SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - buri - 24.07.2012

W menu? Akcesoria, Ustawienia lub Narzędzia systemowe nie mam bladego pojęcia więc będziesz musiał sam kombinować.


Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 24.07.2012

A jak to powinno wyglądać?


Re: Linuks - główny temat. - buri - 24.07.2012

Koniec mojej dobroci bo mam dość, google "terminal lubuntu" pierwszy link "Where''s the Terminal?" iiiiii

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 24.07.2012

Menu główne, Akcesoria, LXTerminal.
Pojawi się okno terminala (jak cmd w Windows).


Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 24.07.2012

Ok, "E: Nie udało się zablokować katalogu administracyjnego (/var/lib/dpkg/), czy inny proces go używa?" przy drugiej komendzie.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 24.07.2012

Czy Synaptic wyłączony? - komenda nie zadziała bo on wtedy przejmuje kontrolę. Jeśli tak to proponuję restart bo tak będzie szybciej niż dochodzić co blokuje.


Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 25.07.2012

Chyba w tej paczce ,która pobrałem za pomocą Synaptica jest jakaś zła aplikacja, gdyż kiedy wpisuje Twoje polecenia w konsolę, znowu pojawia się okno tej aplikacji. Umowa licencyjna. Niczego nie mogę kliknąć.

Teraz informacja o wewnętrznym błędzie działania Ubuntu.

Udało się, działa Craze

Dodano: 25 lip 2012, 13:16

Znowu mam problem. Pobrałem ze stronki AMD Ati sterowniki do mojej grafiki. Oczywiście uruchamiam je przez konsolę i wyskakuje następujący komunikat:

rafal@ubuntu:~$ /home/rafal/Pobrane/ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run
Created directory fglrx-install.9oRBlQ
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.593...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
==================================================
ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager
==================================================

Error: ./default_policy.sh does not support version
default:v2:i686:lib::none:3.2.0-27-generic-pae; make sure that the version is being
correctly set by --iscurrentdistro

Removing temporary directory: fglrx-install.9oRBlQ


Re: Linuks - główny temat. - buri - 25.07.2012

Odradzam Ci instalację sterowników ze strony, gdyż tylko nabawisz się problemów - uwierz mi trza mieć wiedzę, aby sobie systemu tym nie popsuć.

Jaką masz kartę grafiki?


Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 25.07.2012

ati radeon 9550


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 25.07.2012

Dostarczane z systemem są najlepsze dla Twojej karty - ja miałem podobną, 9600 PRO i było dobrze. Ostatnio jakość otwartych sterowników dla Radeonów znacznie się poprawiła, poza tym nie masz innego wyboru.
Gdybyś chciał zainstalować sterowniki ze strony AMD, musiałbyś przejść... na Ubuntu 8.04 (btw: to był mój pierwszy poważny Linux)


Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 25.07.2012

Ale mam marginesy czarne wkoło ekranu.


Re: Linuks - główny temat. - Flash999 - 25.07.2012

Zmiana rozdzielczości nie pomaga?


Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 25.07.2012

Nie Sad


Re: Linuks - główny temat. - buri - 25.07.2012

Nie pasują Ci otwarte sterowniki do ATI? Od siebie dodam iż nawet nie tykam tego tematu, ATI z linuxem to mega problem często (sam mam nvidię i też czasami miałem problemy). Patrząc na wyniki google nie będzie łatwo, gdyż jeśli dobrze czytam to kernel jest za nowy do tych sterowników i nie ruszy.

Odnośnie marginesów strzelam, że trza będzie coś ustawić w xorg.

Pokaż co masz w pliku xorg -> /etc/X11/xorg.conf
Kod:
sudo leafpad /etc/X11/xorg.conf



Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 25.07.2012

Próbowałem wgrać te ze stronki, teraz nie wiem co robić Sad


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 25.07.2012

Jeśli masz przesunięty ekran w prawo (i po lewej masz czarny pasek) to raczej nic nie zrobisz. Walczyłem z tym przez 3 lata, poprawiałem xorg.conf, konfigurowałem modeline, próbowałem wszystkiego. Czasami ekran sam się dopasowywał, ale to było tak spontaniczne że nie byłem w stanie stwierdzić dlaczego tak się stało (a działo się to tylko na Fedorze).
Tymczasowo rozwiązywałem ten problem przez dopasowanie ekranu - w moim dellu wystarczyło wcisnąć ''+'', tyle że po restarcie na Windows ekran był przesunięty i trzeba było go znowu dopasować (co oczywiście przesuwało ekran na Linuksie).
Najlepszym i ostatecznym rozwiązaniem było... zamontowanie Geforce2 zamiast radeona 9600...


Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 25.07.2012

Tak, mam czarny duży margines po lewej stronie ekranu i mniejszy po prawej Wink


Re: Linuks - główny temat. - tommyklab - 25.07.2012

Jest dokładnie jak piszecie z Radeonami tymi starszymi.
Swego czasu miałem Radeona 9800Pro, potem X800GTO2 i działały bardzo dobrze ze sterownikami od ATI na Suse ale tylko do wersji 10.2; na 10.3 i wyższych nie szło nic ustawić (rozdzielczość, odświeżanie na CRT wówczas). Ile ja na tym nerwów zjadłem toWall
Potem znowu jazdy z Radeonem X1950Pro, bo jest niewspierany przez najnowsze sterowniki (zaprzestali po wersji chyba 9.3). Dopiero wersje HD od 2xxx wzwyż są wspierane.

Ale Radka X800GTO2 i Suse 10.2 miło wspominam, na CRT 21" można było ustawić tak jak na Windowsie 1280x1024 100Hz, 1600x1200 85Hz bez zniekształceń, przesunięć.


Re: Linuks - główny temat. - McAlex - 25.07.2012

Ale to przygłupio wygląda :/


Re: Linuks - główny temat. - SteFaN - 25.07.2012

Ja tam jakiś czas temu instalowałem ubunciaka w wersji 11.04 na przedwojennym pc z radkiem 9250 i na lapku również z radkiem tyle że 9800pro i wyżej wymienione problemy nie występowały. Sterowniki dostarczone wraz z systemem byłby jak najbardziej ok. Podczas pierwszej instalacji z pamięci przenośnej na pc ubuntu "nie wykrył" zainstalowanego XP''ka i nie wyświetlał go w bootloaderze więc musiałem zadziałać ręcznie. Innym razem wszystko działało poprawnie. Przypomniało mi się, że podczas praktyk w zakładzie karnym kilka lat temu instalowałem distro linuxa od auroxa i po włączeniu pc i ładowania systemu monitor nadzwyczajnie gasł. Wymieniłem radeona również 9250 na geforce 4mx bodajże i ponowne uruchomienie nie stanowiło już przeszkód w konfiguracji stacji roboczej. Na myśl przychodzi mi tylko wymiana karty graficznej lub reinstalacja systemu, ale to już zapewne uczyniłeś. Życzę wytrwałości w poznawaniu tego niedocenianego przez wielu użytkowników systemu operacyjnego. Dobra ja lecę bo burza idzie a po ostatniej ups mi padłNone