SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 10.03.2012

Czy ktoś się orientuje, jak wygląda sprawa sterowników własnościowych ATi w Kubuntu 12 Beta?
W Ubuntu/Kubuntu 11.10 praktycznie nie było u mnie możliwości ich zainstalowania z powodu jakiegoś błędu (nie szukałem rozwiązania, brak nerwów).

Spróbowałbym poprawione KDE 4.8, ale nie wiem czy jest sens instalować bo bez tych sterowników to raczej kiepsko z chłodzeniem.


Re: Linuks - główny temat. - nikita - 13.03.2012

Jak w Fedorze 16 zmienić tapetę logowania? Irytuje mnie trochę ta łódka i kamieniste dno, czy cokolwiek to jest Wink

Czy operacje zwykłej podmiany plików w /usr/share/backgrounds/działają? - Gnome.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 13.03.2012

Teoretycznie w
usr/share/backgrounds/verne/default/
znajdują się odpowiednie tapety. Powinna wystarczyć podmiana.
+ dodatkowa podpowiedź: w pliku /usr/share/backgrounds/verne/default/verne.xml są wpisy odnoszące się do odpowiednich tapet. Możesz zmienić na własne!


Re: Linuks - główny temat. - nikita - 13.03.2012

Dzięki Eugene, sprawdzę jak będę przy tym siedział. Pozdrawiam!

Gra. Skopiowałem nowe tapety i wyedytowałem xml''a. Dzięki!


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 13.03.2012

Kein Problem Smile


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 16.03.2012

Czy da się zainstalować Ubuntu/Minta poprzez ściąnięcie obrazu iso na pulpit bez wypalania go na płycie DVD?


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 16.03.2012

Możesz zrobić bootowalny pendrive, zainstalować przez PXE lub zainstalować z dysku (tylko Ubuntu). Instalacja dysku może się powieść tylko jeśli masz już przygotowane partycje.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 16.03.2012

Niestety nie mam przygotowanych partycji (C i D zajmuje Windows) a pendrive jest za mało pojemny i stary. Czyli w tym przypadku będę musiał wypalać?

A i jeszcze jedno: 512 MB RAMu wystarczy na KDE lub Gnome?


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 16.03.2012

Plati napisał(a):A i jeszcze jedno: 512 MB RAMu wystarczy na KDE lub Gnome?

Zapomnij o komfortowej pracy z tymi środowiskami. Lepiej skorzystać z Xfce, LXDE lub czegoś podobnego.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 16.03.2012

Jakie są wymagania sprzętowe najnowszych wersji KDE i Gnome? Czytałem z jakiejś strony w Google, że KDE wymaga 256 MB RAMu, ale to była jakaś stara wersja sprzed 5 lat Smile


Re: Linuks - główny temat. - buri - 16.03.2012

Dla mnie praca z gnome to rozsądne 1 GB patrząc na to ile zajmuje po odpaleniu z KDE będzie pewnie podobnie. Chodzić może dobrze i na 512 MB pewnie, ale co zresztą aplikacji? Mając 2 GB powiem iż można zapomnieć o SWAP.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 16.03.2012

Z resztą aplikacji nie powinno byc problemu z tego względu, że ten komputer na którym jest to 512 MB RAMu to komputer eksperymentalny i na nim właściwie nic nie ma. Jeśli dałbym więcej dla SWAP (mam spory dysk twardy), to dalej będzie niekomfortowo działać KDE? Ogólnie to chcę wreszcie zacząć uczyć się wreszcie jakichś podstaw Linuksa a w Virtualboksie nie jest to zbyt komfortowe. Z drugiej strony, nie chciałbym wypalać żadnego distro na płycie Smile


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 18.03.2012

Plati napisał(a):Z resztą aplikacji nie powinno byc problemu z tego względu, że ten komputer na którym jest to 512 MB RAMu to komputer eksperymentalny i na nim właściwie nic nie ma. Jeśli dałbym więcej dla SWAP (mam spory dysk twardy), to dalej będzie niekomfortowo działać KDE?

KDE pobierze na start około 200MB. Spokojnie powinieneś zjechać do 150MB. Problem w tym że nawet jeśli zjedziesz to tych 150MB to i tak Chrome/Firefox pobiorą ponad 200MB (czyli 350MB/512MB). Jeśli otworzysz film na YT to będzie jeszcze gorzej Sad.
Moja propozycja jest taka: zainstaluj lekkie środowisko a będzie wszystko płynnie chodziło!

Mam zainstalowane Ubuntu 12.04 - nie jest źle ale wciąż uważam że GNOME Shell jest lepsze Smile.


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 18.03.2012

Niedawno wylazł Mint LXDE, na pewno będzie lżejszy niż KDE/GNOME:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 24.03.2012

Zainstalowałem Mandrivę 2011, po aktualizacji system już nie wstał. W erracie jest napisane żeby zreinstalować jądro - tylko jak mam to zrobić jeśli system nie wstaje?Wall


Re: Linuks - główny temat. - zord - 24.03.2012

mi po aktualizacji linux wiele razy się posypał a taki stabilny system to jest normalnie jak skałaWink


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 24.03.2012

Bo tak w gruncie rzeczy jest. Stosunkowo częściej rozpadają się (a przynajmniej powinny) dystrybucje desktopowe: Ubuntu, openSUSE, Fedora niż ich np. serwerowe odpowiedniki. Gdyby Debian/CentOS rozpadały się na każdym kroku, serwery WWW byłyby bardzo awaryjne i niestabilne.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 25.03.2012

zord napisał(a):mi po aktualizacji linux wiele razy się posypał


Aktualizacji czego, pakietów czy całej dystrybucji na nową wersję ? Linuks to szerokie pojęcie. OpenSusepo aktualizacji pakietów czy całego systemu jeszcze mi nie nawalił. Może inne są wadliwe. Zobaczymy jak wejdzie wersja 12.2 ( lipiec) co się będzie działo po aktualizacji. Wink


Re: Linuks - główny temat. - zord - 25.03.2012

w sumie nie wiem czego po zainstalowaniu chcę aktualizacji to aktualizuje o wysyp zazwyczaj po restarcieGrin


Re: Linuks - główny temat. - nikita - 26.03.2012

Muszę zainstalować Fedorę 13, tak by docelowo pracowała bez środowiska graficznego. Mógłbym liczyć na wskazówki?

EDIT: Przy instalacji odznaczyć środowisko graficzne i X''y, a następnie przyłączyć /etc/inittabna tryb "3" i to wszystko?

EDIT2: Z tym, że nie widzę takiej lokalizacji dla Fedory 12, która za chwilę ma lecieć do kosza i zwolnić miejsce Fedorze 13...