SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 29.12.2011

Da się. Ubuntu na starcie nie czyta mp3, avi, nie ma flasha, całej masy zamkniętych sterowników. Poza tym... Ubuntu nie ma własnych graficznych konfiguratorów - opiera się na aplikacjach wchodzących w skład GNOME. Natomiast PCLOS ma wszystkie kodeki, flasha. Ale nie ma Libreoffice - trzeba użyć skryptu. Nie mówię już o PCLinuxOS Control Center - coś jak yaST.
Pierwszy argument dotyczy ograniczeń licencyjnych i patentowych, więc w ostateczności można to wybaczyć.


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 29.12.2011

Co prawda Ubuntu nie ma konfiguratorów takich jak Yast w OpenSuse, ale co do kodeków i zamkniętego softu, to w 11.10 podczas pracy instalatora jest zapytanie o instalację tych pakietów, po zaznaczeniu ptaszka instalator przygotuje nam system do pracy po pierwszym uruchomieniu.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 26.01.2012

Ponarzekam sobie, a czemu nie!

Siedzę obecnie jak wiadomo na LMDE zmienionym na Debian Testing i ... i właśnie co? Zaczynam się nudzić bo wszystko działa jak należy, jak w szwajcarskim zegarku dosłownie. Niby powinno być ok, a nie jest niestety. Lubię jak coś się dzieje i muszę walczyć, a tutaj jak na przekór system działa jak należy. Ba! Nawet postanowiłem odblokować niebezpieczną aktualizację (psuło system trochę) i co się okazało? kurde naprawili i teraz działa jak należy.

Wiem ględzę, ale człowiek który tyle walczył pod Windowsami aby się nie sypały, początki z Linuxem też nie były łatwe - oj jest co wspominać. Zaczynam się serio nudzić i chcę coś spróbować coś innego! Obecnie powstrzymuje mnie sesjaWow .

Do czego zmierzam? Otóż całe to gadanie to właśnie ta stabilizacja! Widać skoro lubię aby się coś działo to jeszcze płynie we mnie młoda krew i tutaj może być problem. Kurde narzekam na coś co zawsze chciałem mieć, czyli działający jak skała system. Nagle to mam i zaczynam narzekać, a może to nie to i szukałem czegoś innego? Kto wie, ale po tylu latach psucia systemów chyba mi tego brakuje. Nie myślcie, że nic nie robię na tym systemie obecnie, ciągle się bawię w nowe programy, wygląd, usuwanie zbędnych pozostałości po LMDE. Czy wam też udało się spotkać z takim zastojem?

Ehh miało być tylko pytanie, a wyszło stękanie połączone z jęczeniem skazańca w euforii śmiechu - "zupa".


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 27.01.2012

buri, mam dokładnie podobne odczucia. Linux stał się nadzwyczaj stabilny, ba! zawsze był, ale teraz jest dodatkowo tak prosty w obsłudze, że nie trzeba żadnego eksperta, by włączyć edytor tekstu, przeglądarkę, sprawdzić pocztę, zainstalować jakąś aplikację czy nawet zainstalować system. Nawet sądzę, że instalacja Ubuntu jest łatwiejsza niż instalator Windows, a po instalacji systemu, ten jest gotowy do pracy; Office, komunikator, przeglądarka, przeglądarka plików pdf, odtwarzacz muzyki, kodeki, aplikacja do nagrywania itp. Sam byłem nie raz świadkiem, gdy osoba mająca pierwszy raz w użyciu np. Ubuntu, bez trudu poradziło sobie z codziennymi czynnościami.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 27.01.2012

Ja też teraz wróciłem do swego poczciwego openSuse 12.1 , zawsze mogę coś tam pogrzebać w nim, na Windowsie już znam to na pamięć wszystko i staje się to monotonne i nudne. Grin


Dodano: 27 sty 2012, 15:08

Oczywiście jest obok Windowsa na dysku openSuse 12.1


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 27.01.2012

Ja od tygodnia nie włączałem Fedory - siedzę na windowsie i programuję w delphi.


Re: Linuks - główny temat. - ReviewsAntivirus - 27.01.2012

Temat nie powinien raczej być taki?
Linu x- główny temat.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 27.01.2012

Różnie z tym jest, ale w tym przypadku znaczy to "jakiś tam Linuks" (dystrybucja), nie znak towarowy. Poza tym jakoś przyjemniej to wygląda - Linux dobrze wygląda na prospektach reklamowych.
Z tego co wiem można pisać w mianowniku Linux/Linuks, ale w pozostałych przypadkach: Linuksowi, Linuksa etc.


Re: Linuks - główny temat. - mateusxzz - 27.01.2012

Linux w języku polskim uległ spolszczeniu i odmienia się normalnie przez przypadki <!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2--> Ach ten język polski <3


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 27.01.2012

Nie tylko Linux, jest po prostu zasada pisowni zgodnie z którą przy odmianach zamiast x jest ks na końcu.
Napisać więc "Czy oglądałeś Matriksa?" jest w porządku, wersja z x jest niepoprawna.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 10.02.2012

Bawił się ktoś

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]

i może coś o nim powiedzieć? Pobieram sobie właśnie, bo chcę zobaczyć trochę Openbox''a. Mam nadzieję iż uda mi się postawić go na pendrive to będę miał okazję sprawdzić trochę ustawień co mnie interesują.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 10.02.2012

Na wildersach go lubią.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 10.02.2012

20 min testowania i wiem co będę robił jak wrócę do krk. Wi-fi działa od kopa, mało śmieci, a reszta w menu do instalacji! Kurde takiego rozwiązania od dawna potrzebowałem, a ta lekkość to powala i moje minimalistyczne klimaty w ciemnych barwach. Widzę iż będzie mnie kosztował sporo wysiłku w konfiguracji pierdół, ale jest lepszą podstawą niż lmde, aby testować Debiana.

To taki wstępniak, teraz mam zamiar zainstalować go na penie a nie odpalić w trybie live - kurde odpalanie to też bajka chwila moment i był gotowy (jak przypomnę sobie ile PClinuxos mi się odpalał to szczena opada, ale u mnie miał problemy "z czymś").


Re: Linuks - główny temat. - Waves - 10.02.2012

buri aż mnie zaciekawiłeś Smile Powiesz coś więcej?


Re: Linuks - główny temat. - buri - 10.02.2012

Teraz ciężko, ale chyba nie wytrzymam do krk i zrobię kopię obecnego systemu i zabawa na całego. Czytałem iż ma świetny zestaw sterowników, a jeśli odpala moją wi-fi od kopa to już wierzę - serio męczyłem się 2 dni aby ją okiełznać, teraz to 5 min stawiam, ale wystarczy przejrzeć ile ludzie się z nią męczą to szkoda gadać. Ciężko coś więcej powiedzieć bo livecd jest po angielsku, a ja chcę go pl i dlatego mam zamiar go zainstalować. Będzie próba z nakładką /home i mam nadzieję iż zadziała. Zauważyłem w nim parę programów, które mogą być ciekawymi zamiennikami moich obecnych gftp, edytor tekstu (fajny pomysł z bocznym panelem).

Jeden pasek! to jest to co lubię przy moim małym ekranie i do tego to tint2, którego miałem zamiar instalować ostatnio. Menu pod prawym klawiszem oraz sporo skrótów z klawiatury (opisane przez conky na pulpicie dla początkujących).

Czy działa szybko? Bardzo ale nie ma się co dziwić przecież oparty jest na lekkim środowisku. Styl oraz układ całości bardzo mi odpowiada, a jak widziałem co ludzie potrafią zrobić z Openbox daje szansę iż ja też to ogarnęLol - jak nie to gotowca wkleję.

Jak dobrze pójdzie to jeszcze dzisiaj go zainstaluję, kwestią będzie ile mi przeniesie z /home bo konfiguracja niektórych programów to u mnie zakończyła by się zawałem.

Poczytaj sobie o nim, a najlepiej ściągnij obraz bo działa szybko i łatwo sprawdzić jego możliwości z pendriva.
Jestem tak zajarany bo wi-fi działa od kopa, tak! to wi-fi to się czasami śni po nocach Wall


Dodano: 10 lut 2012, 22:18

Szybki teścik na dysk i powrót na razie do starego systemu. Początki były ciekawe z uwagi na trochę inny układ i trza było się przyzwyczaić do niego oraz trochę rzeczy po angielsku - nie całość spolszczona. Openbox to fajne lekkie i całkiem przyjemne środowisko graficzne. Dużo rzeczy działa od ręki w systemie więc musiałem tylko doinstalować stery nvidia.

Wady? Jest parę, a jedna to szczególne dziadostwo (przypadłość debiana) = wygładzanie czcionek. Istne szaleństwo z tym, a o trudnościach z konfiguracją nie wspomnę. Udało się jakoś doprowadzić to do stanu używalności. Nie działają mi klawisze na laptopie do regulacji głośności - kiedyś to przerabiałem więc pewnie z tym też bym sobie poradził. Wiatraczek dość agresywnie działa i to jest spory minus, choć da radę pewnie to ustawić. Jest sporo po angielsku i najbardziej dokuczało mi w folderze domowym z dublowanie wszystkiego - do ustawienia. Ma w sobie sporo gnome, a to oznacza u mnie czystki Lol

Trza zmienić sporo przyzwyczajeń odnośnie konfiguracji oraz sposobu klikania. Pewnie moja metoda instalacja na miesiąc, a później decyzja co dalej będzie realizowana. Konfiguratory niby w plikach tekstowych albo w prostych aplikacjach, jednak dają radę bo wszystko tak prosto opisane (eng obowiązkowo).

Obecnie rozważam zainstalować sobie Openboxa u siebie, łatwiej z paroma opcjami będzie i może uda mi się szybko przestawić na niego. Zrobiłem sobie kopię aby jak rozwiąże parę problemów móc sprawdzić je w Crunchbangu.

Ogólnie warty przetestowania jako lekka dystrybucja. Niby 160 MB na starcie, ale pewnie szybko zejdzie niżej jak wyrzuci zbędne pierdoły.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 11.02.2012

Tymczasem ja zainstalowałem forka Mandrivy - Mageię 1. Bałem się że będą problemy z odczytem CD, ale udało się.
KDE 4.6, Firefox 4 (po aktualizacji będzie 9). Wygląda lepiej niż PCLinuxOS, trochę gorzej działa. Dopiero po restarcie powiem coś więcej Smile.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 18.02.2012

Temat związany z systemem więc nie widzę sensu nowego tematu.
Ostatnio postanowiłem zrobić kolejne podejście do konsolowego programu, który zwie się MOC . Moje wcześniejsze próby były klęską, a teraz w ciągu 5 min wyleciała Clementine, gdyż niby prosty program, a daje mi więcej (dokładnie spełnia moje oczekiwania oraz wymagania). Więc o co ten wpis? Chodzi o kolejną zaletę, która często jest przedstawiana jako wada, czyli o to konsolę i związane z nią aplikacje.

Polecam siedząc na Linuksie nie bać się i sprawdzić czasami rozwiązania konsolowe, gdyż często nie ustępują niczym graficznym, a potrafią zaoferować więcej o czym sam się przekonałem.

PS. @Eugeniusz miałeś coś powiedzieć o Magei 1, jak tam testowanie?


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 18.02.2012

Już po, ale w sumie "zamienił stryjek siekierkę na kijek", więc chyba będzie powrót bo mi się spodobała.
Fantastycznie wyglądające i działające KDE 4.6.5 - jak stare, dobre KDE 3.5. Miałem tylko jeden problem - podczas korzystania z menu bardzo często przez chwilę wyświetlał się czarny prostokąt za chwilę wypełniający się zawartością wybranego menu. Drażniło mnie to strasznie - w tej kwestii jestem niesamowitym estetą Smile.
Miły menedżer aktualizacji, powiadamiający o aktualizacjach.
Bardzo przyjemne dystro z KDE, poczekam na wersję 2 - na razie wygląda zachęcająco.


Re: Linuks - główny temat. - adrian1877 - 18.02.2012

A ja mam inne pytanie. Czy ktoś też ma problem z instalacją Chromium na Ubuntu 11.10?


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 18.02.2012

Szklana kula poszła do naprawy... za mało informacji!