SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - buri - 06.04.2012

JarekMk napisał(a):Jako system Debian Sid / Arch.

Też mam Xfce i mi się podoba choć korci strasznie Openbox. Widzę lubisz eksperymentować skoro Debian Sid. Jakoś po dłuższym używaniu linkusa bardziej podoba mi się mieszanka testing/sid (choć ciągle myślę nad całym stable/testing/sid).Podstawy dać stabilne, a nowe tylko to czego potrzebuję zawsze świeżego - raptem kilka programów.


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 06.04.2012

Ja kocham dystrybucje ciągłe - nie jakieś cykliczne wydania. Wychodzi nowe jajako - mam je, wychodzi nowy serwer x - mam.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 06.04.2012

Dzięki za pomoc Buri Smile


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 06.04.2012

JarekMk napisał(a):Ja kocham dystrybucje ciągłe - nie jakieś cykliczne wydania. Wychodzi nowe jajako - mam je, wychodzi nowy serwer x - mam.

Dystrybucje ciągłe ? Zatem co polecasz dla nowicjusza ? Najlepiej środowisko Gnome. PClinuxOS na moim sprzęcie nie rusza, próbowałem również Mint Debian Edition LMDE - jednak nie przypadł mi do gustu..Czy coś jeszcze się znajdzie ?


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 07.04.2012

Ja z lenistwa wybrałem Ubuntu.
Przygodę zacząłem z Debianem i jest to jedyny system który tak na prawdę przypadł mi do gustu.
Spróbuj wersję testing - chociaż sid może raz mi się wywalił - tak to skała.
Gnome - dla mnie v 2 i całe te panele najlepiej się prezentują, 3 jak kde - czegoś brakuje + już nie ta stabilność.
Może LXDE?

Debiana zainstaluj w wersji mini - i dodaj co potrzebujesz, to jest właśnie potęga.


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 07.04.2012

JarekMk napisał(a):Debiana zainstaluj w wersji mini - i dodaj co potrzebujesz, to jest właśnie potęga.


Ale warto dodać, że to jednak wymaga sporo roboty. Ręczne wrzucanie w zasadzie wszystkiego...
Z tego co pamiętam, to VenomX używał do tej pory Ubuntu, więc ja bym Debiana Mini nie polecał, to inna bajka jest zupełnie (co prawda nie Gentoo, no ale trudno mówić o wygodzie).

@VenomX:
Szkoda że PCLOS u Ciebie nie działa. Naprawdę fajna dystrybucja, ostatnio nieco zwolnił się jej rozwój, ale wygoda nadal spora.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 07.04.2012

JarekMk napisał(a):Debiana zainstaluj w wersji mini - i dodaj co potrzebujesz, to jest właśnie potęga.

Nawet mnie zniechęcił ilością ustawień jaką trza dokonać. Dlatego ciągle siedzę na mojej mieszance i działa jak należy, tylko czasami jakaś lekka zmiana. SID to jednak na początek skok na głęboką wodę, jeden większy błąd i się idzie pogrążyć bez odpowiedniej wiedzy.

Jakaś dystrybucja oparta na debian testing, bądź już całkowita skała stable+backporty (dobre rozwiązanie).


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 07.04.2012

Bardzo dziwna sprawa jeżeli chodzi o system PClinux..Obojętnie jaka wersja podczas instalacji po prostu system sam wychodzi z instalatora i uruchamia się ponownie komputer..Co ciekawego próbowałem sił na dość dobrym laptopie ASUA - jest identycznie..Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje ? to naprawdę dziwne..Słyszałem, czytałem wiele dobrych opinii na temat tego systemu .


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 07.04.2012

A próbowałeś odpalać w safe mode albo w trybie save video (bodajże tak się to nazywa)?
U mnie z kolei sprawa PCLOS wygląda tak, że normalny start Live CD lub instalacji = padnięcie GUI przy ładowaniu, coś nie tak ze sterownikami do Radeona.
Niemniej w video safe mode śmiga, więc na nim wrzucałem, a potem w opcjach włączałem sterownik fglrx (własnościowy AMD) i było już ok.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 07.04.2012

Dzisiaj jak znajdę chwilę spróbuję zapodać na dysk CentOS- jestem jego ciekaw bo miałem go........... kilka lat wcześniej i był świetny, a do tego jest rolling-release , a to by mi pasowało, bo openSuse do tych nie należy. Wink


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 07.04.2012

Andrzej jak wrzucisz to podziel się wrażeniami. Wiem, że CentOS jest bardzo ceniony na serwerach, ale jakoś nigdy nie próbowałem go na komputerze osobistym i nie widziałem, żeby ktoś używał.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 07.04.2012

Nie ma sprawy , może porobię screeny i wrzucę na forum. Kiedy go miałem na PC chodził pięknie ( jedynym problemem jaki wtedy miałem to język polski , ale jak pamiętam dałem radę i był po polsku) , teraz jestem ciekaw , wszak bazuje na Red Hat to nie powinno być z nim problemów, ale kto wie , na razie jeszcze kilka minut zanim będę miał iso na laptopie. Potem będę walczył już z instalacją na dysku. Wink


Dodano: 07 kwie 2012, 20:18

Na razie na szybko kilka screenów z systemu w wersji Gnome:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]





Po aktualizacjach - Firefox 10.0.3 ESR , nie mogę znaleźć na razie sterów do Nvidi typowych , jest zainstalowany noveau- ale ten mnie nie satysfakcjonuje w pełni. Muszę dłużej na nim posiedieć. Instalacja prosta, szybka i bez przeszkód. Co do sterowników AMD- widzęże dostępny jest - X11 Geode Video Driver 2.11.12

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 07.04.2012

A ja przemawiam do Was ze Scientific Linux - Red Hat dla naukowców (ale dla laptopów i desktopów w sam raz).
Nieśmiertelny Firefox 3.6 Grin


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 08.04.2012

Na CentOS bez aktualizacji był też FF w wersji 3.6.24 , po aktualce ESR.


Dodano: 08 kwie 2012, 13:15

Niezły jest CentOS ale wróce chyba na PCLinux OS - bardziej mi odpowiada. Wink


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 08.04.2012

Udało mi się zainstalować PClinuxa 2012 Smile Problem był związany z biosem..Jak doinstalować język polski/spolszczyć system ?


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 08.04.2012

VenomX napisał(a):Jak doinstalować język polski/spolszczyć system ?


Najpierw zaktualizuj system po instalacji. ( synaptic - ikona na dole z lewej strony na pasku zadań, kliknij w nim po lewej stronie u góry - update, ) . Zrestartuj. Potem kliknij w ikonę języków (languages) na pulpicie , wybierz z tabeli polskii powinno już dalej samoczynnie instalować język polski.( czekaj cierpliwie na instalację, nic nie przerywaj) Zrestartuj system i będziesz miał już po polsku. Wink


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 09.04.2012

lukasamd napisał(a):Naprawdę fajna dystrybucja, ostatnio nieco zwolnił się jej rozwój, ale wygoda nadal spora.

Właściwie to się zatrzymał - aktualizowane są jedynie typowo domowe, bezpieczne programy, jak Firefox, Clementine i tym podobne rzeczy. Kernel, Xorg, KDE wciąż pozostają stare.
Szkoda, fantastyczna dystrybucja na mojego laptoka. Teraz muszę czekać na Fedorę 17 :/


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 09.04.2012

Gdyby tylko Fedora nie miała problemów z zarządzaniem energii na moim laptopie, to bym się z nią nie rozstawał.


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 10.04.2012

Eugeniusz napisał(a):
lukasamd napisał(a):Naprawdę fajna dystrybucja, ostatnio nieco zwolnił się jej rozwój, ale wygoda nadal spora.

Właściwie to się zatrzymał - aktualizowane są jedynie typowo domowe, bezpieczne programy, jak Firefox, Clementine i tym podobne rzeczy. Kernel, Xorg, KDE wciąż pozostają stare.
Szkoda, fantastyczna dystrybucja na mojego laptoka. Teraz muszę czekać na Fedorę 17 :/

Zatem nie widzę sensu przesiadki z ubuntu..Lepszym rozwiązaniem będzie postawienie wersji 12.04 LTS która lada moment się pojawi..


Re: Linuks - główny temat. - Flash999 - 10.04.2012

Właśnie czekam na Ubuntu 12.04, jak wyjdzie to sobie postawie Smile.