SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - nikita - 23.12.2011

Eugeniusz napisał(a):W Fedorze nie. Gdybyś np. zainstalował Debiana netinstall i dodał gnome za pomocą aptitude, to takie coś dałoby radę.

Ooka, dziękuję za informację Wink


Re: Linuks - główny temat. - buri - 23.12.2011

Można mieć jedno, dwa, trzy czy ile chcesz środowisk graficznych jednocześnie testując (jeśli jest w repozytoriach), a z usuwaniem to pewnie już będzie różnie. Nikt nie broni przetestować, ale po takim poligonie to już lepiej od nowa format zrobić (mnóstwo zbędnych zależności zostanie).

Ja korzystając obecnie z Xfce nie mam odwagi zainstalować go na czysto przez Debian netinstall, bo nie wiem czy uda mi się go doprowadzić do takiego stanu jaki mam obecnie.


Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 24.12.2011

Nie da się doprowadzić Debiana do idealnego stanu równego z Ubuntu - po prostu dev. Ubuntu dużo zmienili w pakietach i mają je w swoich repo do których Debian nie ma dostępu, a dokładnie które nie są kompatybilne z nim na tyle, żeby działało idealnie.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 24.12.2011

JarekMk napisał(a):Nie da się doprowadzić Debiana do idealnego stanu równego z Ubuntu - po prostu dev. Ubuntu dużo zmienili w pakietach i mają je w swoich repo do których Debian nie ma dostępu, a dokładnie które nie są kompatybilne z nim na tyle, żeby działało idealnie.

Ubuntu ma mało do powiedzenia w tej kwestii bo siedzę na zmienionym LMDEWink Dużo nie wymagam, po instalować wygląd, parę udogodnień i powinno hulać, ale to po świętach.


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 26.12.2011

Ciągnęło mnie żeby zainstalować sobie ponownie linuxa, jednak doświadczenie z nim mam nie małe, bo w końcu spędziłem wiele miesięcy. Robiłem podchody do Fedory na laptopie, ale niestety nie radziła sobie u mnie z zarządzaniem energii (przy stanie wstrzymania, komputer zawieszał się i pomagał tylko twardy reset). W końcu stwierdziłem, że Windows mnie męczy i wybrałem coś, co działa na moim komputerze stabilnie (na PC nie miałem problemów z kompatybilnością sprzętu, na laptopie było gorzej; touchpad i zarządzanie energią). Po wypróbowaniu nowej wersji Ubuntu z live, postanowiłem w końcu wyrzucić Windows''a z dysku. Do czego zmierzam... Chciałbym powiedzieć, że Ubuntu 11.10 naprawdę mi zaimponowało, w szczególności tym, że jestem zbyt leniwy (nie tak jak dawniej) na zabawy w szukanie sterowników, ręczną instalację i konfigurację. Sprzęt działa nadzwyczaj poprawnie, nie tak jak miało to miejsce w Fedorze czy OpenSuse; drukarka, usypianie, touchpad działają poprawnie i nie wymagało to z mojej strony żadnych dodatkowych działań. Na dodatek drukarka jest udostępniona w sieci przez komputer z Windows''em 7, dzięki temu, że Samba jest domyślnie zainstalowana i skonfigurowana w Ubuntu, wystarczyło wybrać tylko drukarkę z listy i wcisnąć OK. Naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem, że Ubuntu dorównało łatwością obsługi Windowsowi, nie mówiąc już o "Centrum Oprogramowania Ubuntu", które całkowicie odcina nas od konsoli i wszystko zrobi za nas automatycznie, a instalacja jakiejkolwiek aplikacji ogranicza się jedynie do wpisania odpowiedniej frazy i kliknięciu przycisku "Zainstaluj". Naprawdę mogę polecić, szczególnie początkującym użytkownikom, bo instalator zrobi wszystko za nas, a późniejsze używanie komputera to już pestka, nie mówiąc już o sterownikach, które jednak zawsze były udręką linuksowców.


Re: Linuks - główny temat. - mateusxzz - 26.12.2011

Ale... jak zachce mi się zmiany wyglądu systemu czy czegokolwiek, już będę musiał udać się do terminala... więc wtedy mogę posypać system i będzie problem Tongue


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 26.12.2011

Myślę, że instalacja tematów nie wymaga użycia konsoli, ponadto domyślny edytor motywu zaspokoi wiele potrzeb przeciętnego użytkownika. Wiadomo, jeżeli będzie chciał wprowadzić diametralne zmiany, może się posłużyć konsolą, ale taki użytkownik będzie już bardziej zaawansowany.


Re: Linuks - główny temat. - mateusxzz - 26.12.2011

Ja nie jestem zaawansowany, ale lubię grzebać... Grin


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 26.12.2011

Wszystko byłoby fajne, gdyby nie spieprzyli Kubuntu...
Unity to specyficzne środowisko, nie każdemu musi się podobać - mi nie odpowiada, więc Ubuntu przekreślam.


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 27.12.2011

Można używać Gnome Shell bez Unity.


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 27.12.2011

Gnome Shell to też rewolucja, która mi zupełnie nie leży - poodwracali stare, ale sprawdzone i dobre praktyki, naruszyli przyzwyczajenia.


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 27.12.2011

Z drugiej strony przyzwyczajenia można przełamać. Microsoft wydając Vistę, nie mógł zachęcić ludzi do zakupu, ze względu na przyzwyczajenie do XP. Wydając 7, XP zrobił się stary, a ludzie przyzwyczaili się do nowego interfejsu oraz aktualizacji sprzętu, więc Siódemka zaczęła odnosić sukcesy.


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 27.12.2011

Moim zdaniem największym problemem Visty były wymagania, a nie przyzwyczajenia. System w żadnym wypadku nie wprowadzał takich rewolucji w interfejsie jak Gnome Shell, GNOME 3 i "reszta spółki". Zbyt wiele sprzętu zostało jednak oznaczone jako zgodne z Vistą, co wcale nie oznaczało spełniania odpowiednich wymagań. Premiera siódemki była (i nadal jest) sukcesem, bo minęło sporo czasu, sprzęt klientów często się zmienił, a i akcja marketingowa była prowadzona inaczej.
Jak dla mnie zmiany w GS czy GNOME 3 są nie do przyjęcia. Ubuntu czy Linux Mint dobitnie pokazują, że całe to środowisko jest niesamowicie rozbite, brak mu spójności i współpracy developerów. KDE oferuje nowe elementy (np. interfejs dla netbooków), ale nie zrywa z utartymi schematami i nie narzuca nam czegoś zupełnie odmiennego (oraz aż tak ograniczonego w konfiguracji). Wiem, być może robię błąd przyjmując za punkt bazowy interfejs Windowsa, ale to on a nie dystrybucje Linuksa mają miażdżący udział na rynku komputerów osobistych. Serwery to inna sprawa, zdalnie też mogą być przez GUI Windowsowe obsługiwane.


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 27.12.2011

Masz rację, bo w pełni zgadzam się co do wymagań, ale mimo wszystko znam ludzi, którzy nie chcą przenieść się na 7, bo XP jest najlepszy. Wiem, że myślenie tych ludzi wiąże się z wieloma stereotypami i sądzą, że po instalacji nowszej wersji systemu ich komputer przestanie działać poprawnie i nie będą nic umieli zrobić.
Co prawda zmiany w Ubuntu czy Gnome są duże, choć bardziej rażące są te w Gnome, bo tak naprawdę zniknęły podstawowe funkcje środowiska graficznego. Ubuntu natomiast chciał i chce nałożyć nacisk, by było łatwiej, łatwo jak Windowsie, przy tym, żeby wyglądem bardziej zbliżał się do Mac''a.


Re: Linuks - główny temat. - raider21 - 27.12.2011

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 27.12.2011

Brawo! Kolejna obok Unity pierdoła - z takim rozbiciem Linux na pewno zawojuje komputery osobiste!


Re: Linuks - główny temat. - buri - 27.12.2011

Jutro będę miał okazję przetestować PCLinuxOS KDE 2011 Desktop gdyż nie potrafię przywrócić do życia WinXP, a ostatnio brakuje mi cierpliwości na takie rzeczy. Jak zadziała i będzie jakoś funkcjonował na tym dziadku (AthlonXP 2500, 768 MB oraz szwankujący dysk) to zostanie jako maszyna do przeglądania neta.

Ma otwierać mp3, filmy, flash oraz mają działać gg, przeglądarka, gry karciane i logiczne, więc jest nadzieja.


Re: Linuks - główny temat. - Plati - 28.12.2011

raider21 napisał(a):

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Czyli ostatnia (?) w miarę łatwa dla zielonych dystrybucja będzie miała ''cool'' interfejs graficzny...


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 29.12.2011

Nie no, PCLinuxOS jest znacznie łatwiejszy od Ubuntu/Minta i wciąż będzie oparty na KDE Wink (nie liczymy wersji tworzonych przez społeczność).


Re: Linuks - główny temat. - PascalHP - 29.12.2011

Chyba łatwiej niż na Ubuntu się nie da Tongue PCLinuxOS ma małą popularność w Polsce ze względu na słabą promocję i ręczną polonizację.