SafeGroup
Linuks - główny temat. - Wersja do druku

+- SafeGroup (https://safegroup.pl)
+-- Dział: Forum ogólne (https://safegroup.pl/forum-6.html)
+--- Dział: Linux (https://safegroup.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Linuks - główny temat. (/thread-1041.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 27.04.2011

Hmm coś się dzieje z grafiką na PCLinuxOSie, rozpadają się iksy kilka, kilkanaście minut po przywróceniu sesji z uśpienia.


Re: Linuks - główny temat. - shinjiru - 28.04.2011

za pare minut premiera...

edit; ....oraz pare sekund prezydenta


Dodano: 28 kwi 2011 14:21

Właśnie przeczytałem,ze linuxmint 10 jest lepszy od ubuntu 10.10 jak to jest?


Re: Linuks - główny temat. - facecik - 28.04.2011

Już jest wersja stabilna Ubuntu 11.04

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]




Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 28.04.2011

Dajcie znać jakie wrażenia ? Czekam na polski remix...


Dodano: 28 kwi 2011, 2011 17:04

Pierwsze testy bootowania:

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Wypada gorzej od 10 .


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 28.04.2011

Hmm no to na razie jeden test, zobaczymy jak wyjdą inne, wiosenne dystrybucje: Fedora, Mandriva, PCLinuxOS, może Mint.
Wtedy pewnie sprawdzą wydajność. Obstawiam że PCLOS wygra.
Dla mnie to standard....


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 28.04.2011

Jaki system wypada najlepiej jeżeli chodzi o wydajność ? Ubuntu, Mandriva, PCLinuxOS ? PCLinuxOS instalowałem wraz z KDE, myślę nad zainstalowałem, wypróbowaniem GNOME .


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 28.04.2011

Z tych dystrybucji najszybszy jest PCLinuxOS.
Wersja z GNOME jest trochę... popsuta.


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 28.04.2011

Tle tych dystrybucji, wersji - nie wiadomo za co się brać ?Tongue


Re: Linuks - główny temat. - Konto usunięte - 28.04.2011

Dzisiaj znowu instalowałem Ubuntu - dalej macha jak wariant wentylatorkiem, a więc jemu już ostatecznie dziękuję.
Na razie wrzuciłem Mint''a 10 PL, znowu tak jak kiedyś będę dostosowywał do siebie Smile (pewnie żeby potem wywalić, cholerny nałóg sprawdzania wszystkiego...)


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 28.04.2011

Też tak kiedyś miałem, przerobiłem z 20 distro linuxa, zostaje jeden- Ubuntu, na razie, podobny ale bardziej rozbudowany jest Ultimate Edition 2.9 na bazie Ubu 10.10, z możliwych jeszcze to Arch Linux, Sabayon, Slackware( dzisiaj wyszedł nowy), Mepis,CentOS, jak dla mnie.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 28.04.2011

Hmm testowałem Ubuntu, Minta, Fedorę, Mandrivę, PCLinuxOSa, Debiana, Archa, simplyMEPISa, garść pochodnych tych dystrybucji.
I tak Fedora wracała pod uwagę.


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 28.04.2011

Eugenisz - Za co sobie cenisz Fedore ? Czemu akurat ona jest dla ciebie najlepsza ?


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 28.04.2011

Mi się nie widzi Fedorajakoś najmniej za nią przepadam, oprócz tych co wymieniłem ewentualnie Dreamlinux, Knoppix, Gentoo, Zenwalk.I tak jednak u mnie Ubuntu - nr.1.Testowałeś te distro co wymieniasz, czy dłużej używałeś, bo to różnica.


Re: Linuks - główny temat. - Houdini - 28.04.2011

Jaki liveCD linux polecicie dla nowiciusza żebym sobie mógł zobaczyć jak to wygląda.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 28.04.2011

[Aby zobaczyć linki, zarejestruj się tutaj]


Ja polecam od siebie oczywiście to - Ubuntu 11.04, dzisiejsza świeża wersja tej dystrybucji.


Edit: Co do testów wydajności, słaby komputer to słaba wydajność i na odwrót, nie patrzę w te testy, nie jestem maniak, u mnie Ubuntu 11.04 chodzi jak rakieta i prawie na powietrze, bo z 4Gb ramu pobiera coś ok. teraz 250Mb, zero zawiech, itp., grafa - Nvidia 9300M GS, procek dwu-rdzeniowy intela 2.0Ghz na rdzeniu, żadne tam cuda techniki, a jest szybko i sprawnie, nie wiem na jakich maszynach może być mało wydajny- wiem , na starszego typu zapewne, a przy okazji jaki Ubuntu 11.04 testowali, że słabiej bootuje od 10.10? Ubuntu Classic 11.04, czy z Unity, bo to różnica.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 28.04.2011

VenomX napisał(a):Eugenisz - Za co sobie cenisz Fedore ? Czemu akurat ona jest dla ciebie najlepsza ?

Bo jest bardzo bezpieczna, nowoczesna (przez co czasami zdarzają się awarie), ma profesjonalne wsparcie.
Poza tym za znając Fedorę poznaję rozwiązania Red Hata, a to dość ważne w moim przyszłym zawodzie.
Najkrócej używałem Archa, jeden-dwa dni.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 28.04.2011

Nowoczesna Fedora? Ubu jest też nowoczesny, i nie mam w nim awarii - jak na razie, jak każdy Linux, też jest bezpieczny.


Re: Linuks - główny temat. - Eugeniusz - 28.04.2011

Unity jest tylko pluginem do Compiza, a sam Compiz nie jest stworzony przez producenta Ubuntu.
Nowoczesność Fedory przejawia się najnowszymi wersjami sterowników (na przykład Fedora pierwsza wrzucała nouveau jako standardowy sterownik dla kart Nvidii), nowymi aplikacjami do administracji systemu.
Widzisz ekran ładowania systemu? To Plymouth, opracowany przez deweloperów Fedory. Wrzucili go do wersji 10, w 2008 roku. W Ubuntu pojawił się dopiero 2 lata później.
Ubuntu jest na pewno stosunkowo mniej bezpieczne od Fedory.
Fedora ma: piaskownicę, cały pakiet SELinuksa, ochronę bufora, coś na wzór DEP z Windows, czyli NX, PIE - odpowiednik ASLR z Windows Vista/7, firewall, Policykita (ale Ubuntu też chyba go ma), ograniczony dostęp do pamięci jądra.
Co ma Ubuntu? Aktualizacje i zaporę?
Apparmor w Ubuntu chroni tylko czytnik pdf, sesję gościa, jedną aplikację do wirtualizacji.


Re: Linuks - główny temat. - andrzej76 - 28.04.2011

A kto stworzył Compiz? stworzył Novell w 2006 roku-David Reveman, Matthias Hopf, a teraz co do CompizFusion - notebook z P3, 256MB ramu i jakaś stara karta śmiga płynnie, mnie to cieszy i nic nie mam do twórców Compiza i Beryla, chwała że jest w Ubuntu, a że Fedora coś tam opracowała, to nie znaczy teraz , używajcie tego cudu,zresztą, po co te zgrzyty, kto, co i kiedy, mi pasuje Ubuntu , Tobie Fedora, a użytkownicy muszą popróbować różnych distro, i nie ma co ich namawiać, że moje lepsze, a twoje gorsze, możemy tylko sugerować.troszkę kumaci ogarnąi Fedorę i Ubuntu i Arch-a, i inne, to nie jest skomplikowane, nie czarujmy się.


Edit: Porównujesz Linuxa do Windowsa? Masz też antywirusa zainstalowanego na Linuxie? Bo ja nie, i nie interesuje mnie to zbytnio, nie bądźmy paranoikami, po co mi piach w Linuxie, ochrona bufora?Wystarczy że napchali to w Windowsa i co? Dodatkowych aplikacji musisz i tak zainstalować.Jak będziesz miał Fedorę 15( za 26 dni), to daj screena i ile pamięci ram pobiera, z tymi swoimi zabezpieczeniami i bajerami, chciałbym to wiedzieć i porównać do Ubuntu.


Re: Linuks - główny temat. - VenomX - 28.04.2011

Przed momentem otrzymałem komunikat w swym Ubuntu 10, iż dostępna jest nowa wersja Ubuntu - 11. Pytanie które się nasuwa : W jaki sposób działa ten upgrade ? Rzeczywiście zakutalizuje system do 11 ? Jest to bezpieczne ? Stabilne ? Nie lepiej po prostu postawić nowy system z ubuntu 11?