SafeGroup
Co obrońcy praw człowieka powinni wiedzieć o obronie cyfrowej? - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Publikacje (https://safegroup.pl/forum-27.html)
+--- Dział: Artykuły (https://safegroup.pl/forum-24.html)
+--- Wątek: Co obrońcy praw człowieka powinni wiedzieć o obronie cyfrowej? (/thread-10419.html)



Co obrońcy praw człowieka powinni wiedzieć o obronie cyfrowej? - Mikołaj - 25.05.2016

[Obrazek: dsc01326.jpg?w=991&h=440&crop=1]
Kiedy 200 obrońców praw człowieka z całego świata zbiera się w Sztokholmie podczas Dni Obrońców, poczytujemy sobie za zaszczyt przylecieć z Helsinek i do nich dołączyć.

Ci aktywiści zdobywają wrażliwe informacje, które ujawniają polityczną korupcję, nagłaśniają bezprawne poczynania władz lub w inny sposób zagrażają wysoko postawionym osobom. Ich wolność jest przez to narażona na ryzyko, a ich przyjaciele, rodziny i sojusznicy – na groźby i odwet.

Adwokaci wolności obywatelskich często stają się celem nadzoru rządowego, co stawia ich w sytuacji nie do pozazdroszczenia, nawet w krajach, które głoszą szacunek dla norm demokratycznych. Niektórych uczestników oficjalnie „nie było” na konferencji z powodu ograniczeń nałożonych przez ich rządy, przez co musieli utrzymywać w tajemnicy swoją wizytę w Szwecji. Wielu z tych dzielnych ludzi trafiło do więzienia za swoją sprawę, czasem tak prostą, jak domaganie się prawa do krytykowania przywódców.

Oto kilka przykładów problemów, z którymi mierzą się Ci codzienni bohaterowie.

Spotkałem 39-letniego kubańskiego aktywistę, który po raz pierwszy w życiu udał się w podróż i opuścił granice kraju. Wyposażenie hotelu pokojowego, od szlafroka do urządzeń sanitarnych, po prostu nie mieściło mu się w głowie. Nie tylko spędził całe życie w skrajnym ubóstwie, ale często bywał aresztowany i więziony za organizowanie protestów w imię wolności wypowiedzi.

Właśnie dlatego cyfrowa wolność i prawo dostępu do sieci jest tak ważne dla propagowania praw człowieka. Możliwość połączenia się z siecią jest ciągłym zagrożeniem dla utrwalonych struktur władzy, których istnienie zależy od zwalczania wolności obywatelskich.

Dostęp do internetu na Kubie jest skrajnie ograniczony i kosztuje nawet 2 dolary za godzinę. Wyobraźmy sobie, ile kosztowałoby to nas, którzy spędzamy w sieci praktycznie cały dzień. A teraz wyobraźmy sobie, że cała nasza miesięczna pensja to 20 dolarów.

W Ugandzie rząd zamierza zablokować wszystkie platformy społecznościowe w obawie przed powstaniem w stylu „arabskiej wiosny”, które mogłoby zagrozić dyktaturze.

Nasz doradca ds. bezpieczeństwa cyfrowego Erka Koivunen – który przez dziesięć lat pracował w powołanym przez fiński rząd zespole ds. reagowania na incydenty naruszenia bezpieczeństwa – wygłosił przemówienie, w którym opisał cyfrowe instrumenty egzekwowania prawa, które zachodnie kraje stworzyły z założeniem, że będą one stosowane przeciwko obywatelom zgodnie z prawem. Jednak bez odpowiedniego nadzoru narzędzia te mogą być używane do masowej inwigilacji, zwłaszcza jeśli zostaną wyeksportowane do krajów trzeciego świata i państw niedemokratycznych.

Obejrzyj, jak Erka mówi o tym, co aktywiści powinni wiedzieć o rosnącej cyfrowej potędze państw:


Cytat:"To, że opresyjne rządy tak desperacko usiłują ograniczyć dostęp do internetu i zagranicznych usług sieciowych, jasno pokazuje, jak bardzo obawiają się wolności wypowiedzi"
– wyjaśnił Erka. – Wiedzą, że nie miałyby szans, gdyby ludzie byli lepiej poinformowani i mogli zorganizować się przeciwko nim”.

Widać jednak „światełko w tunelu”, powiedział Erka aktywistom. Technologia wpędziła nas w te kłopoty i może nas z nich wyprowadzić.

„Nigdy w historii ludzkości nie mieliśmy dostępu do szyfrowania tak skutecznego, tak taniego (darmowego!) i tak łatwego w użyciu – stwierdził Erka. – Korzystajcie z niego, żeby zwalczać nieuzasadnione naruszanie waszej prywatności, a nawet unikać niebezpieczeństwa grożącego wam samym i waszym bliskim”.

Słuchacze, zwłaszcza z krajów afrykańskich, mieli mnóstwo pytań do Erki. Chcieli wiedzieć, komu mogą zaufać i jak znaleźć niezawodne rozwiązanie zabezpieczające. Erka podkreślił, że odpowiednie bezpieczeństwo operacyjne uwzględnia zarówno etykę firmy, jak i regulacje kraju, w którym działa wybrany partner.

Nasza wolność jako obywateli internetu jest zagrożona wszędzie, gdzie ogranicza się łączność z siecią w imię zachowania władzy. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy spotkać się z ludźmi, którzy poświęcili swoje życie obronie praw, na które wszyscy zasługujemy.

Źródło: F-Secure


RE: Co obrońcy praw człowieka powinni wiedzieć o obronie cyfrowej? - ichito - 27.05.2016

Tekst wart przeczytania dla wszystkich...może wtedy część doceni, co mamy i co ewentualnie możemy stracić.


RE: Co obrońcy praw człowieka powinni wiedzieć o obronie cyfrowej? - jan13 - 27.05.2016

Przynajmniej wiemy o zagrożeniach i możemy wspomagać dobre inicjatywy.
Ale co zrobić z takimi kwiatkami?

 

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




RE: Co obrońcy praw człowieka powinni wiedzieć o obronie cyfrowej? - ichito - 27.05.2016

Myślę, że sygnały są niepokojące...ale na razie to tylko przecieki i niepotwierdzone informacje. Chyba trzeba poczekać na jakieś szersze analizy po opublikowaniu dokładniejszych danych.


RE: Co obrońcy praw człowieka powinni wiedzieć o obronie cyfrowej? - jan13 - 27.05.2016

Raczej potwierdzonych informacji się nie doczekamy,niepokojące jest to iż dzieje się to ponad głowami rządów.
Tego typu informacji jest więcej,co stawia pod znakiem zapytania czy to tylko spiskowe teorie.