Zabezpieczenie przed dziećmi
#1
Witam,

być może jest to spojrzenie na bezpieczeństwo z nieco innej strony, ale każdy kto ma pociechy interesujące się (bezwiednie) nowymi technologiami, będzie wiedział zapewne co mam na myśli. Otóż najlepsze antywirusy i firewalle nie zniechęcą dzieci do majstrowania przy komputerze. Mój mały szkodnik ma 1,5 roku Grin Dlatego mam serię pytań:

1. Zahasłowałem bios, mam Kerivera, hasła Windowsa itp, wiec dziecko samo nie dostanie się nigdzie (hehe - utyka na biosie). Niemniej czasem, kiedy desperacja daje znać o sobie, dopuszczam go do klawiatury i daję się pobawić.

2. Wówczas zapodaję wirtualizację Toolwizem Time Freeze, na wypadek, gdyby coś jednak bardzo się zepsuło. Raczej sam nie wyłączy, chyba że kombinacją klawiszy, której nawet ja nie znam i nie wiem nawet czy istnieje (można na Toolwiza pewnie wrzucić hasło).

3. Problem w tym, że podczas takiego w miarę bezpiecznego śmigania, dzieciak co i rusz ośmiesza mnie, wciskając przycisk power w laptopie Grin. W zwiazku z czym, przechodzimy do punktu 1.

Pytania: czy istnieje coś, co wyłącza powera z klawaitury (oprócz rozwiazań hardwareowych) i pozwala zarządzać wyłączaniem z poziomu softu? Czy istnieje jakiś inny sposób na daniu dziecku dostępu do komputera, przy jednoczesnym zabezpieczeniu się przed nieporządanymi zmianami? Możecie coś doradzić?

Lapek z Win 7 64 bit lub drugi z linuxem Xubuntu (chyba?) 32 bit. Ten drugi służy za śmietnik do bajek, ale jest niezwykle podatny na wyłączanie Grin

Dzięki z góry Grin
AppGuard + Kingsoft AV + Shadow Defender
Odpowiedz
#2
arturpe napisał(a):czy istnieje coś, co wyłącza powera z klawaitury

W opcjach zasilania możesz ustawić jaka będzie reakcja systemu na naciśnięcie przycisku Power:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Wybierzesz "Nic nie rób" i system nie będzie reagował na naciśnięcie tego przycisku.

Tak jeszcze zapytam: co robi 1,5 roczne dziecko przy komputerze?
Mój syn ma 3 lata i nie dostaje laptopa do ręki. Nie za wcześnie na oswajanie brzdąca z nowymi technologiami?
Odpowiedz
#3
Przede wsyzstkim dzięki, nie wiedziałem o tej opcji.

Cytat: Tak jeszcze zapytam: co robi 1,5 roczne dziecko przy komputerze?
Mój syn ma 3 lata i nie dostaje laptopa do ręki. Nie za wcześnie na oswajanie brzdąca z nowymi technologiami?


Nie chcę, żebyśmy zaczęli tu wątek o tym, czy dzieci w tym wieku powinny czy nie powinny a)oglądać bajek w telewizji b) używać komputera itp. Grin Wiem, że nie powinny - przynajmniej w nadmiarze. Niemniej pewnie też miałeś w swoim życiu chwile, kiedy wolałeś się ugiąć. Jeżeli nie, to gratuluję.

Tak na marginesie jednak - Teletubisie, kolorowanki, piosenki dla dzieci itp. Uważam, że nie robią krzywdy, tym bardziej, że 4 letnia córka też to przerabiała. Nie chodzi tu przecież o pełnoprawną obsługę komputera Wink
AppGuard + Kingsoft AV + Shadow Defender
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości