Włamanie do tachografu...i kierowca już "odpoczywa"
#1
[Obrazek: 1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000&quality=80]

Zagadnienia bezpieczeństwa danych i oprogramowania dotyczą różnych dziedzin m.in. motoryzacji, o czym na forum bywało już kilka razy...ale tu mamy przykład naszej "narodowej"  inwencji (prawdopodobnie) w zakresie chyba mało oczekiwanym Smile


Cytat:Policjanci poznali nowy sposób na oszukiwanie tachografu. - Nie trzeba nic robić z urządzeniem, wystarczy pendrive wpięty do gniazda diagnostycznego - opowiadają funkcjonariusze, którzy zainteresowali się niezwykłą pracą urządzenia rejestrującego czas pracy kierowcy w jednym z zatrzymanych tirów. To była rutynowa kontrola. Funkcjonariusze zatrzymali na ulicy Tomaszowskiej w Łodzi tira, którzy przewoził elektronikę do Wielkiej Brytanii. Za kierownicą siedział 24-latek, który - jak tłumaczył - nie miał papieru do wydruku z tachografu. Na pierwszy rzut oka wszystko wyglądało w porządku, bo w urządzeniu rejestrującym jego czas pracy była karta kierowcy.

- Funkcjonariusze chcieli odczytać zapisy tachografu, więc odczytali dane bezpośrednio z karty urządzenia - opowiada st. asp. Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki. Dane były jednak dziwne - zapisy wskazywały, że kierowca odpoczywa od siedmiu godzin. A przecież nie odpoczywał, tylko jechał. Pierwsze podejrzenie policjantów było takie, że w tachografie zainstalowany jest silny magnes, który zakłóca pracę urządzenia. To popularny wśród nieuczciwych kierowców sposób na ingerencję w zapis czasu jazdy. - Funkcjonariusze skontaktowali się z serwisem tachografów. Pomimo wielu prób pracownicy firmy nie zdołali ujawnić żadnego przedmiotu, który wpływałby na zapisy - mówi Boratyńska. Wnioski były takie, że z tachografem - teoretycznie - jest wszystko w porządku. Sprawa była o tyle tajemnicza, że już po zatrzymaniu do kontroli urządzenie działało poprawnie. Co się zatem działo?

Złamany system Żeby rozwikłać zagadkę, drogówka skontaktowała się z funkcjonariuszami ITD i wykładowcami z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. - Efekt tej pracy był taki, że udało się poznać nową, dotychczas nieznaną, metodę oszukiwania czasu pracy kierowcy - mówi st. asp. Boratyńska. Okazało się, że 24-latek posiadał urządzenie z odpowiednim oprogramowaniem wyposażone w port USB, które było wpinane do gniazda diagnostycznego pojazdu. Udało się je zabezpieczyć.

- Po wpięciu dochodziło do poważnej ingerencji w sposób działania systemów w pojeździe. W momencie podłączenia go do gniazda diagnostycznego pojazdu, przez kilka sekund na desce rozdzielczej włączały i wyłączały się na zmianę różne kontrolki, tachograf natomiast nie rozpoznawał jazdy pojazdu, wskazując stale "odpoczynek" - opowiada Marzanna Boratyńska. Po wyjęciu urządzenia z gniazda diagnostycznego tachograf powracał do prawidłowej pracy, wskazując faktyczną aktywność kierowcy. Szczegółowa wiedza Po tym, jak policjanci poznali sposób działania nowej metody, młody kierowca tira zdecydował się szczegółowo opowiedzieć o sposobie działania urządzenia. - Opowiedział, że w momencie kontroli wypiął on urządzenie z gniazda diagnostycznego i je schował - mówi Marzanna Boratyńska. 24-latek dostał mandat w wysokości 2000 złotych za nierejestrowanie czasu swojej pracy. - Zamontowany w pojeździe tachograf cyfrowy wraz z urządzeniami zewnętrznymi został zabezpieczony i wraz ze sporządzoną dokumentacją przekazany funkcjonariuszom Inspekcji Transportu Drogowego w Łodzi - kończy Boratyńska. Kara może grozić też pracodawcy 24-latka. Wniosek o jego ukaranie złożyła policja. - Za korzystanie z niedozwolonego urządzenia przeznaczonego do podrabiania lub przerabiania danych rejestrowanych przez tachograf grozi kara grzywny o łącznej wysokości 17 tysięcy złotych - kończy st. asp. Marzanna Boratyńska.

Źródło cytatu i obrazka
https://www.tvn24.pl/lodz-nowa-metoda-os...652,s.html
"Bezpieczeństwo jest podróżą, a nie celem samym w sobie - to nie jest problem, który można rozwiązać raz na zawsze"
"Zaufanie nie stanowi kontroli, a nadzieja nie jest strategią"
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości