SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 07.05.2011

Dzięki za info! Właśnie leci w tle update.
BTW. Tak na przyszłość, gdzie można się dowiedzieć o takich zmianach? Na oficjalnej stronie PCLOS nie ma o tym słowa, przynajmniej w aktualnościach (lub też źle szukam).


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 07.05.2011

Zauważyłem to na forum PCLinuxOSa. Na kanałach IRC też jest informacja.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 07.05.2011

Mandrivę zaraz oblukam, co tam w niej piszczy, bo dawno jej nie miałem, myślę, że się nada, to już wtedy 4 zostaną systemy u mnie, Windows 7, Windows Milestone Pre 3 , Ubuntu , no i może Mandriva- zobaczy się, będzie spory wybór.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 07.05.2011

Mandriva - kiedyś dobry system, teraz stracił na popularności. Powstał fork, Mageia. Może on coś zmieni?


Re: Linuks - główny temat. - prz3m3k - 07.05.2011

Testowałem Mageie betę 1 oraz 2. System jest na bardzo wczesnej fazie rozwoju i ciężko jest cokolwiek wywnioskować. Np. ich repo praktycznie świeci pustkami. Są tylko podstawowe pakiety. Tak, czy siak, będę bacznie obserwował te distroSmile

Btw. Mandriva to imo najładniejszy linux zaraz po instalacjiSmile


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 07.05.2011

laOra to ładny schemat kolorystyczny. Ładnie też wygląda ich ekran logowania.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 07.05.2011

Chcę ją zbootwać (Mandriva)z pendrive, ale klikam install i wchodzi tło, dalejnic, czekam, czekam i nie idzie, pendrive zrobiony unebootin''em.Coś jest nie tak.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 07.05.2011

Unetbootinem Mandrivy się nie instaluje, podobnie jak openSUSE.
Dostępne jest narzędzie Mandriva USB Seed czy coś takiego.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 07.05.2011

Ok, dzięki za info.Znalazłem te narzędzie, daję link jak by ktoś chciał ją z usb instalować

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



Dodano: 08 maja 2011 00:14

Zainstalowałem Joli OS 1.2 , linux w chmurze, całkiem przyzwoite, polubiłem go bo prosty, po polsku.Łączymy się za pomocą Facebook, lub zakładamy konto na Jolicloud.Bazuje na Debianie.

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]



[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - JarekMk - 08.05.2011

Też się zastanawiam nad Jolką na komputerze dla rodziców. Teraz Ubu tam stoi, wczoraj pokazałem Wina 7 - oburzenie jak nie wiem, zostaw nie dotykaj ma być to co było...


Re: Linuks - główny temat. - buri - 08.05.2011

JarekMk napisał(a):Też się zastanawiam nad Jolką na komputerze dla rodziców. Teraz Ubu tam stoi, wczoraj pokazałem Wina 7 - oburzenie jak nie wiem, zostaw nie dotykaj ma być to co było...

Hehe sytuacja, która czasami wydarza się też w drugą stronę.Dlatego jeśli ktoś od początku siedzi na linuksie to później ciężko mu się przestawić - ludzie starsi ciężej od nas przyjmują zmiany i nie lubię się już tak uczyć od nowa. Linuks dla rodziców? dla mnie to świetne rozwiązanie (choć jeszcze nie udało mi się zrealizować), gdyż wiem, że będą bezpieczni w codziennym korzystaniu: bankowość, zwykłe info serwisy, pogadać z rodziną gg, skype, proste gry.
Zawsze powtarzam nic na siłę, pokazać, dać się pobawić, krótko opisać i pozostawić do oceny.

Czytam te wasze wywody o tym jak poszukujecie czegoś dla siebie, a u mnie zapanowała stagnacja po wieści, że może być ciężko z mint fluxbox. Teraz w głowie pozostał mi tylko debian z netinstall - choć ciągle mam obawy iż mogę nie sprostać temu wyzwaniu, trochę będzie mi brakować gotowców od minta.

Wydania w chmurze? Jakoś nie ufam i raczej nie ma takiej opcji na sprzęcie do pracy/normalnego użytkowania. Jedyne co mam w chmurce to dropbox (tylko notatki ze studiów), a reszta mi nie bardzo podchodzi. Wolę mieć to na sowim hdd, wiem przynajmniej, że tylko ja to przeglądam (własny laptop) - reszta i tak się boi linuksa w moim otoczeniuLol Ale ... tutaj jest jedno "ale" taką chmurkę na przenośnym netbooku bym mógł zainstalować - przeglądanie neta, multimedia, rozrywka bez żadnych prac (projekty, bankowość, prywatne dane itp.) to ciekawe zastosowanie.

Wspominaliście też o dystrybucji ciągłej ojj tak po przejściu na nią raczej już nie ma powrotu do wydań okresowych. Zawsze nowości na czasie, większe jak dla mnie możliwości testowania różnych wariantów. Nie trzeba robić pełnej aktualizacji do nowej wersji/ponownej instalacji. Nowości/rozwiązania występujące w nowych wydaniach? trochę chęci i są u mnie wcześniej niż się pojawią w finalnym wydaniu (theme, paczka fajnych ikon, paski menu - tyle testowałem).

Gnome3/shell kusi bo widzę po sporych zmianach co bym mógł z tym zrobić, ale podobną wizję mam z fluxboxem, choć też widziałem coś takiego na openbox zrobione - czyli wygląd pod mój spaczony gust Tongue Ciągle ganiam za nowościami ale w tym wypadku z chęciom poczekam na dalsze wydanie coś koło 3.2 jak dopracują.


Re: Linuks - główny temat. - polak900 - 08.05.2011

wygląda jak iOS na ipadzieGrin


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 08.05.2011

Hmm ja się zastanawiałem ostatnio nad Easy Peasy, ale stwierdziłem że lepiej będzie obracać się wokół Fedory i PCLinuxOSa.


Dodano: niedziela, 8 maja 2011, 19:23

lukasamd napisał(a):Dzięki za info! Właśnie leci w tle update.
BTW. Tak na przyszłość, gdzie można się dowiedzieć o takich zmianach? Na oficjalnej stronie PCLOS nie ma o tym słowa, przynajmniej w aktualnościach (lub też źle szukam).

Wrócę jeszcze do tego tematu.
W przypadku PCLOS''a, dobra rada - lepiej nie aktualizować przez apt-get upgrade, tylko przez apt-get dist-upgrade.
P.S. i ja wróciłem do PCLOSA


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 09.05.2011

Wydzieliłem z tego tematu kolejny wątek.
Ok, to jest temat główny i pasuje niby, ale jak coś zapowiada się / może zrodzić inną dyskusję, to zakładajmy nowe tematy, ok?
Dzięki temu zyskuje czytelność, zyskuje też forum w np. Google, bo każdy temat jest indeksowany osobno i szukającym łatwiej będzie je znaleźć <!-- sSmile2-->Smile2 <!-- sSmile2-->


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 10.05.2011

Raz, dwa, trzy, cztery.
Zainstalowałem Ubuntu 11.04 uruchamiając instalator z dysku, z płytki alternate. Problemy? Nie użyłem /home (tam się znajdował plik iso). Zostało trochę plików po PCLinuxOSie, ale myślałem że będzie gorzej.
Jak pierwszy raz spojrzałem na ikonkę WiFi pomyślałem że już to gdzieś widziałem... Mac OS X w szkolnym laboratorium. Nie wiem co mam sobie o tym myśleć, więc na razie tylko ten gest -->Wall
dobry tydzień wciąż trwa


Re: Linuks - główny temat. - mateusxzz - 10.05.2011

Ogólnie to cała górna belka zaczyna Maca przypominać...
Pomijam fakt, że w 11.10 mają być okna dialogowe dla programów jak w Maku...


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 10.05.2011

Ja dzisiaj PCLOSa wywaliłem ostatecznie - jest znacznie szybszy od Ubuntu / Minta, na nim wentyl rzadziej wchodził na wyższe obroty (nawet po włączeniu efektów pulpitu) ale... nadal nie jest to coś, co by mnie satysfakcjonowało. Przykład z wczoraj.

PCLOS:
Odpalam system, uruchamiam Chromium (wgrany Adblock i LastPass), otwarte 2 zakładki (bez żadnego flasha). Uruchamiam pidgina, okno rozmowy i... wentyl na chwilę wchodzi na wyższe obroty.

Win7 PRO SP1 (x64 ENG):
Działa już jakiś czas, w tle jest: PaleMoon, Opera, Chrome, IE9 (każdy ma otwarte ok. 2 zakładki, brak flasha, PaleMoon ma sporo dodatków), PSPad z otwartymi 3 plikami, FlashFXP z otwartą sesją FTP. Odpalam VMWare Player i na nim Vistę Business SP2 (x86 ENG) bo musiałem coś sprawdzić na tamtejszym IE9. Sprawdzam, zamykam wirtualny system... przez ten cały czas wentyl pracował na minimalnych obrotach... Nie, nie przesadzam, bo sam byłem cholernie zdziwiony, że nawet równolegle działająca Vista, bez w sumie żadnych optymalizacji nie spowodowała, że ruszyłoby to chłodzenie...

Dopóki Linux nie będzie oferował chociażby lekko zbliżonego poziomu zarządzania energią i sprzętem to u mnie na lapie nie będzie na dłużej niż kilka dniNone2
Pozostaje mi jedynie instalacja na maszynie wirtualnej, bo wtedy faktycznie sprzętem zarządza Windows i pewnie pomimo działających okienek + Linuksa będzie cicho.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 10.05.2011

Dysk ma znacznie wyższą temperaturę. Fedora/PCLOS uzyskiwały 35-37 stopni, Ubuntu 41.
Jej, używałem trochę Maka i jakoś ciągle nie mogę się przywyczaić że wyłączanie systemu jest po prawej stronie, nie jak w Maku w menu głobalnym.
Uśpienie "działa" - po wzbudzeniu laptopa chłodzenie procesora w chodzi w najwyższe obroty i jazda.... a powietrze chłodne.
Zbugowana ta wersja. Szkoda, ciekawie się zapowiadało. Sprawdźmy Ubuntu 10.04.


Re: Linuks - główny temat. - buri - 11.05.2011

U mnie tylko flash rozpędza wentylator strasznie, bo to przecież prew-3 wersja to może. Na upartego możesz na sztywno wszystko ustawić, dać innych profil zarządzania, ja kiedyś dodatki pod laptopa instalowałem odnośnie zarządzania energią itp. Musiałbyś wychwycić co tak podbija Ci temperaturą/obciąża komputer. Faktycznie może być też tak, że linuks ma ustawione niższe wartości kiedy ma załączać się wiatrak w profilu.

Obecnie u mnie to chyba (zrobiłem swój kernel) nawet nie wiem co zarządza wiatrakiem, może bios, może linuks, czasami tylko wpada w wyższe obroty - zwykle flash.

Hibernacja/wzbudzanie, o pierwszym ilość problemów wystarczyła bym nawet z tego nie korzystał, drugie działa u mnie w miarę sprawnie choć też jest problem (nie przeładowuje skryptu od dysku) dlatego rzadko korzystam z tych funkcji.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 12.05.2011

Działa komuś GG w Empathy? U mnie tylko raz na jakiś czas :/, mogę tylko doliczyć się do pięciu w oknie rozmowy i koniec, rozłącza mnie.
Kombinowałem z telepathy-sunshine, zmiana ustawień serwera, nic. Pidgin działa.