Jak się bronić przed ransmoware?
#1
Zagrożenie wirusami mnie nie dotyczy, to problem firm i korporacji - tak myśli wielu domowych użytkowników komputerów. A jednak czasem wystarczy jeden mail by stracić wszystkie zdjęcia, filmy i wiadomości. Jak? Instalując przypadkowo ransomware - wyjątkowo złośliwy typ wirusa.
W ciągu ostatnich dni użytkowników Facebooka zelektryzowała wiadomość o wirusie, który podszywa się pod profile, sam wysyła wiadomości, publikuje posty, a także szyfruje pliki i żąda za odszyfrowanie okupu. 
Warto wiedzieć jak nie dopuścić do tak groźnej infekcji systemu. 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Co to jest ransomware?

Ransomware jest złośliwym oprogramowaniem dystrybuowanym najczęściej za pomocą poczty elektronicznej. Jego działanie polega na zaszyfrowaniu dysku komputera. Użytkownik traci dostęp do wszystkich danych, a twórca ransomware przekonuje, że można go odzyskać jedynie po zapłaceniu okupu. 
Niestety, czasami po zapłacie kontakt się urywa, a użytkownik zostaje z zablokowanym komputerem i bez pieniędzy. Lepiej więc unikać takich sytuacji, zwracając uwagę na kilka szczegółów, które pomogą wykryć „niespodziankę” przed jej uruchomieniem.

Jak się chronić przed ransomware?

Podstawową zasadą jest ograniczone zaufanie do wszystkiego co przychodzi mailem. „Jeżeli otrzymujemy wiadomość od nieznanej osoby, zawierającą dziwne załączniki lub jej treść napisana jest z błędami, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo że to wirus. Hakerzy korzystają z translatorów, a te nie są doskonałe” - tłumaczy Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG. „Czujność powinny również zwrócić linki w treści - lepiej w nie nie klikać, bo nie wiadomo dokąd nas zaprowadzą”. 
Pocztę można również chronić programem antywirusowym ze skanerem wiadomości. Niektóre firmy oferują taką usługę w chmurze.

Ransomware może również czyhać na niektórych stronach www. Jeżeli w wyskakującym okienku pojawia się informacja, że musicie natychmiast kliknąć w pokazany tam link, to… od razu je zamknijcie. 
Na wszelki wypadek łatajcie wszystkie „dziury” w systemie, aktualizując go od razu po wypuszczeniu „łatki”. Hakerzy wykorzystują luki by dostać się do komputera i uruchomić złośliwy kod.
Ograniczone zaufanie obowiązuje również przy instalacji programów. Kreator chce wam zainstalować jakieś dodatki, paski narzędzi, programy? Zastanówcie się, czy na pewno są one potrzebne. Im mniej nieznanego oprogramowania na dysku, tym lepiej!

Oprócz powyższych zasad nie należy zapominać o najważniejszej - czyli robieniu backup’ów. „Regularne kopie zapasowe to gwarancja, że nawet jeżeli stracicie dostęp do swoich danych, będzie można je szybko odzyskać” - mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.

Podsumowanie – 8 zasad jak się bronić przed ransmoware, o których musisz pamiętać: 
1. Zawsze sprawdzaj nadawcę wiadomości. 
2. Uważaj na poprawność pisowni e-maila. 
3. Uważaj na linki w treści wiadomości – nigdy nie klikaj – skopiuj i sprawdź jak link wygląda w pasku przeglądarki. 
4. Nie ufaj wyskakującym okienkom na stronach internetowych. 
5. Rozważ przeniesienie poczty do firm oferujących rozwiązania w chmurze. 
6. Regularnie aktualizuj oprogramowanie (Windows, antywirus i pozostałe programy). 
7. Zwracaj uwagę co klikasz i na co się zgadzasz podczas instalacji programów. 
8. Pamiętaj o backupie najważniejszych danych. 

Źródło: AVG
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Jak się bronić przed ransmoware? - przez Mikołaj - 29.06.2016, 19:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości