SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - dolar444 - 10.07.2014

Wiecie co i wszystko przez was Grin hehe
Poczytałem, i stwierdziłem trzeba na maszynie wirtualnej pobawić się Debianem, i cóż tak wyszło, mało znam się na Linuxach, bardziej początkujący, ale juz mi Debian przypadł do gustu Smile


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 10.07.2014

lukasamd napisał(a):Hm.. skoro Red Hat.. to może CentOS? Dopiero co wyszła nowa wersja.
Oj nie, nie CentOS. Nie chcę softu z epoki dinozaurów Grin

Spróbuję jeszcze raz Fedory z GNOME.
Lipa, ściągam PCLOSA!!! Grin


Re: Linuks - główny temat. - Quassar - 11.07.2014

Jak lubisz Red Hata to zainstaluj sobie Fedore, red hat to fork od fedory tylko dobierają ścisłe stabilne paczki od fedory.

Ja tam osobiście wole Slackware(KDE) tylko trzeba od czasu do czasu skopać go po konfigu w zależności od zastosowania/potrzeb.
Jeśli jednak chcesz mieć linuxa po to żeby mieć i nie masz zbytnio czasu na zagłębianie sie w naukę systemu to go zdecydowanie odradzam.


Re: Linuks - główny temat. - dolar444 - 11.07.2014

A ja twierdze że Linuks jest w sam raz dla osób, które chcą korzystać, i przeglądać internet, i nie chcą zgłębiać się w to co on też daje więcej.
Do tego Linuks i jest bezpieczniejszy i trwalszy od Systemu Windows, i daje sobie bardziej rade na maszynach z gorszymi podzespołami niż system od Microsoftu.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 11.07.2014

Quassar napisał(a):Jak lubisz Red Hata to zainstaluj sobie Fedore, red hat to fork od fedory tylko dobierają ścisłe stabilne paczki od fedory.

Ja tam osobiście wole Slackware(KDE) tylko trzeba od czasu do czasu skopać go po konfigu w zależności od zastosowania/potrzeb.
Jeśli jednak chcesz mieć linuxa po to żeby mieć i nie masz zbytnio czasu na zagłębianie sie w naukę systemu to go zdecydowanie odradzam.
Chyba się nie znamy Wink, Linuksa znam od 2008 roku, przez ten czas przewinęła się masa dystrybucji - te ekstra łatwe jak Ubuntu i odmiany, openSUSE, Mandriva (teraz już trup), MEPIS, nieco trudniejsze jak Debian czy ulubiona Fedora. Miałem też przez parę dni Archa, ale ja jestem leniwy i nie chce mi się wszyskiego konfigurować.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 12.07.2014

W ciągu ostatnich 48 godzin zdążyłem przetestować:
- PCLOSA
- Minta KDE/MATE
- Mageię KDE
- openSUSE

Wszyskie te dystrybucje miały w sobie coś fajnego, ale jednocześnie coś innego nie działało. Mageia jest super, tylko ma starego Firefoksa i Chromium, do tego nie ma Pepper Flash dla tej drugiej przeglądarki, więc muszę korzystać ze starego Flasha. Jak można zauważyć, uderzam w KDE. Nie wiem kompletnie z czego korzystać, więc wracam do openSUSE.


Re: Linuks - główny temat. - JURCZ91 - 12.07.2014

Zaktualizowałem u rodziców na ThinkPadzie T61 dystrybucje Peppermint OS z V4 na V5. Oprócz zaktualizowanych pakietów i naprawionej czułości trackpada nie zauważam większym zmian. Nadal jest to bardzo lekka i sprawnie działająca dystrybucja.


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 12.07.2014

Eugeniusz napisał(a):Nie wiem kompletnie z czego korzystać, więc wracam do openSUSE.

Netrunner?
Bodajże najlepsze wsparcie od samego KDE.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 13.07.2014

Już przyzwyczaiłem się do openSUSE. Jest OK, ma świetnie zrobione KDE, ma potrzebne pakiety w repo, wszystko działa jak powinno.

Jednak coś było nie tak. Wróciłem do Ubuntu.


Re: Linuks - główny temat. - heros1303 - 13.07.2014

Hmmm ja to korzystam z mint cinnamon 17 qiana i jak dla mnie wystarczająca. (korzystam tylko z innego niż cinnamon środowiska)

Ostatnio jednak zastanawiam się co wybrać na starego laptopa z 1gb ram oraz 1 rdzeniowy 1,86ghz bo vista na nim chodzi ślamazarnie. Myślałem nad OpenSuse z lxde albo coś ubuntu pochodnego tudzież debian? Ma ktoś pomysł co na takim sprzęcie ustawić najlepiej ? Ogólnie służy on do neta, dokumenty nic poza tym.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 13.07.2014

To już chyba zależy od upodobań. Na pewno powinieneś zdecydować się na coś lekkiego - Xfce lub LXDE. Miałem podobny sprzęt i w teorii wszystko działało. Problem zaczynał się przy KDE z włączonym KWin, Firefoksem z kilkoma kartami (z Flashem) i na przykład Dolphinem. Po prostu system miał doła i nie potrafił z niego wyjść.

Kurde, trochę zamęczyłem SSD tymi instalacjami, paręnaście gigabajtów zapisów zmarnowałem Smile2

Wybierz LXDE a potem to już kwestia jaka dystrybucja - Lubuntu, Debian, openSUSE, Mint. Każda będzie dobra, zależy czego oczekujesz. Przy czym moim zdaniem taki openSUSE wypaczył filozofię LXDE. To ciężka dystrybucja i jest różnica w lekkości między np. Debianem LXDE a openSUSE LXDE.


Re: Linuks - główny temat. - heros1303 - 13.07.2014

I tak z niego korzystają rodzice więc xd. Tak myślałem, że coś między Xfce a LXDE trza wybierać. Zastanawiam się tylko jaka dystrybucja by była najlepsza.Wychodzi że mint albo debian. Z tym że Mint ma fajny program od sterowników, który automatycznie instaluje np stery od wifi grafiki kiedy trzeba. A tak na czystym debianie bym się pewnie wnerwiał przy wifi. No cóż pewnie wybór padnie na Mint jak ja posiadam na swoim. Chociaż rozmyślałem nad OpenSuse/fedora. Wiem że taki Open Suse jest przeładowany, ale podczas instalacji można odhaczyć czego się nie chce.

Swoją drogą z tego co mi wiadomo nt linux a ssd to ponoć że można dodatkowo wydłużyć żywotność niż to ma na takim Windows.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 13.07.2014

heros1303 napisał(a):Chociaż rozmyślałem nad OpenSuse/fedora.
Zapomnij o Fedorze. System dość skomplikowany (ma włączonego SELinuksa, abrt często ma co robić Grin) i nie nadaje się do użytkowania przez osoby, które nie są zaznajomione z komputerami.

Proponuję Lubuntu lub Mint LXDE.

P.S. Czekam na Ubuntu MATE edition Grin . Czy ktoś miał problem z maksymalizacją Chromium na Mincie? Zawsze startuje z maksymalnymi rozmiarami okna ale nie całkowicie zmaksymalizowane. Jest różnica, i to dość irytująca. Żeby nie to, to już miałbym Minta u siebie.


Re: Linuks - główny temat. - heros1303 - 13.07.2014

Tylko czy Lubuntu nie ma problemu z prywatnością jak to ma główna dystrybucja jaką jest Ubuntu? Nie wiesz może? Mint z LXDE jako tako nie ma do pobrania. Ale na przykład wersja Cinnamon, KDE czy MATE oraz Gnome jest. Jednak wtedy po instalacji można śmiało zainstalować dowolne środowisko w tym lxde.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 13.07.2014

heros1303 napisał(a):Tylko czy Lubuntu nie ma problemu z prywatnością jak to ma główna dystrybucja jaką jest Ubuntu? Nie wiesz może?
Nie ma żadnych. Afera z prywatnością dotyczy tylko Ubuntu z Unity. Jest strona która to naprawia:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

heros1303 napisał(a):Mint z LXDE jako tako nie ma do pobrania.
Hmm faktycznie nie ma wersji z LXDE i to od jakiegoś czasu. Mój błąd, wybacz.
heros1303 napisał(a):Jednak wtedy po instalacji można śmiało zainstalować dowolne środowisko w tym lxde.
Pewnie tak. Ale instalowanie systemu z jednym środowiskiem żeby później dodać drugie, to trochę nonsens.


Re: Linuks - główny temat. - Fix00ser - 14.07.2014

Użytkownikom niezbędnika Parted Magic chciałbym zakomunikować że powstał alternatywny bezpłatny projekt LParted oparty na Lubuntu,

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

ostatnia darmowa wersja Parted Magic znajduje się w innym niezbędniku Ultimate Boot CD

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 15.07.2014

Jednak stwierdziłem że wolę GNOME. KDE jest takie skomplikowane, tak zagmatwane że głowa mnie boli. Do tego ten ohydny oxygen. GNOME rządzi!


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 15.07.2014

Nie dziwię się. KDE jest przebajerowane, ma tyle opcji, że jak przychodzi do personalizacji, to stwierdzałem: nie chce mi się na to pół życia poświęcać. Wolę, jak ktoś robi dobrą podstawę, która mi się spodoba.
Dodatkowo KDE jest brzydkie.. i to bardzo.

Hm. ale GNOME? Też mi nie leży, strasznie okrojone.
Cinnamon albo Unity, to jest to Smile


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 15.07.2014

XFCE


Re: Linuks - główny temat. - heros1303 - 15.07.2014

Czy ja wiem. Gnome byłby dobry gdyby zrobili coś wreszcie z bug fullscreen flash na stronkach z video. Chodzi o to że raz ci ładnie może zrobić na cały ekran, ale potem już drugi raz nie.