_3.2.1.0_x86__kzf8qxf38zg5c

Get-AppxPackage *windowscalculator* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *solitairecollection* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *Sport* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.BingSports_4.4.200.0_x86__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *soundrecorder* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Store* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.WindowsStore_2015.7.22.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *sway* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *commsphone* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *windowsphone* | remove-appxpackage

Get-AppxPackage *Twitter* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *Video* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.ZuneVideo_3.6.11821.0_x64__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *Weather* | Remove-AppxPackage
Remove-AppxPackage -Confirm -Package Microsoft.BingWeather_4.4.200.0_x86__8wekyb3d8bbwe

Get-AppxPackage *xboxapp* | Remove-AppxPackage

Get-AppxPackage *xboxIdentityprovider* | Remove-AppxPackage


Usuniecie Edge, Cortany, Feedback, Contact_Support


Tutaj proszę o ostrożność i tylko jeżeli jesteśmy pewni ze nie będziemy używali ani Cortany ani Edge. No i oczywiście musimy zainstalować inna przeglądarkę zanim usuniemy Edge albo przynajmniej mieć już pobrana.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]






Dla przykładu usuniemy Feedback, wypakować pobrany plik i jak administrator uruchomić skrypt (nie ten zielony programik tylko skrypt!!!)


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Jeszcze przykład jak usuwamy wszystkie aplikacje razem z Windows Store

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



ok to by było na tyle, w następnej części pokaże wam jak usunąć folder Windows Apps ale to już nie dzisiaj. W razie niepewności po prostu pytać proszę. 

Na koniec przypomnę tylko ze usunięte aplikacje zastępujemy po prostu innymi programami jak to było do tej pory na Windows 7 czyli np. Photo ja zastąpiłem Irfanview, Maila zastąpił The Bat  itd.
Pozdrawiam Jacek
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Windows 10 - usuwanie aplikacji Microsoftu - przez Jacenty - 05.10.2016, 21:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości