SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 26.03.2012

Ja po wojnie wróciłem do starego poczciwego Ubuntu 10.10 - jak nabiorę weny, i przetestuje na innym komputerze to postawie Archa i Gnome 2.
To niby tylko system, raz dwa i gotowe, a tak na prawdę przez zbieg różnych zdarzeń odciąłem się na 4 dni od systemu...


Teraz na celu mam migrację z Chromium na Firefoxa 14, brakuje mi tylko tego paska wyszukiwania i najlepiej standardowego wyglądu Ff - jak w wersji 12 na Windowsa


Re: Linuks - główny temat. - raider21 - 26.03.2012

Opis instalacji gnome 2 w archu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


normalnie w repo jest gnome3, można jeszcze zainstalować mate


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 27.03.2012

Czyli, deweloperzy też już spisali na straty wersję 2... 3 jakoś nie bardzo mi podchodzi, mało konfigurowalne - może to jakiś uraz po ubuntu, mincie - ciekaw jestem jak to wygląda w Arch... Jak nie, najrozsądniej będzie przejść na XFCE - za qt jednak nie przepadam aż tak...


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 27.03.2012

JarekMk napisał(a):Jak nie, najrozsądniej będzie przejść na XFCE


A KDE ? Wink


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 27.03.2012

JarekMk napisał(a):za qt jednak nie przepadam aż tak...

Dlatego Smile Po za tym, jakoś nie przypadło mi do gustu.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 04.04.2012

Czy można zainstalować Linux Mint (GNOME, LXDE) bez wypalania obrazu płyty na płycie? Jaka kombinacja wciskanych klawiszy odpowiada za Ctrl+alt+delete w Linuksie?


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 04.04.2012

Chodzi o "menedżer zadań"? Ja osobiście preferuję zabijanie procesów przez konsolę Smile.
Plati napisał(a):Czy można zainstalować Linux Mint (GNOME, LXDE) bez wypalania obrazu płyty na płycie?

Była już o tym dyskusja.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 04.04.2012

Tak, chodzi o menedżer zadań albo w ogóle coś graficznego.

Ale ze mnie skleroźnik Sad W takim razie czy wiecie jak zainstalować Linux Mint LXDE (bo raczej GNOME nie wezmę) przy użyciu PXE?


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 04.04.2012

Potrzebujesz serwera TFTP, klienta no i medium transmisyjne - może być skrętka a może być i zwykły "kabel sieciowy" plus ruter.
Niestety nie wiem czy uda sie zainstalować Minta LXDE - Ubuntu alternate da się - próbowałem, instalator działał ale zawieszał się przy konfigurowaniu repozytorium.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 04.04.2012

Widzę, że sporo roboty jest przy tym. Dzięki, wypalę sobie prawdopodobnie tego LXDE bo, jak wcześniej pisaliście, GNOME się będzie zawieszał na tych 512 MB RAM.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 04.04.2012

W Mincie jest coś takie jak "menadżer zadań". Menu->System->gdzieś tutaj powinien być. Możesz sobie pod niego ustawić skrót jak coś i będzie po problemie.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 04.04.2012

Szkoda jednak że nie ma do takiego skrótu, klawiszowego, którego użyłbym gdyby się system zawiesił...

Pościągałem sobie różne wersje środowisk graficznych Linux Mint i różnica zapotrzebowania na RAM pomiędzy LXDE a GNOME to raptem 60 megabajtów...

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

Ech... z jednej strony mam ogromną ochotę na GNOME, bo jest ładniejszy dla mnie i kolejna wersja Minta ma premierę wcześniej, zaś z drugiej strony obawiam się że może jednak braknąć tej pamięci i będzie zamulał...


Re: Linuks - główny temat. - buri - 05.04.2012

Jeśli chodzi o menadżer procesów to zainteresuj się "htop" ma sporo możliwości oraz jest czytelny jak na konsolę i uwierz z czasem konsola jest lepsza jak się ją polubi.

Odnośnie htop to ja z niego korzystam i to jest mój zamiennik, dlatego wyrzuciłem resztę podobnym programów z kompa.

Środowisko graficzne to już kwestia gustu oraz wymagań. Możesz sprawdzić również Xfce bo jest lekkie. W Mint można sporo programów z autostartu wyrzucić i staje się lżejszy, ale musiałbyś tutaj kogoś bardziej obeznanego zapytać (na ich forum najlepiej). Mój system zajmuje około 290 MB, ale ze startem uruchamiają mi się 3 procesy trochę ciężkawa.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 05.04.2012

A Można w Mint GNOME scalić oba paski zadań i dać na dół, tak jak to jest w Windows? I chciałbym też wiedzieć czy da się w łatwy sposób zainstalować kartę sieciową tp link do routera Cisco oraz jak spolszczyć "shut down" w menu wylogowywania się z systemu.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 05.04.2012

Którą wersję Minta masz dokładnie? Pewnie się da to zrobić - usnąć jeden, a na drugim dodać funkcjonalność tego usuniętego. Jaką kartę sieciową dokładnie? na usb, na pci czy inną? Jak spolszczyć powiadasz ... na bank da się w którymś pliku za to odpowiedzialnym (jak to bywa w linuksie) albo może brakuje pakietu ze spolszczeniem.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 05.04.2012

Wersja Minta najnowsza z GNOME, karta wifi to TL-WN723N


Re: Linuks - główny temat. - buri - 05.04.2012

Na forum minta dobrze Ci odpowiedział odnośnie pierwszego (zapomniałem o tym, że tam są skróty), a karta powinna działać od kopa teoretycznie bo jest sterownik w kernelu. Trza pewnie znaleźć i tylko ustawić aby ona była wykorzystywana. Tam chyba jest NetworkManager, a ja nie pamiętam dokładnie jak się w nim przestawia kartę sieciową (mam inny program) - musi być w ustawieniach.

Podłącz kartę i sprawdź czy ją wykrywa:
Kod:
lspci -v
lsusb
lsmod



Re: Linuks - główny temat. - Plati - 05.04.2012

Wykrywa Smile


Dodano: 05 kwie 2012, 21:01

Jak w GNOME przenieść ikonkę Firefox na pulpit? Przeciąganie nic nie daje

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - buri - 06.04.2012

Utwórz aktywator lub skopiuj sobie z tego folderu gdzie są skróty na pulpit - chyba, że w gnome można zrobić jeszcze łatwiej.

O tutaj jest trochę pomysłów na końcu:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 06.04.2012

Ja doszedłem do wniosku takiego, że po ''upadku'' Gnome 2, jedyne co mnie zadowala to XFXE. Chodzi głównie o wydajność, prostotę, konfigurowalność i wygląd.
Jako system Debian Sid / Arch.